Справа № 570/3983/25
провадження №3/562/631/25
15.10.2025 року.
Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Кушнір О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненського районного суду Рівненської області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП
06 серпня 2025 року о 16 годині 57 хвилин по вул.Котляревського в м.Здолбунів Рівненської області ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «Шкода Октавія» з державними номерними знаками « НОМЕР_2 » з ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, не природна блідість обличчя, поведінка не відповідає обстановці) та відмовився від проходження медичного огляду відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, що знижує увагу та швидкість реакції, чим порушив п.п.2.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року.
У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Чоланюк С.Ю. просить провадження в справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, мотивуючи тим, що останній дійсно 06 серпня 2025 року близько 16:57 годині по вул.Котляревського в м.Здолбунів Рівненської області керував транспортним засобом марки «Шкода Октавія» з д.н.з. « НОМЕР_2 », однак безпідставно був зупинений працівниками поліції. В стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 не перебував та від проходження медичного огляду не відмовлявся. 06 серпня 2025 року о 19:35 годині ОСОБА_1 самостійно пройшов в КП "Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення" Рівненської обласної ради медичний огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та згідно акту №765 від 06.08.2025 року ознак наркотичного сп'яніння не виявлено.
Заслухавши учасників та з'ясувавши обставини справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Згідно з положеннями ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Викладені обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення підтверджуються :
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 414489 від 06 серпня 2025 року, складеним о18:08:35 годині;
- постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5412391 від 06.08.2025 року на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП;
- направленням на огляд водія транспортного засобу, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.08.2025 року, в якому ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду в медичному закладі;
- фотоматеріалами;
- відеозаписами події з нагрудних камер поліцейських, який узгоджується з викладеними вище обставинами відмови від проходження огляду, та за якими ОСОБА_1 хоча й не відмовлявся пройти медичний огляд, проте виконати законну вимогу працівників поліції проїхати на медичний огляд в службовому автомобілі категорично відмовлявся, пояснюючи необхідністю дочекатися приїзду іншого поліцейського екіпажу, що було розцінено як намагання затягнути та ухилитися від проведення огляду в передбачений чинним законодавством час.
Так, з перегляду відеозапису події вбачається, що працівник поліції о 17:08:52 годині повідомив ОСОБА_1 про наявність у нього ознак наркотичного сп'яніння, а саме: тремтіння пальців рук, не природна блідість обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, та було запропоновано пройти огляд в медичному закладі.
Згідно пункту 2.5 «Правил дорожнього руху» України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння.
Відповідно до положень ст.266 КУпАП огляд осіб на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Аналогічні висновки містяться в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 липня 2025 року в справі № 990SCGC/9/25 (пункти 88-92).
Проведення огляду на стан сп'яніння відповідає вимогам ст.266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735.
Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції є однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 , який протягом години ігнорував і не виконував неодноразові законні вимоги працівників поліції закрити на ключ і залишити свій автомобіль «Шкода Октавія» на місці та проїхати з ними на службовому автомобілі для проходження медичного огляду в КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення», з огляду на повідомлені йому працівниками поліції обставини перебування вказаного транспортного засобу в розшуку та беззаперечного подальшого його поміщення на штрафмайданчик, розцінюється як спосіб захисту з метою уникнення від адміністративної відповідальності.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5412391 від 06.08.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП за те, що 06 серпня 2025 року о 16:57 годині він, по вул.Котляревського в м.Здолбунів Рівненської області керував транспортним засобом марки «Шкода Октавія» з державними номерними знаками « НОМЕР_2 » не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п.9.2 «б» ПДР України.
Незгода ОСОБА_1 з прийнятим рішенням про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та подальше оскарження не може свідчити про незаконність дій працівників поліції щодо зупинки транспортного засобу, який перебував у розшуку.
Згідно положень ч.4 ст.266 КУпАП огляд осіб на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
А тому, наданий адвокатом Чоланюком С.Ю. висновок КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» №765 від 06 серпня 2025 року про те, що проведеним 06 серпня 2025 року о 19:32 годині оглядом ознак сп'яніння ОСОБА_1 не виявлено, не є належним доказом в справі та відхиляється з огляду на відсутність в матеріалах справи даних про достовірність та належність останньому відібраних на дослідження в медичному закладі біологічних зразків, що відповідно до чинного законодавства забезпечується присутністю при огляді поліцейських.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином установлено, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, що знижує його увагу та швидкість реакції, а тому його дії підлягають кваліфікації за ч.1 ст.130 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за скоєне правопорушення, не встановлено.
Оцінивши зібрані докази в їх сукупності, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, суддя приходить до висновку про доцільність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
У разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, який становить 605,60 грн.
На підставі наведеного, ст.130 КУпАП та керуючись ст.ст. 34-35, 40-1, 221, 268, 278 - 280, 283 - 285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять) грн. 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на рахунок (IBAN): UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) (код класифікації доходів бюджету : 22030106).
На підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч.1 ст.308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ч.2 ст.308 КУпАП).
Реквізити для оплати штрафу: Отримувач:ГУК у Рівн.обл/Здолб.міс.тг/21081100; Код отримувача (ЄДРПУО):38012494; Номер рахунку UA698999980313010106000017517; Код класифікації доходів бюджету:21081100.
Постанова суду може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області протягом 10 /десяти/ днів з дня її винесення.
Суддя: