Номер провадження 3/754/4052/25
Справа №754/16588/25
Іменем України
16 жовтня 2025 року
Суддя Деснянського районного суду м.Києва Броновицька О.В.
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешкає: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 27.09.2025р. в 15.40 годин ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив стосовно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насилля, а саме вчинив умисні дії психологічного характеру - ображав нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, тримаючи в руці ніж, чим завдав психологічної шкоди здоров'ю потерпілої та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
На розгляд протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 до суду не з'явився, про місце і час розгляду справи був сповіщений своєчасно, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надійшло.
Враховуючи, що згідно ч.2 ст.268 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП, не відносяться до категорії справ, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, тому, відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП, дана справа розглядається у відсутності ОСОБА_1 , який своєчасно сповіщений про місце і час розгляду справи і від якого не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
При цьому, суд керується рішеннями Європейського суду, в яких наголошується, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд виходить з достатності наявних у справі матеріалів для розгляду у визначеному порядку протоколу про адмінправопорушення, встановлення наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винності особи у його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи та прийняття обгрунтованого та законного рішення у справі.
Дослідивши дані протоколу про адміністративне правопорушення та долучені матеріали встановлено, що ОСОБА_1 не може бути притягнутий до адмінвідповідальності з таких підстав.
Частина 1 статті 173-2 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , передбачає настання адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
До протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не долучено жодного доказу на підтвердження обставин, які зазначені в протоколі, зокрема, відсутні пояснення потерпілої особи, свідків, письмові матеріали.
Долучена до протоколу письмова заява ОСОБА_2 не містить даних щодо обставин подій правопорушення, які зазначені в протоколі, вчинення яких інкримінується ОСОБА_1 , а також щодо спричинення шкоди її психічному здоров'ю.
З долученого до протоколу відеозапису з нагрудної камери працівника патрульної поліції не вбачається про вчинення ОСОБА_1 дій, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, відеозапис містить дані про факт реагування поліцейськими на виклик працівників поліції, з'ясування даних про особу учасників події, однак не містить пояснень ОСОБА_2 щодо обставин вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 по відношенню до неї за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Копії форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства постраждалої ОСОБА_2 від кривдника ОСОБА_1 , яка долучена до протоколу, не містить будь-яких даних щодо вчинення дій домашнього насильства психологічного характеру, що завдало шкоди психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Долучені до протоколу про адмінправопорушення рапорт інспектора поліції УПП в м.Києві, копії термінового заборонного припису, містять дані про факт реагування на виклик працівників поліції, однак не є доказами вчинення ОСОБА_1 дій, зазначених в протоколі, що спричинили або могли спричинити шкоду психологічному здоров'ю потерпілої.
Потерпіла ОСОБА_2 на виклик до суду не з'явиласья та не надала пояснень щодо правопорушення та не підтвердила обставин щодо вчинення стосовно неї дій домашнього насильства та спричинення шкоди її психологічному здоров'ю.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 не знайшли підтвердження подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.247 п.1, 283, 284, 287, 294 КУпАП,
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення в Київський апеляційний суд через Деснянський районний суд м.Києва.
Суддя: