16 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1575/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2025 року (суддя Сіпака А.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 08.05.2025 року) у адміністративній справі №280/1575/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком, суд -
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення її пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки; зобов'язати відповідача перерахувати її пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки з 05.05.2022 року із урахуванням різниці, що вже була виплачена.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 03.09.2024 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2019, 2020 та 2021 роки), та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених виплат.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що на момент звернення ОСОБА_1 05.05.2022 року із заявою про перехід пенсії за віком, призначена їй пенсія за віком за вислугою років, яка призначена 18.01.2020 року вже була обчислена за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; апелянт зазначив, що звернення ОСОБА_1 05.05.2022 року не є первинним зверненням про призначення пенсії, а повторне звернення за призначенням пенсії за віком Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачене. З питанням перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки до Головного управління Пенсійного фонду України в дніпропетровській області ОСОБА_1 не зверталася, відповідно рішень про відмову такого перерахунку пенсійним органом не приймалося. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 без поважних причин пропущений строк звернення до адміністративного суду за захистом прав по даній справі, оскільки ОСОБА_1 звернулася до суду 03.03.2025 року. ОСОБА_1 щомісячно після перерахунку з травня 2022 року отримувала пенсійні виплати, однак по суті спору до пенсійного органу не зверталася та не надала доказів поважності пропуску строку звернення до суду лише 03.03.2025 року.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 з 18.01.2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 05.05.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років - на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням з середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.1 ст.9, ст.10, ч.1 ст.26, ч.2 ст.40, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.2, п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прийшов до висновку про те, що для обчислення пенсійної виплати слід було керуватись положеннями абзацу другого ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими передбачено застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Суд врахував, що ОСОБА_1 з 18.01.2010 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику охорони здоров'я, а тому для обчислення позивачу пенсії за віком у 2022 році пенсійний орган мав врахувати показник середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії за віком, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років, тобто, за 2019-2021 роки.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 18.01.2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до п, «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівник охорони здоров'я.
Встановлено, що 05.05.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що за принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України та ОСОБА_2 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати (доход) по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.).
Встановлено, що листом від 20.02.2025 року №0800-0208-8/16101 про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Головним правлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було повідомлено ОСОБА_1 .
Відповідно д ч.1 ст.9, ч.1 ст.10, ч.2 ст.40, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп =с х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що коли особі було призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції обґрунтовано застосовано строки звернення до суду ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії за віком з 03.09.2024 року.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2025 року у адміністративній справі №280/1575/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Н.А. Олефіренко