Постанова від 15.10.2025 по справі 320/47765/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/47765/23 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Штульман І.В.

суддів: Безименної Н.В.,

Черпака Ю.К., -

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕБІУС" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "НЕБІУС" (далі - позивач) звернулося в Київський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС (далі - ГУ ДПС) у м. Києві (далі - відповідач) про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ГУ ДПС у м. Києві про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "НЕБІУС" критеріям ризиковості платника податку від 30 травня 2023 року №108097 та від 06 жовтня 2023 року №207518;

- зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "НЕБІУС" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року адміністративний позов ТОВ "НЕБІУС" задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у м. Києві про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «НЕБІУС» критеріям ризиковості платника податку від 30 травня 2023 року №108097 та від 06 жовтня 2023 року №207518. Зобов'язано ГУ ДПС у м. Києві виключити ТОВ "НЕБІУС" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Стягнуто на користь ТОВ "НЕБІУС" понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 5368 гривень за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено, що податковий орган аналізував отримані від позивача документи в контексті наведених підстав критеріїв ризиковості платника. Серед зазначеного переліку критеріїв не передбачено здійснення платником господарських операцій із платниками, щодо яких наявна інформація про ознаки безтоварних операцій або якщо останні є ризиковими. Жодного належного, допустимого та достовірного доказу на підтвердження податкової інформації про здійснення ТОВ «НЕБІУС» операцій, що відповідають встановленим критеріям ризиковості, відповідач не надав.

Не погоджуючись із рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року, ГУ ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить його скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову ТОВ "НЕБІУС" відмовити. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що підприємство позивача відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку з наявністю інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції. В ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що у ТОВ "НЕБІУС" недостатні умови та/або обсяги матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригуванні /відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності: накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої контролюючому органу звітності. Підприємство у період з 01 січня 2022 року по 30 травня 2023 року здійснювало ризикові операції з придбання товару з кодом згідно УКТЗЕД 2710124509 (нафта та нафтопродукти).

Позивач заперечує проти апеляційної скарги відповідача у повному обсязі та зазначає, що апеляційна скарга контролюючого органу жодним чином не розкриває суті та предмету спору. На думку позивача, рішення суду першої інстанції прийнято правомірно, апеляційна скарга відповідача є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

За приписами частини другої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України, у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.

Згідно частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.

Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Головного управління ДПС у м. Києві, перевіривши законність та обґрунтованість рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги відповідача без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін, мотивуючи наступним.

З матеріалів справи вбачається, і це правильно встановлено судом першої інстанції, що ТОВ "НЕБІУС" зареєстроване, як юридична особа, є платником податку на додану вартість. Вид діяльності згідно КВЕД: 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 транспортне оброблення вантажів; 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 77.12. надання в оренду вантажних автомобілів; 77.32 надання в оренду будівельних машин і устаткування; 77.39 надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; 46.12 діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 47.30 роздрібна торгівля пальним.

30 травня 2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у м. Києві, у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №108097. Підстава: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку, які є додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригуванні в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, податкова інформація: 03- відсутність необхідних умов та обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місця зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку є те, що ТОВ «НЕБІУС» в період з 01 січня 2022 року по 30 травня 2023 року придбало товар за кодом згідно з УКТЗЕД 2710124509.

28 вересня 2023 року ТОВ «НЕБІУС» надіслано до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у м. Києві повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, до якого додані документи, передбачені пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених постановою КМУ №1165 від 11 грудня 2019 року необхідні для виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням отриманих від ТОВ «НЕБІУС» інформації та копій відповідних документів від 28 вересня 2023 року №1, 06 жовтня 2023 року прийнято рішення №207518 про відповідність платника податку критеріям ризиковості на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: 03- відсутність необхідних умов та обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місця зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 10-у податковій звітності платника податку не відображені доходи, нараховані та накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Вважаючи оспорюване рішення відповідача протиправними та такими, що підлягає скасуванню, ТОВ "НЕБІУС" звернулося до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Положеннями пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу (далі - ПК) України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого - третього пункту 201.10 статті 201 ПК України, під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Абзацом п'ятим пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац п'ятнадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 8 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі -квитанція).

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно з пунктом 15 Порядку №1246, у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Положеннями пункту 201.16 статті 201 ПК України регламентовано, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).

Пунктами 5-6 Порядку №1165 (у редакції, чинній на час прийняття спірного рішення) передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, згідно з пунктом 8 додатка 1, у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що: виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку; відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Одним з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що закріплені у Додатку 1 до Порядку №1165, є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (пунту 8 Додатку 1).

У свою чергу, аналіз змісту указаного пункту свідчить, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Змісту рішення відповідача вбачається, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «НЕБІУС» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.

У постанові Верховного Суду від 16 грудня 2020 року у справі №340/474/20 звернуто увагу, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що товариство ймовірно є учасником формування схемного податкового кредиту згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом й у постанові від 06 лютого 2024 року у справі №320/13271/20.

Отже, ненадання належних доказів контролюючим органом свідчить, що у нього були відсутні правові підстави для віднесення позивача до ризикових платників податків.

Відповідач зазначає, що контролюючим органом, з урахуванням отриманої від ТОВ «НЕБІУС» інформації та копій відповідних документів, позивача віднесено до переліку ризикових платників податків на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. Підставами прийняття такого рішення стало: відсутні умови та/або обсяги матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригуванні (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання, товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої контролюючому органу звітності; у податковій звітності платника податку не відображені доходи, нараховані та виплачені самозайнятим та/або фізичним особам за виконані роботи чи надані послуги. Підприємство у період 06,10,2023 року здійснювало ризикову операцію з придбання товару з кодом згідно УКТЗЕД 2710124509 (нафта та нафтопродукти).

У зв'язку з неподанням платником податку копій документів, що можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: договорів з додатками до них, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг. зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), ТОВ «НЕБІУС» внесено до переліку платників податку, що відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Суд першої інстанції правильно звернув увагу, що бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов'язкове для заповнення поле, де у разі відповідності вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Проте, жодних документів та доказів на підтвердження такого висновку відповідачем не надано. Відповідач не надав жодних документальних доказів наявності у нього податкової інформації, яка б могла свідчити про наявність ознак здійснення ризикових операцій позивача ТОВ «НЕБІУС» та стала підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність останнього критеріям ризиковості платника податку.

Позивачем, як свідчать матеріали справи, на спростування було надано до контролюючого органу відповідні пояснення та долучено документи передбачені пунктом 6 Порядку №1165, які необхідні для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку відповідно до повідомлення про Подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 28 вересня 2023 року №1.

У повідомленні про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 28 вересня 2023 року №1 зазначено, що ТОВ «НЕБІУС» має: на балансі вантажні автомобілі з причепами-цистернами, які призначені для перевезення нафтопродуктів та інших рідких вантажів; ліцензію на міжнародні перевезення вантажними автомобілями; в штаті водіїв автотранспортних засобів; орендовані офіси, побутові приміщення та навіс для стоянки вантажних автомобілів. Заправка автомобілів здійснюється по паливним карткам або через термінал, ремонт та техогляд відбувається відповідно до укладених договорів з постачальником таких послуг. ТОВ «НЕБІУС» надає транспортні послуги з вантажоперевезення для отримання прибутку, що підтверджується транспортною накладною CMR, яка діє на підставі Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (КДПВ). До цього повідомлення позивачем додано 41 документ, які надавали повну інформацію проведення господарської діяльності товариства.

Державна служба України з безпеки на транспорті (УКРТРАНСБЕЗПЕКА) 19 липня 2022 року року прийняла рішення за №353 про видачу ТОВ «НЕБІУС» ліцензії на здійснення господарської діяльності, а саме: перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями; міжнародні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями.

Відповідно до штатного розпису за листопад 2022 року в автотранспортному відділі ТОВ «НЕБІУС» працювало 4 водія; відповідно до штатного розпису за грудень 2023 року у ТОВ «НЕБІУС» працювало 5 водіїв, а з лютого 2023 року - 6 водіїв (штатний розпис за лютий 2023 року).

Відповідно оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 105 за 01 січня 2021 року - 30 травня 2023 року (транспортні засоби) ТОВ «НЕБІУС» має на балансі транспортні засоби: спеціалізований вантажний сідловий тягач марки «DAF XF 460», державний номерний знак НОМЕР_1 , інв. №000001; спеціалізований вантажний сідловий тягач марки «MERCEDES-BENZ ACROC», державний номерний знак НОМЕР_2 , інв. №000003; спеціалізований вантажний сідловий тягач марки «VOLVO FM 450», державний номерний знак НОМЕР_3 , інв. №000006; спеціалізований напівпричіп Н/ПР цистерна WILLIG SANZ НОМЕР_9, інв. №000007; спеціалізований напівричіп Н/ПР паливоцистерна HEIL РТ44/3, інв. №000029; спеціалізований напівричіп Н/ПР паливоцистерна SCHWINGENSCHLOEGEL DSTK42VK НОМЕР_10, інв. №000004; спеціалізований напівпричів Н/ПР паливоцистерна WILLIG SANF 36.0 НОМЕР_8, інв. №000012; спеціалізований напівпричіп Н/ПР цистерна СОВО SCA-38 НОМЕР_11, інв. №000008; спеціалізований напівпричів Н/ПР цистерна ROHR TAL-A-MKZA-43.8 НОМЕР_4 , інв. №000002.

Належність вищезазначених транспортних засобів ТОВ «НЕБІУС» підтверджується наступними договорами купівлі-продажу транспортних засобів: 1. договір №1 купівлі-продажу транспортного засобу від 06 липня 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив транспортний засіб «DAF XF 105.460», 2013 р. випуску. Відповідно до Акту №1 від 06 липня 2022 року ТОВ «НЕБІУС» отримав даний транспортний засіб та здійснив оплату у визначеному розмірі протягом 90 банківських днів, наступних за днем передачі транспортного засобу відповідно до платіжних інструкцій: №85 від 25 листопада 2022 року на суму 8620 грн; №76 від 17 листопада 2022 року на суму 40 000 грн.; №75 від 17 листопада 2022 на суму 780 грн; №74 від 17 листопада 2022 року на суму 2600 грн.; 2. договір №1/1 купівлі-продажу транспортного засобу від 12 липня 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив транспортний засіб «ROHR TAL-A-MKZA-43.8», 2004 року випуску. Відповідно до Акту №1/1 прийняття-передачі транспортного засобу від 12 липня 2022 року ТОВ « НЕБІУС» отримав цей транспортний засіб; 3. договір №2 купівлі-продажу транспортного засобу від 22 вересня 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив транспортний засіб: спеціалізований вантажний сідловий тягач «MERCEDES-BENZ ACROC», який переданий товариству відповідно до Акту прийняття-передачі транспортних засобів від 23 вересня 2023 року та позивачем здійснено оплату у визначеному розмірі відповідно до платіжних інструкцій: №177 від 28 грудня 2022 року; №175 від 28 грудня 2022 року; №176 від 28 грудня 2022 року; 4. договір купівлі-продажу №3246/2022/3432825 транспортного засобу від 30 вересня 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив спеціалізований напівричіп Н/ПР паливоцистерна SCHWINGENSCHLOEGEL DSTK42VK НОМЕР_12, переданий товариству відповідно до Акту №3 прийняття-передачі транспортних засобів від 30 вересня 2022 року; 5. договір купівлі-продажу транспортного засобу №5806/22/001555 від 02 листопада 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив спеціалізований напівпричів Н/ПР паливоцистерна WILLIG SANF; 6. договір купівлі-продажу транспортного засобу №5806/22001554 від 02 листопада 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив спеціалізований вантажний сідловий тягач «VOLVO FM 450», державний номерний знак НОМЕР_3 ; 7. договір купівлі-продажу транспортного засобу №8041/2022/3544177 від 07 грудня 2022 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив спеціалізований напівпричіп Н/ПР цистерна СОВО SCA-38; 8. договір купівлі-продажу №26/01/2023 від 26 січня 2023 року, згідно якого ТОВ «НЕБІУС» купив спеціалізований напівпричів Н/ПР паливоцистерна WILLIG SANF 36.0, переданий ТОВ «НЕБІУС» 27 січня 2023 року відповідно до Акту-прийому-передачі; 9. договір купівлі-продажу транспортного засобу №3245/2023/3642196 від 04 лютого 2023 року, гідно якого ТОВ «НЕБІУС» придбав спеціалізований напівричіп Н/ПР паливоцистерна HEIL РТ44/3.

Крім того, ТОВ «НЕБІУС» для здійснення господарської діяльності орендує три транспортні засоби згідно договорів оперативної оренди транспортних засобів: спеціалізований вантажний сідловий тягач, рік випуску 2015, марки "DAF", модель XF 460 FT, реєстраційний номер НОМЕР_5 (Договір оперативної оренди транспортного засобу від 08 грудня 2022 року), переданий ТОВ «НЕБІУС» 08 грудня 2022 року згідно Акту приймання-передачі; спеціалізований вантажний сідловий тягач, рік випуску 2015, марки «DAF», модель XF 510 FT, реєстраційний номер НОМЕР_6 (Договір оперативної оренди транспортного засобу від 08 грудня 2022 року), переданий ТОВ «НЕБІУС» 08 грудня 2022року згідно Акту приймання-передачі; спеціалізований вантажний сідловий тягач, рік випуску 2015, марки "DAF", модель XF 460 FT, реєстраційний номер НОМЕР_7 (Договір оперативної оренди транспортного засобу від 01 лютого 2023 року), переданий ТОВ «НЕБІУС» 01 лютого 2023 року згідно Акту приймання-передачі.

Зазначене підтверджується також оборотно-сальдовою відомістю по бухгалтерському рахунку 01 за 01 січня 2021 року - 30 травня 2023 року. Актом звірки взаємних розрахунків за період з 01 грудня 2022 року - 14 листопада 2023 року за зазначеними вище Договорами оперативної оренди транспортного засобу.

Відповідно до Договору №L221222-1 від 22 грудня 2022 року про надання послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобілів, укладеного між ТОВ «НЕБІУС» та ТОВ «ЛОНГРАН», останнє надає ТОВ «НЕБІУС» послуги (роботи) з ремонту та/або технічного обслуговування автомобільних транспортних засобів, що підтверджується Актом виконаних робіт №L-00009737 від 03 травня 2023 року, платіжною інструкцією №281 від 29 травня 2023 року; Актом виконаних робіт №L-00009921 від 25 травня 2023 року, платіжною інструкцією №265 від 25 травня 2023 року.

Відповідно до Договору оренди №10/04-23 нерухомого майна від 10 квітня 2023 року між ТОВ «НЕБІУС» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди побутової будівлі та навіс для стоянки автомобілів загальною площею 257,9 кв.м., що знаходиться за адресою : Київська область, Бучанський район с.Синяк, вул. Київська, 66. Відповідно до Акту приймання-передачі від 10 квітня 2023 року ФОП ОСОБА_1 передав, а ТОВ «НЕБІУС» прийняв у тимчасове володіння та користування побутову будівлю та навіс для стоянки автомобілів загальною площею 257,9 кв. м. Стан розрахунків за цим договором оренди підтверджується Актом звірки взаємних розрахунків.

Згідно Договору №224/22-ПЦ від 03 жовтня 2023 року, який укладено між ТОВ «НЕБІУС» та ТОВ «ЛАБОРАТОРІЯ НЕРУЙНУЮЧОГО КОНТРОЛЮ ТА ТЕХНІЧНОГО ДІАГНОСТУВАННЯ», останнє надає ТОВ «НЕБІУС» комплекс послуг із перевірки цистерн на виробничій базі виконавця в с. Старі Петрівці Вишгородського району Київської області. Факт надання послуг (робіт) із перевірки цистерн позивача підтверджується Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №224/22-5 від 14 лютого 2023 року. Оплата отриманих послуг (робіт) ТОВ «НЕБІУС» підтверджується платіжною інструкцією №16 від 20 лютого 2023 року.

Відповідно до договору ДГ-0015223 купівлі-продажу бланків-дозволів та паливних карток для отоварення ПММ від 03 жовтня 2022 року, який укладено між ТОВ «НЕБІУС» та ТОВ «Євро Смарт Пауер», ТОВ «Євро Смарт Пауер» передає ТОВ «НЕБІУС» бланки-дозволи та/або електронні паливні картки, які надають право на здійснення заправки паливно-мастильним матеріалами автотранспорту ТОВ «НЕБІУС» у мережі автозаправних станцій ТОВ «Євро Смарт Пауер». Розрахунки та отоварення за електронною паливною карткою (смарт-картка) ТОВ «НЕБІУС» здійснює у безготівковому вигляді в якості передплати за паливно-мастильні матеріали на банківський рахунок ТОВ «Євро Смарт Пауер».

Згідно договору поставки №588-0922 від 15 вересня 2022 року між ТОВ «Комплексні аграрні системи» та ТОВ «НЕБІУС» укладено договір на поставку технологічного обладнання згідно специфікації до даного договору. Факт отримання ТОВ «НЕБІУС» послуг (виконання робіт) від ТОВ «Комплексні аграрні роботи» підтверджується Актом надання послуг №523 від 22 березня 2023 року, видатковою накладною №522 від 22 березня 2023 року та оплата отриманих послуг - платіжною інструкцією №88 від 22 березня 2023 року.

Відповідно до договору №11/11-22-Д-165 оренди нежитлового приміщення від 11 листопада 2022 року, ТОВ «НЕБІУС» орендувало у ТОВ «БІЗНЕС-ЦЕНТР «ДОМІНАТ» у тимчасове платне користування приміщення №165 загальною площею 48,20 кв.м., що розташоване на першому поверсі будівлі за адресою: Київська область, місто Ірпінь, смт.Гостомель вул. Свято-Покровська, 73 «Д» з метою розміщення в ньому офісу. Факт передачі ТОВ «НЕБІУС» в оренду цього приміщення підтверджується Актом від 14 листопада 2022 року приймання-передачі приміщення за Договором оренди нежитлового приміщення №11/11-22-Д-165 від 11 листопада 2022 року. Згідно Акту надання послуг №317 від 30 квітня 2023 року оренда нежитлового приміщення за квітень 2023 року становить 3344 грн, оплата якої здійснена 06 квітня 2023 року відповідно до платіжної інструкції №134 від 06 квітня 2023 року.

13 вересня 2022 року між ТОВ «НЕБІУС» та ТОВ «ГАРІЛІТ СЕРВІС» укладено Договір №41 надання послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобілів, згідно якого ТОВ «ГАРІЛІТ СЕРВІС» надає ТОВ «НЕБІУС» послуги (роботи) з ремонту та/або технічного обслуговування автомобільних транспортних засобів чи їх складових частин, що належать ТОВ «НЕБІУС». Факт отримання ТОВ «НЕБІУС» послуг з технічного обслуговування автотранспорту підтверджується Актом про надання послуг №1979 від 07 березня 2023 року , оплата отриманих послуг підтверджується платіжною інструкцією від 03 травня 2023 року.

Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено, що ТОВ «НЕБІУС» має достатні матеріально-технічні ресурси для здійснення реальних господарських операцій із замовниками чи покупцями (власними контрагентами), фізично спроможне виконувати роботи/надавати послуги, здійснювати господарську діяльність.

ГУ ДПС у м. Києві не довело, що аналізувало отримані від позивача документи в контексті наведених підстав критеріїв ризиковості платника. Серед зазначеного переліку критеріїв не передбачено здійснення платником господарських операцій із платниками, щодо яких наявна інформація про ознаки безтоварних операцій або якщо останні є ризиковими. Жодного належного, допустимого та достовірного доказу на підтвердження податкової інформації про здійснення ТОВ «НЕБІУС» операцій, що відповідають встановленим у додатку 3 до Порядку №1165 критеріям, відповідач не надав.

Проаналізувавши норми права та матеріали справи, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, що рішення ГУ ДПС у м. Києві не містять мотивів та документально підтверджених обґрунтувань правомірності віднесення ТОВ «НЕБІУС» до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Поряд з тим, у разі навіть якщо Порядком №1165 затверджено форму рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, невиконання ГУ ДПС у м. Києві обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, має своїм наслідком визнання протиправним та скасування індивідуального акту.

Аналогічна позиція викладене Верховним Судом у постановах від 19 листопада 2021 року у справі №140/17441/20 та від 23 червня 2022 року у справі №640/6130/20.

Посилання відповідача на те, що внесення ТОВ «НЕБІУС» до переліку підприємств з ознаками ризиковості не створює жодних правових наслідків для підприємства та в жодному разі не створює перешкод для діяльності підприємства, як суб'єкта господарювання, суд вважає необґрунтованим, оскільки оспорюване рішення є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних і це порушує права та охоронювані законом інтереси платника, адже фактично позбавляє можливості позивача належним чином проводити свою господарську діяльність.

У справі «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип «належного урядування» не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що судом першої інстанції правомірно визнано протиправними та скасовано рішення від 30 травня 2023 року №108097 та від 06 жовтня 2023 року №207518, які прийняті ГУ ДПС у м. Києві без наявних на те правових підстав та з порушенням передбачених Порядком №1165 і Додатку 1 до нього процедури і передумов його прийняття.

Колегією суддів Шостого апеляційного адміністративного суду враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Таким чином, Київський окружний адміністративний суд 28 листопада 2024 року правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені ГУ ДПС у м. Києві в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Посилання апелянта на судову практику Верховного Суду за 2019 - 2020 роки колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду визнає необґрунтованими, оскільки судом застосована саме остання практика Верховного Суду, у розумінні частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судовою колегією враховується, що згідно пункту 41 висновку №37 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 337, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі №320/47765/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В. Штульман

Судді: Н.В. Безименна

Ю.К. Черпак