СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6500/25
ун. № 759/23713/25
16 жовтня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_6 ,у кримінальному провадженні № 42022112330000557 від 27.07.2022, про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Братськ, Іркутської області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого на посаді міського голови Вишгородської міської ради, не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
До Святошинського районного суду міста Києва звернувся старший слідчий в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майор поліції ОСОБА_6 , з клопотанням, погодженим прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в якому просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 42022112330000557 від 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, від посади міського голови Вишгородської міської ради Київської області, в межах строку досудового розслідування, а саме до 08.12.2025.
Клопотання мотивовано тим, що у ході досудового розслідування встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області за процесуальним керівництвом Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42022112330000557 від 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Київської обласної прокуратури.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався, останній раз указом Президента України № 469/2024 від 23.07.2024 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Постановою Вишгородської міської територіальної виборчої комісії Вишгородського району Київської області від 13.11.2020 № 70 «Про реєстрацію Вишгородського міського голови» зареєстровано Вишгородським міським головою Вишгородського району Київської області ОСОБА_5 , обраного Вишгородським міським головою від Київської обласної організації політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» на перших виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів 25.10.2020.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного міста.
Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова, зокрема, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органами виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету, здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання, оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання, призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначених радою, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень тощо.
Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді міського голови Вишгородської міської ради Київської області являється службовою особою, оскільки постійно обіймає посаду в органі місцевого самоврядування, пов'язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно до ст. 18 КК України.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, у тому числі, органи місцевого самоврядування та об'єднання територіальних громад.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Бюджетного Кодексу розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються, зокрема, за принципами максимальної економії, ефективності та пропорційності, а також запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.
Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 встановлені наступні методи визначення очікуваної вартості, а саме: розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів, розрахунок очікуваної вартості робіт.
Відповідно до вказаної методики, метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, рішенням двадцятої сесії VIII скликання від 07.04.2022 № 20/1 Вишгородської міської ради «Про затвердження Програми забезпечення заходів щодо підтримки добровольчого формування та інших військових формувань на території Вишгородської міської громади на 2022 рік», передбачено фінансування в розмірі 50 323 000 грн.
Наказом Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України бригадного генерала ОСОБА_7 від 28.03.2022 №101 ОСОБА_5 було призначено командиром добровольчого формування Вишгородської територіальної громади № 1.
Після чого, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел на розтрату бюджетних коштів Вишгородської міської ради шляхом зловживання своїм службовим становищем за наступних обставин.
З метою надання виду законності своїх дій та створення враження нагальної необхідності у придбанні спеціальної техніки за будь-якою ціною ОСОБА_5 організував виготовлення листа КП «Благоустрій-Вишгород» від 31.03.2022 до першого заступника командира ДФТГ Вишгородської міської територіальної громади ОСОБА_8 з потребою про закупівлю двох екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster з метою створення системи оборонних споруд, а також аналогічне звернення від свого підлеглого - першого заступнику ДФТГ Вишгородської міської територіальної громади до себе як до Вишгородського міського голови про необхідність придбання указаної техніки на суму 7,8 млн. грн.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний план, при невстановлених під час досудового розслідування обставинах, у невстановлені дату та час, але не пізніше 08.04.2022 ОСОБА_5 вступив у змову із невстановленою під час досудового розслідування особю, яка фактично керувала юридичною особою з ознаками фіктивності -ТОВ «Курівці Агро», та з якою Вишгородська міська рада мала укласти прямий договір без застосування процедури закупівлі на придбання двох екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster за завищеною ціною.
З цією метою 08.04.2022 між ТОВ «Курівці Агро» та ТОВ «Констракшн Машинері» укладено договір № 3363 на закупівлю екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць за ціною 6 млн. грн., які в подальшому мали бути поставлені до Вишгородської міської ради.
У подальшому ОСОБА_5 діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свої дій, передбачаючи наслідки та бажаючи їх настання, з метою розтрати бюджетних коштів, у невстановленому в ході досудового розслідування місці, уклав від імені Вишгородської міської ради з ТОВ «Курівці Агро» договір № 04/22-1 від 18.04.2025 про придбання Екскаватора-навантажувача JCB 3CX Sitemaster у кількості 2 одиниці, на суму 7 800 000 грн, підписавши його та поставивши відтиск печатки «Вишгородська міська рада Вишгородського району Київської області (ідентифікаційний код 04054866)».
У це же день, враховуючи, що юридична особа з ознаками фіктивності - ТОВ «Курівці Агро» не має коштів на придбання у ТОВ «Констракшн Машинері» техніки, яку відповідно до вищезазначеного договору № 04/22-1 від 18.04.2025 має поставити до Вишгородської міської ради ОСОБА_5 особисто від імені Покупця, без фактичного отримання товару, діючи за попердньою змовою з невстановленою під час досудового розслідування особою, яка фактично керувала ТОВ «Курівці Агро», підписали акти приймання транспортних засобів, чим засвідчили факт отримання Вишгородською міською радою товару за вказаною у договорі № 04/22-1 від 18.04.2022 ціною, після чого на підставі видаткової накладної від 18.04.2022, в порушення ст. 49 Бюджетного кодексу України, з рахунку Вишгородської міської ради на рахунок НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Курівці Агро» перераховано грошові кошти в сумі 7,8 млн. грн за поставку 2 одиниць Екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, які фактично до Вишгородської міської ради поставлені не були.
В подальшому, невстановленою під час досудового розслідування особою, яка фактично керувала ТОВ «Курівці Агро» 21.04.2022 з рахунку НОМЕР_1 перерахувала частину отриманих 18.04.2022 року від Вишгородської міської ради в сумі 6 млн. грн. на рахунок НОМЕР_2 , який належить офіційному представнику JCB в України - ТОВ «КОНСТРАКШН МАШИНЕРІ» згідно договору поставки № 3363 від 08.04.2022 за придбання двох екскаваторів навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, які відповідно підписаних ОСОБА_5 документів вже з 18.04.2022 були отримані Вишгородською міською радою. Після чого, 26.04.2025 ТОВ «КОНСТРАКШН МАШИНЕРІ» передано представнику ТОВ «Курівці Агро» двох екскаваторів навантажувачів JCB 3CX Sitemaster які у подальшому були доставлені до Вишгородської міської ради.
Внаслідок незаконних дій ОСОБА_5 , при закупівлі 2 одиниць Екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, Вишгородській міській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 1 600 000 тис. грн.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що в умовах воєнного стану, 07.06.2024 між Вишгородською міською радою (ЄДРПОУ 03054866), що знаходиться за адресою: 07301, Київська область, Вишгородський район, місто Вишгород, площа Шевченка, 1, в особі міського голови ОСОБА_5 , який діяв відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні - з однієї сторони, що іменується «Замовник» та ТОВ «Княжна Либідь» (ЄДРПОУ 40818552), що знаходиться за адресою:07401, Київська область, Броварський район, місто Бровари, вулиця Київська, 221, в особі директора ОСОБА_9 , що діяв на підставі Статуту - з іншої сторони, що іменується «Виконавець», уклали договір № 66.
Предметом вказаного договору визначено, що Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання, своїми силами і засобами, за рахунок коштів Замовника, в межах визначеної ціни, а саме 5 084 854, 24 грн., у тому числі ПДВ 847 475, 71 грн., надати послуги з поточного ремонту відстійника дощової каналізації по вулиці Набережна в місті Вишгород Київської області (ДК 021:2015:45230000-8: будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь).
Згідно пунктом 4.3. розрахунки за виконані послуги здійснюються на підставі акту приймання виконаних робіт за формою КБ-2 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3. Оплата за виконані послуги здійснюється протягом 30 календарних днів після підписання акту виконаних робіт/наданих послуг.
Розділом 6 вказаного договору, визначений широкий перелік прав Замовника щодо контролю та нагляду за ходом і якістю робіт, що виконуються Виконавцем, серед яких, між інших, також визначено: можливість проводити у будь-який час перевірку дотримання термінів виконання робіт, якість робіт, матеріалів та обладнання; відмова від прийняття наданих послуг у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх використання відповідно до мети, визначеної договором; вимагати сплати пені, штрафних санкцій, зумовлених порушенням договору, а також можливість розірвати договір в односторонньому порядку; уразі виявлення порушень проєктних рішень, будівельних норм і правил, інших нормативних правил, можливість вимагати безоплатного виправлення недоліків; не сплачувати неякісно надані послуги до моменту приведення їх у відповідність встановлених вимог.
