Справа №:755/19804/25
Провадження №: 2-а/755/679/25
про передачу позовної заяви за підсудністю
"16" жовтня 2025 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Хромова О.О., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в місті Києві (поліцейського 2 взводу 4 роти 3 батальйону 1 полку Управління патрульної поліції у місті Києві Молоторенка Миколи Юрійовича), Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду міста Києва із адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в місті Києві (поліцейського 2 взводу 4 роти 3 батальйону 1 полку Управління патрульної поліції у місті Києві Молоторенка М.Ю.), Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
В порядку автоматизованого розподілу справ між суддями заяву передано на розгляд судді Хромовій О.О.
Вивчивши матеріали адміністративного позовного позову, суд приходить такого.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Статтею 25 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві позивач зазначає адресу проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру від 10 жовтня 2025 року
№ 1879132, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_2 .
Відомостей про наявність у ОСОБА_1 статусу внутрішньо переміщеної особи та декларування ним місця проживання на території Дніпровського району міста Києва матеріали справи не містять.
З наведеного вбачається, що позов про оскарження постанови про адміністративне правопорушення пред'явлено позивачем ОСОБА_1 до суду за місцем фактичного проживання, що не передбачено нормами КАС України. При цьому, доказів на підтвердження фактичного проживання за вказаною адресою позивач також не надає.
За нормою пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на надані суду відомості убачається відсутність підстав для визначення підсудності розгляду даної справи Дніпровському районному суду міста Києва, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження свого зареєстрованого місця проживання у Дніпровському районі міста Києві.
Таким чином, враховуючи, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує компетенцію місцевих судів, як адміністративних, суддя приходить висновку, що цей позов не підсудний Дніпровському районному суду міста Києва.
Натомість, приймаючи до уваги той факт, що ОСОБА_1 скористався правом вибору альтернативної підсудності справи, оскільки позов пред'явлено за вибором позивача - за своїм місцем проживання, а не за місцезнаходженням відповідача, суд передає дану справу на розгляд до Київського районного суду міста Одеси (вул. Варненська, 3-Б, м. Одеса, Одеська обл., 65080), за зареєстрованим місцем проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2, 5, 19, 20, 25, 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в місті Києві (поліцейського 2 взводу 4 роти 3 батальйону 1 полку Управління патрульної поліції у місті Києві Молоторенка Миколи Юрійовича), Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - передати за підсудністю до Київського районного суду міста Одеси (вул. Варненська, 3-Б, м. Одеса, Одеська обл., 65080) для розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.О. Хромова