07 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/15723/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання "Криворізька академія патрульної поліції" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 ( суддя Рябчук О.С.) в адміністративній справі №160/15723/25 за позовом ОСОБА_1 до Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання "Криворізька академія патрульної поліції" про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання "Криворізька академія патрульної поліції", з вимогами:
визнати протиправним та скасувати наказ № 40 о/с «По особовому складу» Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції» від 05.05.2025 року щодо звільнення капітана поліції ОСОБА_1 (0011854), викладача Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції» за п. 8 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій), з 06 травня 2025 року;
поновити на посаді викладача Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції»;
стягнути з Державного бюджету України за рахунок фінансування Держаного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції» на мою користь судові витрати, понесені у справі, у тому числі на оплату витрат професійної правничої допомоги, наданої адвокатом, що будуть документально підтверджені до завершення її розгляду.
Позивач зазначив, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.04.2024року у справі № 160/6477/23 його було поновлено на службі в поліції на посаді викладача Державного закладу професійної ( професійно технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції» та скасовано наказ Державного закладу професійної ( професійно технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Криворізька академія патрульної поліції» № 40 о/с від 20.03.2023року, яким його було звільнено зі служби.
Відповідно до наказу Криворізької академії патрульної поліції від 13.05.2024 № 52/ос капітана поліції ОСОБА_1 було звільнено від проходження служби в Національній поліції України з 26 травня 2023 року у зв'язку з прийняттям на військову службу, зі збереженням місця служби та посади.
Закон України «Про Національну поліцію» містить вичерпний перелік підстав для звільнення особи зі служби в поліції. Відповідно до ст. 119 КЗпП, за мобілізованими працівниками, під час дії особливого періоду на строк до його завершення або до дня фактичного звільнення зберігають місце роботи і посаду на підприємстві, на якому вони працювали на час призову. Крім того, з моменту призову на службу, а саме з 26.05.2023 року і по теперішній час позивач не виконував обов'язки поліцейського, а відтак не суміщав службу в Національній поліції зі службою в Збройних Силах України. Разом з цим, збереження робочого місця та посади, тобто дотримання роботодавцем гарантій визначених ч. 3 ст. 119 КЗпП України не може вважатись одночасним проходженням військової служби та служби в поліції.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. В апеляційній скарзі зазначає, що відсутні підставі для здійснення перерахунку на підставі спірної довідки.
Апелянт обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги зазначає, що капітан поліції ОСОБА_1 , викладач Криворізької академії патрульної поліції» наказом Криворізької академії патрульної поліції від 20 березня 2023 року № 40/ос був звільнений зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) на підставі наказу Криворізької академії патрульної поліції від 20.03.2023 № 4/ст.
На виконання Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року у справі №160/6477/23 позивач був поновлений на службі та звільнений зі служби на підставі ст. 119 КЗпП відповідно до наказу Криворізької академії патрульної поліції від 13 травня 2024 року № 52/ос з 26 травня 2023 року.
Водночас, 26 квітня 2025 року Академія отримала лист з довідкою Військової частини № НОМЕР_1 Національної гвардії України від 26 квітня 2025 року №3523, про те що Позивач проходить військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та його призначено на посаду старшого механіка-водія 3-ї роти спеціального призначення (на бронетранспортерах) 4 го батальйону спеціального призначення та його призначено на посаду старшого механіка-водія 3-ї роти спеціального призначення (на бронетранспортерах) 4 го батальйону спеціального призначення, що свідчить про зарахування позивача до особового складу на службу до іншого відомства на постійній основі. Це є об'єктивною і достатньою підставою для звільнення зі служби в порядку п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію", що стало підставою для видання наказу Академії від 05 травня 2025 року №40 о/с «по особовому складу» про звільнення позивача з поліції за п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію".
У відзиві позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Колегією суддів зясовано, що 07.11.2015 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було прийнято на службу до Національної поліції до Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області на підставі наказу ГУНП в Дніпропетровській області від 07.11.2015 № 1 о/с.
20.03.2023 було видано наказ Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання “Криворізька академія патрульної поліції» № 40/ОС “По особовому складу» про звільнення за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) капітана поліції ОСОБА_1 , викладача, з 20.03.2023.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі №160/6477/23 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання “Криворізька академія патрульної поліції» про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на службі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовлено повністю.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року у справі №160/6477/23 апеляційну скаргу задоволено. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі №160/6477/23 скасовано, та ухвалено нову постанову про задоволення позову.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання “Криворізька академія патрульної поліції» № 4/СТ від 20.03.2023 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності викладача ОСОБА_1 » в частині застосування дисциплінарного стягнення - звільнення із служби в поліції капітана поліції ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано наказ Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання “Криворізька академія патрульної поліції» № 40 о/с від 20.03.2023 щодо звільнення капітана поліції ОСОБА_1 , викладача, за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України “Про Національну поліцію» з 20.03.2023.
Поновлено ОСОБА_1 на посаді викладача Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання “Криворізька академія патрульної поліції».
На виконання Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року у справі №160/6477/23 позивач був поновлений на службі.
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України старший солдат ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 26.05.2023.
Довідкою №1469 від 20.02.2025 року підтвердження проходження військової служби за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 14 січня 2025 року ОСОБА_1 .
26 квітня 2025 року Академія отримала лист з довідкою Військової частини № НОМЕР_1 Національної гвардії України від 26 квітня 2025 року №3523, про те, що ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та його призначено на посаду старшого механіка-водія 3-ї роти спеціального призначення (на бронетранспортерах) 4 го батальйону спеціального призначення.
Відповідно до наказу Криворізької академії патрульної поліції від 05.05.2025 №40/ос, капітан поліції ОСОБА_1 був увільнений від проходження служби в Національній поліції України з 06 травня 2025 року за п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону України “Про національну поліцію» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерства і відомств ( організацій).
Вважаючи вказаний наказ про звільнення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що призов на військову службу під час мобілізації є результатом рішень органів військового управління і не залежить від волевиявлення особи. Тому ототожнення відповідачем призову на військову службу з переходом на роботу до іншого міністерства чи відомства (організації) є безпідставним.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону № 580- VІІІ служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону № 580- VІІІ поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій).
Згідно з вимогами ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає серед іншого прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби. Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України за призовом.
Частиною 2 ст. 39 закону України Про військовий обов'язок і військову службу встановлено, що громадяни України, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 60 Закону № 580-VІІІ відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.
Статтею 119 Кодексу законів про працю України встановлено гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків. Відповідно до вимог частин 2,3 цієї статті працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України Про військовий обов'язок і військову службу, Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. За працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство може застосовуватися у випадках, коли норми спеціального законодавства не регулюють спірних відносин або коли про це зазначено у спеціальному законі.
Нормами Закону № 580-VІІІ не врегульовано порядок збереження робочого місця за поліцейським, що призваний на військову службу під час мобілізації. При цьому, як було зазначено, статтею 39 закону України Про військовий обов'язок і військову службу на осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, розповсюджено гарантії, передбачені частиною третьою статті 119 КЗпП України. Колегія суддів вважає, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме ст. 119 КЗпП України.
Відповідно до вимог ст. 1, 3 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Зміст мобілізації становить: переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а також адміністративно-територіальних одиниць України на роботу в умовах особливого періоду; переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці. Під час мобілізації громадяни військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин зобов'язані з'явитися для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Перехід на іншу роботу пов'язаний з волевиявленням самої особи, яка таки перехід здійснює. Відповідно до наведених норм призов на військову службу під час мобілізації є наслідком рішення органів військового управління і не залежить від волевиявлення особи, що призивається на службу. Суд вважає, що відповідачем безпідставно ототожнюються поняття призову на військову службу під час мобілізації та перехід у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій).
Правові основи організації та діяльності Національної поліції України, правовий статус поліцейських і порядок проходження служби визначаються Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру та полягає у професійній діяльності поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону № 580-VIII поліцейський підлягає звільненню зі служби у разі переходу на роботу до інших міністерств, відомств чи організацій у встановленому порядку.
Стаття 65 Конституції України встановлює, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також шанування державних символів є обов'язком громадянина України. Виконання цього обов'язку здійснюється, зокрема, шляхом проходження військової служби.
Згідно зі ст. 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок має на меті підготовку громадян до захисту Вітчизни та забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення. Він охоплює, зокрема, добровільне укладення контракту або призов на військову службу. Військова служба є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності громадян, іноземців чи осіб без громадянства, придатних за віком і станом здоров'я, та спрямована на оборону України. Час проходження військової служби зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частина 2 ст. 39 зазначеного Закону передбачає, що громадяни, призвані на військову службу за мобілізацією в особливий період, користуються гарантіями, встановленими ч. 3 ст. 119 КЗпП України.
Згідно зі ст. 60 Закону № 580-VIII питання вступу, проходження та припинення служби в поліції регулюються цим Законом і відповідними нормативно-правовими актами.
Стаття 119 КЗпП України передбачає гарантії для працівників на час виконання державних чи громадських обов'язків. Частини 2 і 3 цієї статті закріплюють, що за працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, на особливий період, чи прийнятими на військову службу за контрактом, зберігається місце роботи і посада на підприємстві, в установі чи організації незалежно від форми власності. Водночас їхнє грошове забезпечення виплачується за рахунок Державного бюджету України відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Пріоритет у регулюванні правовідносин мають норми спеціального законодавства, тоді як норми трудового права застосовуються лише за відсутності спеціального регулювання або у випадках, прямо передбачених спеціальним законом.
Закон № 580-VIII не визначає порядку збереження посади за поліцейським, призваним на військову службу під час мобілізації. Водночас ч. 2 ст. 39 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» поширює на таких осіб гарантії ч. 3 ст. 119 КЗпП України. Тому саме положення ст. 119 КЗпП підлягають застосуванню до цих правовідносин.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні запроваджено воєнний стан, який надалі неодноразово продовжувався і триває на час розгляду справи. В умовах мобілізації за громадянами, призваними на військову службу, зберігається місце роботи та посада до завершення особливого періоду або до моменту їх фактичного звільнення
Відповідно до ст. 1, 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація є комплексом заходів, спрямованих на переведення економіки, органів влади, підприємств та військових формувань на функціонування в умовах особливого періоду. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені у повістках чи мобілізаційних розпорядженнях.
Отже, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що перехід на іншу роботу відбувається за волевиявленням працівника. Натомість призов на військову службу під час мобілізації є наслідком рішення органів військового управління і не залежить від волі особи. Тому ототожнення відповідачем призову на військову службу та переходу на роботу до інших відомств є безпідставним.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання "Криворізька академія патрульної поліції" залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 в адміністративній справі №160/15723/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 07 жовтня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 13 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова