16 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/34421/24
(суддя Єфанова О.В., м. Дніпро)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Шальєвої В.А., Іванова С.М.,
за участю секретаря судового засідання Жмуренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Автореєстр» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі №160/34421/24 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Автореєстр» до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях про визнання протиправним та скасування наказу та рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Автореєстр» 27 грудня 2024 року звернулось до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях, згідно з яким, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (т.1 а.с.89-113), просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12.07.2024р. про анулювання сертифікату МВС №002215, виданого 31.12.2020р. товариству з обмеженою відповідальністю «Автореєстр» (код ЄДРПОУ 37539509);
- визнати протиправним та скасувати підпункт 1.2 пункту 1 наказу начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях Володимира Степанова "Про затвердження рішення акредитаційної комісії регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС)" за № 154 від 15.07.2024р. у частині затвердження рішення прийнятого на засіданні акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12 липня 2024 року про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вказані рішення та підпункт 1.2 пункту 1 наказу повинні бути скасовані, оскільки рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12.07.2024р. про анулювання сертифікату МВС №002215, виданого 31.12.2020р. ТОВ «Автореєстр» (код ЄДРПОУ 37539509), фактично було ухвалено на підставі результатів перевірки Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «Автореєстр» на підставі законів України № 580-VIII, № 2135-XII та Положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, без перевірки цієї інформації, без витребування додаткових документів на підтвердження чи спростування фактів, про які йшлося на засіданні комісії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.
Рішення суду мотивовано тим, що приймаючи оскаржуваний позивачем наказ та рішення щодо анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює відносини у сфері державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, атестації їх спеціалістів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач оскаржив його в апеляційному порядку з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, неповного з'ясування обставин справи.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
В апеляційній скарзі посилається на те, що проведення перевірки та складання довідки працівниками Національної поліції України «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «Автореєстр» є такими, що вчинені з перевищенням повноважень.
Зазначає, що суд першої інстанції порушив положення ч.2 ст.77 КАС України, оскільки «не позивач повинен був довести протиправність оскарженого рішення».
Судом не було надано оцінки всім аргументам позивача та таким доказам по справі, як лист про розгляд адвокатського запиту від 25.10.2024, довідці Департаменту внутрішньої безпеки «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «Автореєстр» та матеріалам службового розслідування позивача.
Згідно з відзивом на апеляційну скаргу, позивач зазначаючи про її необґрунтованість, просить у задоволені скарги відмовити, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, яка підтримала доводи апеляційної скарги, пояснення представника відповідача, який заперечував щодо її задоволення, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що до РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях 04 липня 2024 року надійшов лист Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (ДВБ) від 02 липня 2024 року № СЕД-13637-2024 з інформацією щодо проведення підготовки слухачів в закладі ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509), які в період навчання перебували за межами України, що підтверджується даними бази системи «Аркан», а саме:- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Перевіркою встановлено наступне:
ОСОБА_1 проходила навчання в автошколі з 02.05.2022 до 27.06.2022, а саме згідно з базою «НАІС» проходила заняття з практичної підготовки та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 18.05.2023 до 11.07.2023 перебувала за кордоном.
ОСОБА_2 проходила навчання в автошколі з 23.05.2023 до 04.07.2023, а саме згідно з базою «НАІС» проходила заняття з практичної підготовки та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 18.05.2023 до 11.07.2023 перебувала за кордоном.
ОСОБА_3 проходив навчання в автошколі з 13.06.2022 до 30.08.2022, а саме згідно з базою «НАІС» проходив заняття з практичної підготовки та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 11.05.2022 до 19.08.2022 перебував за кордоном.
ОСОБА_4 проходив навчання в автошколі з 15.12.2022 до 16.01.2023, а саме згідно з базою «НАІС» проходив заняття з практичної підготовки та згідно відомостей, які містяться в системі «Аркан», із 13.12.2022 до 28.12.2022 перебував за кордоном.
