Постанова від 15.10.2025 по справі 340/127/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року справа 340/127/25

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 (суддя Пасічник Ю.П.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність при виконанні рішення суду

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 09.01.2025 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить: визнати протиправною бездіяльністю щодо невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №340/5481/24, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії) та її виплаті без обмежень; зобов'язати вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення щодо проведення з 01.01.2023 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області №61/17/73 від 12.07.2024 в розмірі 90% від усіх видів грошового забезпечення, а також з урахуванням сум індексації, встановлених Постановами КМУ №118 від 16.02.2022 та №168 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році, без обмеженням максимальним розміром, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 позов задоволений частково: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області, вчинену на невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.024 у справі №340/5481/24, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії) та її виплаті без обмежень; зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення щодо проведення з 01.01.2023 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області №61/17/73 від 12.07.2024 в розмірі 90% від усіх видів грошового забезпечення, без обмеженням максимальним розміром, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Кіровоградській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №340/5481/24 зобов'язано провести з 01.01.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області №61/17/73 від 12.07.2024. Вказане рішення виконано в повному обсязі. Зобов'язання вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення щодо проведення з 01.01.2023 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області №61/17/73 від 12.07.2024 в розмірі 90% від усіх видів грошового забезпечення, без обмеженням максимальним розміром не може бути предметом спору, оскільки навіть в позові не було таких позовних вимог.

Переглядаючи справу, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 у справі №340/5481/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.01.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області № 61/17/73 від 12.07.2024.

На виконання рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Згідно з листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 06.12.2024 встановлено, що пенсія виплачується з урахуванням максимального розміру пенсії.

Предметом спору є правомірність обмеження максимальним розміром пенсії позивача, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України №3668 від 08.07.2011, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 2 Закону України №3668 від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного Кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 25 Закону України №911 від 24.12.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» доповнена реченням такого змісту: «Тимчасово, в період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового Кодексу України, Митного Кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати 10740гр».

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №911 від 24.12.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Пунктом 34 Закону України №1774 від 06.12.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у другому реченні статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» слова і цифри «в період з 01.01.2016 по 31.12.2016» замінені словами і цифрами «по 31.12.2017».

Конституційний Суд України у рішенні №7-рп/2016 від 20.12.2016 наголосив, що особи, які перебувають на службі у збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. В Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі, в тому числі у збройних силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у збройних силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Норми частини 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, в зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. Обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною 5 статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність, недоторканність України. Конституційний Суд України визнав неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

До аналогічних висновків прийшов Конституційний Суд України у рішенні №7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022, яким визнав неконституційними приписи статті 2 Закону України №3668 від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема Конституційний Суд України підкреслив, що припис частини 5 статті 17 Конституції України чітко покладає на державу конституційний обов'язок створити систему посиленої соціальної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей. Держава не може в односторонньому порядку відмовитись від зобов'язання соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок.

З огляду на викладене, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не можуть бути обмежені десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 15.10.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді О.В. Головко