Пунктом 7.1. визначено, що приймання-передача закінчених робіт/послуг здійснюється відповідно до вимог Загальних умов договору та інших нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених об'єктів в експлуатацію.
Також визначено пунктом 7.2., що Виконавець гарантує якість виконаних робіт/послуг і можливість експлуатації об'єкта відповідно до умов проєкту впродовж гарантійного терміну.
Гарантійний термін на виконані послуги становить три роки з дня підписання Сторонами Акта КБ-2В та довідки КБ-3.
В подальшому, на виконання умов вказаного договору щодо підтвердження обсягу та якості наданих робіт/послуг, замовник робіт, в особі ОСОБА_5 та виконавець робіт, в особі ОСОБА_9 , підписали та затвердили відтисками гербових печаток 07.08.2024 Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 року та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою № КБ-3 за серпень 2024 року; 15.08.2024 Акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 року та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою № КБ-3 за серпень 2024 року; 29.08.2024 Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 року та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою № КБ-3 за серпень 2024 року; 09.10.2024 Акт №4 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 року та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою № КБ-3 за серпень 2024 року.
На підставі вказаних Актів приймання виконаних будівельних робіт, на виконання умов договору № 66 від 07.06.2024, Вишгородською міською радою 09.08.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «Княжна Либідь» № НОМЕР_4 здійснено наступні платежі: 09.08.2024 на суму 2 004 363, 86 грн., 23.08.2024 на суму 1 503 975, 40 грн., 31.08.2024 на суму 1 000 214, 32 грн., 10.10.2024 на суму 500 713, 75 грн., 02.05.2025 на суму 75 586, 95 грн.
Разом з тим, у ході досудового розслідування достовірно встановлено, що фактичні роботи з поточного ремонту відстійника дощової каналізації по вулиці Набережна в місті Вишгород Київської області (ДК 021:2015:45230000-8: будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) взагалі не здійснювались.
При цьому, міський голова Вишгородської міської ради ОСОБА_5 , будучи службовою особою та достовірно знаючи про невиконання підрядних робіт/послуг, умисно, зловживаючи службовим становищем, не вжив жодних заходів контролю і нагляду за ходом та якістю виконання зобов'язань за договором.
Внаслідок умисних протиправних дій ОСОБА_5 , які виразились у зловживанні службовим становищем та безпідставному перерахуванні бюджетних коштів на користь ТОВ «Княжна Либідь» з місцевого бюджету Вишгородської міської ради незаконно вибуло 5 084 854, 24 грн.
08.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Обставини, що вказують на вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України ОСОБА_5 підтверджуються наступними доказами:
- договір № 04/22-1 від 18.04.2022 між міським головою Вишгородської міської ради та ТОВ «Курівці Агро» в особі директора ОСОБА_10 на закупівлю екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць;
- акт приймання-передачі обладнання від 18.04.2022 згідно договору поставки № 04/22-1 згідно якого ТОВ «Курівці Агро» передано Вишгородській міській раді екскаватори-навантажувачі JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць;
- договір № 3363 від 08.04.2022 між ТОВ «Констракшн Машинері» в особі директора ОСОБА_11 та ТОВ «Курівці Агро» в особі директора ОСОБА_10 на закупівлю екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць;
- акт приймання-передачі обладнання від 26.04.2022 згідно договору поставки № 3363 згідно якого ТОВ «Констракшн Машинері» передано ТОВ «Курівці Агро» екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць;
- видаткова накладна № 6548 від 26.04.2022 згідно якої ТОВ «Курівці Агро» проведена оплата в розмірі 6 000 000 грн. за придбані екскаватори-навантажувачі JCB 3CX Sitemaster, у кількості 2 одиниць;
- наказ від 28.03.2022 № 101 Командувача сил територіальної оборони Збройних сил України бригадного генерала ОСОБА_12 про призначення командиром добровольчого формування Вишгородської міської територіальної громади № 1 ОСОБА_5 ;
- лист від 06.04.2022 першого заступника командира Добровольчого формування Вишгородської міської територіальної громади № 1 ОСОБА_8 про необхідність закупівлі двох екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster, для виконання завдань ДФТГ № 1;
- лист від 31.03.2022 від директора КП «Благоустрій-Вишгород» ОСОБА_13 про потребу в закупівлі додаткової техніки, з метою створення системи оборонних споруд двох екскаваторів-навантажувачів JCB 3CX Sitemaster,
- висновок авто-товарознавчої експертизи №? CE-19/111-25/50190-АВ від 29.08.2025, середньо ринкова ціна, на момент укладання договору, станом на 18.04.2022, а саме нового спеціального колісного транспортного засобу - екскаватора-навантажувача JCB 3CX Sitemaster, становила 2 583 333, 33 грн. без урахування ПДВ та 3 100 000, 00 грн. з урахуванням ПДВ;
- покази колишнього директора ТОВ «Курівці Агро» ОСОБА_10 ;
- рух коштів по рахунку НОМЕР_3 , який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «КУРІВЦІ АГРО» (ЄДРПОУ 43185215).
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, наведених у ньому та просив його задовольнити.
Захисник, думку якого підтримав підозрюваний, заперечував проти задоволення клопотання, оскільки прокурором недоведено яким чином та на яких свідків може впливати підозрюваний, так як їх фактично не було. Будь-яких даних, які б вказували на ризики, прокурором не наведено. Крім того, 14.08.2025, в іншому кримінальному провадженні, Шевченківським районним судом м. Києва вже було відмолено у задовленні клопотання про відсторонення підозрюваного від посади. У випадку задоволення клопотання, інші особи не здатні виконувати посадові обов'язки підозрюваного, що буде негативно впливати на стан справ, від час воєнного стану. Необхідно врахувати, що міський голова являється головою комісії з питань техногенно-екологічної безпеки, надзвичайних ситуацій та евакуацій.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
За приписами ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Разом з тим, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Відповідно п. 15 листа Вищого Спеціалізованого Суду України "Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження" від 05.04.2013 N 223-559/0/4-13 відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється: з метою: припинення кримінального правопорушення; припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження (наприклад, притягнути до дисциплінарної відповідальності свідка, який є підлеглим обвинуваченого/підозрюваного) або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В судовому засіданні прокурор належним чином обґрунтував, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, який вчинено під час перебування останнього на посаді міського голови Вишгородської міської ради Київської області, що унеможливлює виконання ним своїх службових обов'язків на час кримінального провадження, оскільки продовжуючи перебувати на вказаній посаді підозрюваний матиме можливість в подальшому вчиняти злочини. Головним аргументом відсторонення підозрюваного від посади є те, що кримінальне правопорушення (злочин), який інкримінуються ОСОБА_5 , пов'язаний із виконанням ним своїх службових обов'язків.
Крім того, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді міського голови Вишгородської міської ради Київської області може незаконно вплинути на свідків, які дають покази щодо його причетності до вказаного кримінального правопорушення. Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_5 з метою уникнення від кримінальної відповідальності, може здійснювати вплив на ще не допитаних як свідків, колег, підлеглих, щодо відомих їм обставин вчиненого кримінального правопорушення (злочину).
Також подальше перебування ОСОБА_5 на посаді міського голови Вишгородської міської ради Київської області, не гарантуватиме запобігання ризиків повторного вчинення ним інших злочинів, оскільки він знехтував положеннями Основного Закону щодо неухильного додержання Конституції України та законів України; знехтував положеннями Кримінального кодексу України щодо прямої заборони вчиняти правопорушення.
При вирішенні питання про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Таким чином, слідчий суддя, з урахуванням вищенаведеного, прийшов до висновку, що прокурором доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади є необхідним для запобігання протиправній поведінці підозрюваного. В той же час, слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити від посади ОСОБА_5 терміном на один місяць, з урахуванням тривалого досудового розслідування, а саме з 2022 року.
При цьому, слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на обгрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За встановлених в судовому засіданні обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 154, 156, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_6 ,у кримінальному провадженні № 42022112330000557 від 27.07.2022, про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити частково.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 42022112330000557 від 27.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, від посади міського голови Вишгородської міської ради Київської області, строком на один місяць, а саме до 16.11.2025.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1