Згідно з порядком денним, питання відносно анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509) було винесене на засідання акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях 12 липня 2024 року. Представником закладу ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509) в особі директора Артема Бузмакова, на засідання акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях 12 липня 2024 року не надано доказів фактичного проходження підготовки водіїв транспортних засобів вказаними вище особами, або ж наявності помилкових відомостей щодо вказаних осіб. Особи які проходили підготовку в закладі ТОВ «АВТОРЕЄСТР» (код ЄДРПОУ 37539509), і в період навчання перебували за межами України, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 отримано закінчення практичної підготовки. У відповідності до підпункту 4) пункту 21 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490 (Порядок № 490), сертифікат про державну акредитацію анулюється за рішенням акредитаційної комісії в разі видачі закладом свідоцтв про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.
За наслідками голосування винесене одностайне рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях, у відповідності до пункту 21 Порядку № 490 про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509) у зв'язку з видачею закладом свідоцтва про закінчення підготовки особам, які фактично не проходили таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції (Протокол № 23 рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12 липня 2024 року).
Правомірність та обґрунтованість вказаного рішення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12.07.2024р та підпункту 1.2 пункту 1 наказу начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях Володимира Степанова є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.
Порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України з проведення державної акредитації закладів незалежно від форми власності (юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців), їх філій чи інших відокремлених підрозділів (для юридичних осіб), які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклад), тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію та атестації спеціалістів для таких закладів встановлено Інструкцією про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 грудня 2009 року № 515 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 грудня 2019 року № 1084), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 24 січня 2020 року за № 79/34362, (далі - Інструкція № 515).
Державна акредитація закладу проводяться відповідно акредитаційною комісією регіонального сервісного центру МВС за їх місцезнаходженням (пункт 2 Розділу І Інструкції № 515).
Державну акредитацію закладу проводить комісія, склад якої затверджується наказом РСЦ МВС. До складу акредитаційної комісії залучаються представники місцевих органів управління освітою та територіальних органів Держпраці (пункт 1 Розділу ІІ Інструкції №515).
Рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія, окрім іншого, в разі видачі закладом свідоцтва про його закінчення особі, яка фактично не проходила в ньому підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що підтверджено компетентними органами (пункт 1 Розділу V Інструкції № 515).
На засідання акредитаційної комісії з питання анулювання Сертифіката обов'язково запрошується керівник закладу або його уповноважений представник з повідомленням дати, часу, місця проведення засідання акредитаційної комісії, підстав для анулювання Сертифіката. У разі неприбуття на засідання акредитаційної комісії керівника закладу або його уповноваженого представника розгляд питання про анулювання Сертифіката проводиться без його участі (пункт 2 Розділу V Інструкції № 515).
Прийняте на засіданні акредитаційної комісії рішення про анулювання Сертифіката зазначається у протоколі та затверджується наказом РСЦ МВС (пункт 3 Розділу V Інструкції № 515).
У день прийняття акредитаційною комісією рішення про анулювання Сертифіката її секретар уносить до ЄДР МВС відомості про анулювання Сертифіката та блокує закладу доступ до ЄДР МВС, а також листом повідомляє ГСЦ МВС і ТСЦ МВС, у якому заклад зареєстровано, про прийняте рішення. Після анулювання Сертифіката забороняється проводити підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів і видавати свідоцтва про закінчення закладу (пункт 4 Розділу V Інструкції № 515).
Не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання Сертифіката, секретар акредитаційної комісії оформляє повідомлення про анулювання сертифіката про державну акредитацію закладу, що під підпис вручається керівнику або уповноваженому представнику закладу (пункт 5 Розділу V Інструкції № 515).
Рішення про анулювання Сертифіката може бути оскаржено закладом у ГСЦ МВС у місячний строк з дня прийняття рішення або в судовому порядку (пункт 6 Розділу V Інструкції № 515).
Зазначені вище вимоги законодавства узгоджуються з Порядком державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2023 року № 1218), (далі - Порядок № 490) в якому підпунктом 4 пункту 21 визначено, що сертифікат анулюється за рішенням акредитаційної комісії в разі видачі закладом свідоцтва про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.
При цьому як правильно з'ясовано судом першої інстанції та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи підставою для ухвалення оскарженого рішення про анулювання дії сертифіката про державну акредитацію ТОВ «Автореєстр», що викладене у Протоколі №23 від 12.07.2024 засідання акредитаційної комісії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), слугувала довідка «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «АВТОРЕЄСТР» № СЕД-9485-2024 від 02.07.2024 (48411)», яка надійшла з Департаменту внутрішньої безпеки МВС.
Згідно з цією довідкою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуваючи за межами України, що підтверджується відомостями, які містяться в інтегрованій міжвідомчій автоматизованій системі обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державних кордон "Аркан", проходили у різний період часу практичну підготовку з навчання керування транспортними засобами в ТОВ «Автореєстр» (т.1 а.с.36-38,16; т.1 а.с.41-44).
Наказом начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях Володимира Степанова "Про затвердження рішення акредитаційної комісії регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС)" за № 154 від 15.07.2024р. було затверджено протокольне рішення прийняте на засіданні акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 12 липня 2024 року про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу ТОВ «Автореєстр» (ЄДРПОУ 37539509) у зв'язку з встановленням обставин видачі позивачем «свідоцтв про закінчення практичної підготовки особам, які фактично не проходили таку підготовку» у нього (т.1 а.с.26-35).
Водночас доказів фактичного проходження підготовки водіїв транспортних засобів вказаними вище особами, або ж наявності помилкових відомостей щодо вказаних осіб у витягах з бази "Аркан", позивачем суду не надано.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що приймаючи оскаржуване рішення про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу, та оскаржуваний наказ відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює відносини у сфері державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, атестації їх спеціалістів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо доводів позивача в апеляційній скарзі про те, що проведення перевірки та складання довідки працівниками Національної поліції України «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «Автореєстр» є такими, що вчинені з перевищенням повноважень, тобто протиправно, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що Національна поліція України не є відповідачем у цій справі, та її дії не є предметом позову, а отже такі доводи не впливають на правильність рішення суду першої інстанції.
Позивачем не зазначено в позові в якості відповідача Національну поліцію України, при цьому можливість залучення до участі у справі іншого співвідповідача може здійснюватися виключно під час розгляду справи в суді першої інстанції, а тому суд апеляційної інстанції позбавлений можливості в межах наданої йому КАС України компетенції вчинити такі процесуальні дії.
Водночас суд апеляційної інстанції вважає безпідставними посилання позивача на те, що суд першої інстанції порушив положення ч.2 ст.77 КАС України, оскільки як зазначає позивач «не позивач повинен був довести протиправність оскарженого рішення» враховуючи наступне.
Так, відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві довести правомірність своїх дій чи бездіяльності зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання зобов'язаний заперечувати проти доводів суб'єкта владних повноважень.
Проте під час судового розгляду справи позивачем не було спростовано доводів відповідача.
Крім того, не є такими що спростовують висновки суду першої інстанції аргументи позивача щодо наявності таких доказів по справі, як лист про розгляд адвокатського запиту від 25.10.2024, довідка Департаменту внутрішньої безпеки «Про перевірку інформації щодо навчання слухачів в ТОВ «Автореєстр», матеріали службового розслідування позивача, оскільки такі документи під час прийняття оскарженого рішення відповідачу не надавалися, крім того вони не спростовують наявність обставин відображених в протоколі № 33 засідання акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізький областях щодо «видачі закладом свідоцтв про закінчення практичної підготовки особам, які фактично не проходили таку підготовку в закладі».
Відносно інших доводів позивача, які викладені в апеляційній скарзі та які зводяться до незгоди з судовим рішенням слід зазначити, що повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватись для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду.
Всі інші аргументи апеляційної скарги не є доречними і важливими аргументами, оскільки не спростовують висновок суду про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: статтями 241-245, 250, пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Автореєстр» - залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 липня 2025 року у справі №160/34421/24 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 16 жовтня 2025 року.
Повне судове рішення складено 16 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов