Ухвала від 10.10.2025 по справі 991/10350/25

Справа № 991/10350/25

Провадження 1-кс/991/10437/25

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Києві скаргу голови Громадської організації «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Вищого антикорупційного суду надійшла скарга голови Громадської організації «НОН-СТОП УКРАЇНА» (далі - ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА») ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ), яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) після отримання заяви голови ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 від 25.09.2025 за вих. № 25/09/2025-3-13 про кримінальне правопорушення (далі - Скарга), в якій ОСОБА_3 просить зобов'язати уповноважених осіб НАБУ внести відомості до ЄРДР за вказаною заявою.

Скарга мотивована тим, що головою ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 на електронну пошту НАБУ направлено заяву від 25.09.2025 за вих. № 25/09/2025-3-13 про вчинення кримінального правопорушення, однак, відомості за вказаною заявою у порушення вимог ст. 214 КПК України до ЄРДР не внесено.

ОСОБА_3 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду Скарги, до суду не з'явився, у прохальній частині Скарги (п. 3) просив проводити її розгляд без участі скаржника.

Представник особи, бездіяльність якої оскаржується, (НАБУ) про дату, час та місце розгляду Скарги був повідомлений належним чином, до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив, жодних заяв чи клопотань до суду не надіслав.

Враховуючи положення статті 306 КПК України, та з метою дотримання розумних строків розгляду скарги, що є одним з пріоритетних завдань кримінального провадження, здійснення якого має забезпечити, зокрема слідчий суддя, з метою дотримання прав, свобод та інтересів учасників провадження та забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду, слідчий суддя вважає можливим провести судове засідання за відсутності особи, яка звернулася зі Скаргою, та представника особи, бездіяльність якої оскаржується.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Слідчий суддя, дослідивши зміст Скарги та додані до неї матеріали, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого КК України.

Кримінальним правопорушенням є передбачене КК України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення. Не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі (ст. 11 КК України).

Положення ст. 214 КПК України перебувають у тісному взаємозв'язку з ч. 1 ст.2 та ст. 11 КК України, згідно з якими підставою для кримінальної відповідальності є вчинення особою не будь-яких дій, а суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого КК України, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки конкретного складу кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до п. 2 Глави 3 Розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 30.06.2020 № 298 (далі - Положення), відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п'ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до вимог ч. 1 та п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань є виявлення обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Тобто, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про кримінальне правопорушення є наявність у таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки кримінального правопорушення, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). Такими даними є посилання у заяві (повідомленні) про кримінальне правопорушення на фактичні обставини, що свідчать про наявність складу відповідного кримінального правопорушення.

Системний аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення, об'єктивні дані, які свідчать про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Враховуючи приписи ч.1 ст. 2, п. 10 ч. 1 ст. 3, ч. 1 та п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України можливо зробити висновок, що однією із обов'язкових умов для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є повідомлення/виявлення діяння/бездіяльності, яке містить ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого особливою частиною КК України. Внесення до ЄРДР короткого викладу обставин, які вказують на наявні в діянні ознаки складу кримінального правопорушення, підтверджує обґрунтованість початку досудового розслідування.

Згідно висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року в справі № 818/15/18, за правилами п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР, а тому, у розрізі такої думки Великої Палати Верховного Суду, слідчий суддя повинен з'ясувати наведені обставини судом касаційної інстанції, як такі, що підлягають установленню, у обсязі наявних та поданих до суду доказів, на час розгляду Скарги.

Об'єктивна сторона кримінального правопорушення - це сукупність ознак, які визначають зовнішню сторону кримінального правопорушення і характеризують суспільно-небезпечне діяння (дію або бездіяльність), його негативні наслідки та причинний зв'язок між діянням та наслідками, який обумовив настання останніх, а також місце, час, обстановку, спосіб, знаряддя та засоби вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином, до ЄРДР, крім іншого, вноситься інформація про сукупність ознак, які свідчили б про вчинення того чи іншого кримінального правопорушення, і дали змогу кваліфікувати дії або бездіяльність, про яку йдеться у повідомленні про кримінальне правопорушення, за відповідними статтями Кримінального кодексу України.

Під час судового розгляду Скарги встановлено, що головою ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 на електронну пошту НАБУ направлено заяву від 25.09.2025 за вих. № 25/09/2025-3-13 про вчинення кримінального правопорушення (далі - Заява).

Станом на день розгляду Скарги, не надано доказів внесення відомостей за Заявою до ЄРДР.

При дослідженні змісту Заяви слідчим суддею встановлено, що у Заяві ОСОБА_3 обґрунтовує наявність достатніх підстав вважати щодо можливого вчинення кримінального правопорушення наступним: начальник Головного управління ДПС у м. Києві - ОСОБА_4 , начальник Головного управління ДПС у Київській області - ОСОБА_5 , в. о. начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області - ОСОБА_6 , начальник Головного управління ДПС у Полтавській області - ОСОБА_7 , начальник Головного управління ДПС у Харківській області - ОСОБА_8 , начальник Головного управління ДПС у Донецькій області - ОСОБА_9 , начальник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - ОСОБА_10 , начальник Головного управління ДПС в ІваноФранківській області - ОСОБА_11 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області - ОСОБА_12 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області - ОСОБА_13 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області - ОСОБА_14 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - ОСОБА_15 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області - ОСОБА_16 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - ОСОБА_17 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області - ОСОБА_18 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області - ОСОБА_19 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області - ОСОБА_20 , залучивши ряд підконтрольних фізичних та юридичних осіб, зокрема, ТОВ «СІНЕМА ЛТД» (код ЄДРПОУ - 43740091), ТОВ «ТД РЕВЕРС» (код ЄДРПОУ - 45569585), ТОВ «ГОМЕРА» (код ЄДРПОУ - 44911547), ТОВ «КЛІНКЕРН ТОРГ» (код ЄДРПОУ - 44712051), Представництво «МАТРАПАК ГМБХ» (код ЄДРПОУ - 26620326), ТОВ «БУРДЖОЙЛ» (код ЄДРПОУ - 44276690), ТОВ «ЕКСПРЕС ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ - 39295271), ПРАТ «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКЦЕМЕНТ» (код ЄДРПОУ - 00292988), ТОВ «АДК ЛЛІР» (код ЄДРПОУ - 36940442), ТОВ «ЛОЦМЕН» (код ЄДРПОУ - 23419138), ТОВ «АБ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ - 25101110), ФОП ОСОБА_21 (ІПН - НОМЕР_1 ), ТОВ «АЛЬФАПРОДУКТ» (код ЄДРПОУ - 38381998), ТОВ «УКР-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ - 30512339), ТОВ «АСКОР-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ - 24627614), ТОВ «ЮМАКС ДИСТРИБЬЮШН» (код ЄДРПОУ - 43512982), ТОВ «КВОЛІТІТРЕЙД СІТІ» (код ЄДРПОУ - 44227895), ФОП ОСОБА_22 (ІПН - НОМЕР_2 ), створили організовану злочинну групу, яка діє з метою систематичного незаконного обігу спирту, алкогольних і зброджених напоїв, нафтопродуктів, природного газу, газового конденсату та супутніх товарів; отримання незаконного надприбутку шляхом ухилення від сплати податків; легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом; штучного формування податкового кредиту для підприємств реального сектора економіки з подальшим розподілом готівкових відкатів між учасниками схеми; маскування відсутності реальних поставок через оформлення підробних актів приймання-передачі та податкових накладних. При цьому встановлено, що функціонування вказаної злочинної групи покривається з боку окремих посадових осіб та підрозділів Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України та Державної податкової служби України, які шляхом бездіяльності, блокування законних перевірок, передачі відомостей учасникам схеми про заплановані слідчі дії та контрольні заходи, фактично забезпечують недоторканність діяльності зазначених суб'єктів господарювання і перешкоджають належному реагуванню правоохоронних та контролюючих органів. Зокрема, зазначені підприємства здійснюють діяльність, спрямовану на штучне формування податкового кредиту для підприємств реального сектору економіки. Для цього використовується фіктивний документообіг: оформлюються первинні документи на поставку спирту, пального, газу, конденсату, цементу та інших товарів без фактичного руху продукції. Надалі ці документи перепродаються іншим суб'єктам господарювання, які, використовуючи їх у податковій звітності, незаконно зменшують власні податкові зобов'язання з ПДВ та акцизного податку. В результаті держава недоотримує значні суми податкових надходжень, а учасники злочинної схеми отримують неправомірний прибуток у вигляді готівкових коштів. Така діяльність має системний характер і фактично є інструментом масового ухилення від сплати податків та легалізації доходів, здобутих злочинним шляхом. Крім того, начальник Головного управління ДПС у м. Києві - ОСОБА_4 , начальник Головного управління ДПС у Київській області - ОСОБА_5 , в. о. начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області - ОСОБА_6 , начальник Головного управління ДПС у Полтавській області - ОСОБА_7 , начальник Головного управління ДПС у Харківській області - ОСОБА_8 , начальник Головного управління ДПС у Донецькій області - ОСОБА_9 , начальник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - ОСОБА_10 , начальник Головного управління ДПС в ІваноФранківській області - ОСОБА_11 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області - ОСОБА_12 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області - ОСОБА_13 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області - ОСОБА_14 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - ОСОБА_15 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області - ОСОБА_16 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - ОСОБА_17 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області - ОСОБА_18 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області - ОСОБА_19 , начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області - ОСОБА_20 , перебуваючи у злочинні змові з іншими учасниками організованої злочинної групи, зловживаючи службовим становищем, маючи вплив на представників ТЦК та СП сприяють організації схем по ухиленню від мобілізації особам, які працюють на підконтрольних їм підприємствах. В діях зазначених суб'єктів вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.

Однак у Заяві відсутні будь-які конкретні об'єктивні дані, які б свідчили про наявність в діях вказаних осіб ознак наведених злочинів, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення, не зазначено фактичних обставин, наявність яких може свідчити про достатні підстави вважати щодо вчинення кримінального правопорушення, з чим вищезазначені положення закону безпосередньо пов'язують внесення відомостей до ЄРДР.

Так, зміст та суть повідомлення про злочин (Заяви) фактично має загальний характер, жодних конкретних відомостей щодо існування зазначених у Заяві фактів Заява не містить. У Заяві відсутні відомості щодо конкретних обставин, з яких вбачається вчинення зазначених у ній кримінальних правопорушень та що вищевказані посадові особи причетні до таких протиправних дій, відсутні відомості щодо конкретних дій вищевказаних осіб, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення за наведеними у Заяві статтями КК України.

Викладені у Заяві обставини, з урахуванням вищенаведеного, не можна вважати відомостями про вчинення кримінального правопорушення, оскільки, вони мають абстрактний, а не конкретний характер.

За такого, підстав для ініціювання кримінального провадження та проведення досудового розслідування не вбачається.

Відповідно до ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора під час досудового розслідування може бути постановлена, зокрема про відмову у задоволенні скарги.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення Скарги відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 303, 306-307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_23