Справа № 758/14572/25
3/758/5058/25
15 жовтня 2025 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Якимець О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП -
12.09.2025 до Подільського районного суду міста Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Постановою судді від 15 жовтня 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно ст. 282 КУпАП, орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
Відповідно до протоколу про адміністративні правопорушення серія ЕПР1 №439236 від 31.08.2025, 31.08.2025 о 07:20 год. за адресою: м. Київ, вул. Кирилівська (Фрунзе), водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundai Ioniq, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме неприродна блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці ока, які не реагують на світло. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у лікаря-нарколога відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5. ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суду надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №439236 від 31.08.2025; диск з відеозаписом; направлення водія на огляд (виписано о 08:05 год. 31.08.2025); постанова про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5611488 за порушення передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Згідно оглянутого відеозапису з бодікамери поліцейського, 31.08.2025 о 07:36 год. працівники поліції підійшли до транспортного засобу Hyundai Ioniq, д.н.з. НОМЕР_1 , яким керував ОСОБА_1 , представилися, зазначили про порушення водієм правил ПДР (виїзд з прилеглої території та порушення вимог знаку 3.34). В ході спілкування з водієм поліцейський зазначив, що вбачає у нього ознаки наркотичного сп'яніння (неприродна блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці очей), тому запропонував пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря нарколога, на що ОСОБА_1 відмовився (02:12 хв.- 03:45 хв. відеозапису). Надалі поліцейський роз'яснив, що у разі відмови буде складено протокол за відмову від проходження такого огляду, та що такий може самостійно потягом трьох годин поїхати з направленням в КНП «Соціотерапія» на вул. Відпочинку 18 для огляду у лікаря нарколога (03:47-04:10 хв.відеозапису ID реєстратора 471215).
За положеннями пунктів 6, 7 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція) огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність) (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до положень ст. 266 КУпАП перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до пунктів 16, 17, 18, 19, 21 розділу ІІІ вищезазначеної Інструкції слідує, що висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акту медичного огляду. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку. Усі записи в акті медичного огляду та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повинні бути розбірливими, не допускається формулювання «Норма». Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається у присутності поліцейського в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Під час розгляду цієї справи, встановлено, що працівник патрульної поліції роз'яснював особі, на яку в подальшому складено адміністративний матеріал, що такий має право на підставі направлення самостійно без участі поліцейських пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі КНП «Соціотерапія» (м. Київ, вул. Відпочинку, 18) впродовж трьох годин (03:47-04:10 хв. відеозапису ID реєстратора 471215), тобто здійснювали роз'яснення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, прав, які законодавством не передбачені та суперечать Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735.
У той же час, чинний КУпАП не містить правових норм реагування судом, як органом, що здійснює розгляд адміністративних матеріалів відповідно до своєї компетенції, в разі виявлення порушення законодавства або недоліків у діяльності державних чи інших органів, проте за вказаних обставин, вважаю необхідним для усунення подібних порушень Закону довести вищевикладені обставини до відома начальника Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, шляхом винесення постанови, застосувавши аналогію закону.
Керуючись ст.ст. 1, 245, 282 КУпАП,-
Інформувати начальника Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції про обставини викладені у постанові, для відповідного реагування в межах своєї компетенції.
Про результат розгляду постанови та вжиті заходи повідомити Подільський районний суд міста Києва.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. І. Якимець