16 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/5698/24 пров. № А/857/77/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Матковської З.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року (головуючий суддя: Панікар І.В., місце ухвалення - м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 , 22.07.2024, звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії із 01.03.2024 із урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 (дві тисячі) грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без застосування обмеження пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію із 01.03.2024 із урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 (дві тисячі) грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без застосування обмеження пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач зазначив, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду 13.10.2021 у справі № 300/3192/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019. При цьому, відповідачем при проведенні такого перерахунку не враховано установлену доплату в розмірі 2000 грн згідно постанови КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713. Позивач вважає, що проведений перерахунок пенсії на виконання вказаного судового рішення не може бути підставою для невиплати щомісячної доплати, передбаченої постановою КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713. Окрім того, вказано, що з 01.03.2024 позивачу нарахована пенсія із повторним обмеженням максимального розміру. На думку позивача, такі дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не відповідають Конституції України, порушують право на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом та суттєво погіршують фінансове становище останнього, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 за № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) обмеження максимального розміру пенсії, встановленого частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень та без урахування індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень та із урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв?язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії та оскільки при здійсненні зазначеного перерахунку основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн, то щомісячна доплата, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713, не підлягає нарахуванню та виплаті. Також покликається на те, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивачем відзиву на апеляційну скаргу не подано, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 01.08.2021, судом встановлено, що позивачу встановлена доплата до пенсії, передбачена постановою КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713, у розмірі 1656,26 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі № 300/3192/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, згідно довідки від 25.05.2021 № 416 виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області», з урахуванням проведених платежів.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі № 300/3192/21, здійснило з грудня 2021 року позивачу перерахунок пенсії без вказаної виплати доплати до пенсії.
В подальшому, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 у справі № 300/2952/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» від 25.05.2021 № 416 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за прирівняною посадою поліцейського «Заступник начальника управління апарату головних управлінь Національної поліції», із урахуванням проведених базових індексацій основної суми нарахованої пенсії без застосування обмеження у максимальному розмірі пенсії.
Однак, всупереч вказаному рішенню, з 01.03.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням обмеження максимальним розміром.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив про нарахування та виплату доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000 грн та здійснювати таку виплату без обмеження розміру пенсії.
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно листа від 04.07.2024 за № 6032-4730/Г-02/8-0900/24, повідомив позивача, що у Головного управління немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії відповідно до абзацу першого та другого пункту 1 постанови КМУ Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14.07.2021 № 713, оскільки розмір пенсійної виплати внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі № 300/3192/21 збільшився більше ніж на 2000 грн. Окрім того, зазначено, що внаслідок перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії склав 25613,71 грн, однак пенсія виплачується в розмірі 23733,31 грн, обчисленому на виконання рішення від 12.07.2023 по справі № 300/2952/23 (а.с. 27-28).
Позивач вважаючи протиправною відмову відповідача, звернувся до суду
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії саме в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Щодо обмеження пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, суд першої інстанції виходив з того, що внаслідок прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі № 7-рп/2016, норма передбачена частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з 20.12.2016. Відтак, починаючи з 2017 року, стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) не передбачала положення про обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, а тому і зміни внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 було прийнято постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 988, Міністерству внутрішніх справ України доручено, за погодженням з Міністерством соціальної політики України та Міністерством фінансів України, у двотижневий строк затвердити порядок та умови здійснення виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, а також курсантам закладів освіти Міністерства внутрішніх справ України, які навчаються в умовах, що мають специфічний характер.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №?260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», який видано на підставі статті 94 Закону України від 02 липня 2015 року №?580-VIII «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №?988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, затверджено відповідний порядок, який набрав чинності 27 травня 2016 року.
Водночас, вказаний порядок не було затверджено у строк, визначений пунктом 7 постанови №?988, а саме - у двотижневий термін з дня її набрання чинності. Таким чином, станом на січень 2016 року Міністерством внутрішніх справ України не було вжито належних заходів для нормативного врегулювання питань грошового забезпечення поліцейських, унаслідок чого останні фактично не отримували передбачених доплат та інших додаткових видів грошового забезпечення.
Згодом, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, та з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що прийняття цієї постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, системний аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що перерахунок пенсії, проведення якого, згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713, є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 в справі №300/3192/21, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області» довідки від 25.05.2021 № 416 про розмір грошового забезпечення позивача, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 17 травня 2023 року справа № 620/5518/22.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні позивачу виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн є протиправною, а тому необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати і виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату 2000,00 гривень до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, починаючи з з 01.03.2024.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду здійснювати виплату пенсії без застосування обмеження пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що питання застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справі №?300/2952/23, за результатами якого 12.07.2023 ухвалено рішення, яке набрало законної сили та має преюдиційне значення для аналогічних правовідносин між сторонами. Вказане рішення виключає можливість повторного застосування пенсійним органом обмеження максимального розміру пенсії з підстав, яким вже надано правову оцінку судом.
Отже, право позивача на обчислення пенсії без такого обмеження є захищеним судом, а тому повторне вчинення дій, які раніше визнано протиправними, є неправомірним. Висновки суду, викладені у зазначеній справі, є обов'язковими для відповідача також у межах інших спірних правовідносин щодо пенсійного забезпечення позивача.
Згідно з листом від 04.07.2024 за № 6032-4730/Г-02/8-0900/24 пенсійним органом внаслідок перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії склав 25613,71 грн, однак пенсія виплачується позивачу в розмірі 23733,31 грн., обчисленому на виконання рішення від 12.07.2023 по справі № 300/2952/23.
Таким чином, порядок проведення індексації пенсій у 2024 році визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №?185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №?185).
Пунктом 2 цієї постанови установлено, що з 01.03.2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №?185 встановлено, що розмір підвищення пенсії в результаті її перерахунку, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1- 7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Крім того, обмеження граничного розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №?2262-XII, у розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, було запроваджено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №?3668-VI (далі - Закон №?3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року.
Законом України №?3668-VI до Закону №?2262-XII були внесені зміни, зокрема, частину 7 статті 43 викладено в редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням усіх передбачених законодавством доплат і надбавок, за винятком доплати до надбавок особам з особливими заслугами перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №?911-VIII зазначену норму тимчасово доповнено положенням, відповідно до якого у період з 1 січня по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії не міг перевищувати 10?740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відтак, суд апеляційної інстанції, погоджується з висновками суду першої інстанції щодо того, що починаючи з 2017 року, стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала положення про обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами. Внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII до ч.7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року»), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження. Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 31.01.2019 у справі № 638/6363/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17 та від 31.03.2021 у справі № 815/3000/17.
Щодо положення пункту 2 Постанови №?185 про підвищення пенсій з 01.03.2024 року «у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом», то відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі колізії між нормативно-правовими актами суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу. У межах спірних правовідносин зазначене положення Постанови №?185 суперечить нормам Закону №?2262-XII, з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 №?7-рп/2016, які мають пріоритетне значення та підлягають застосуванню відповідачем.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що невиплата позивачу з 01.03.2024 пенсії, з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром, є протиправною, а тому необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.03.2024, із урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Згідно приписів ст. 139 КАС України підстав для стягнення судових витрат не має.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 у справі № 300/5698/24- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді З. М. Матковська
В. В. Ніколін