14 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/2410/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 р. (суддя Сліпець Н.Є) в адміністративній справі №160/2410/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №4329-655/3-01/8-0400/25 від 24 січня 2025 р. щодо зменшення з 01 січня 2025 р. розміру його пенсійної виплати з 29 653,83 грн. до 26 256,43 грн. шляхом застосування понижувальних коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 03 січня 2025 р. №1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області поновити з 01 січня 2025 р. виплату його пенсії в розмірі 29 653,83 грн., без застосування механізму понижувальних коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів від 03 січня 2025 р. №1, із урахуванням виплачених коштів.
В обгрунтування позовних вимог вказав, що йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" відповідач провів з 01 січня 2025 р. перерахунок його пенсії і здійснив її виплату в меншому розмірі ніж йому встановлено.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити, а також зупинити провадження у справі №160/2410/25 до набрання чинності рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказано про правомірність застосування до пенсії позивача понижувальних коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 03 січня 2025 р. №1.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 29 653,83 грн. Листом №4329-655/З-01/8-0400/25 від 24 січня 2025 р. відповідач повідомив позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 «Про порядок виплати пенсій деяким категорій осіб у 2025 році у період воєнного стану» до розміру пенсійної виплати застосовані понижувальні коефіцієнти, у зв'язку із чим його пенсія зменшилась до 26 256,43грн. з 01 січня 2025 р.
Не погодившись із даними діями ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, тому до пенсії ОСОБА_1 не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 «Про порядок виплати пенсій деяким категорій осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 р. у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 р. пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2021 р. (справа №400/2085/19), від 20 липня 2022 р. (справа № 340/2476/21), від 25 липня 2022 р. (справа №580/3451/21), від 30 серпня 2022 р. (справа № 440/994/20), від 17 березня 2023 р. (справа №340/3144/21) вказано, що правовідносини, стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII підлягають застосуванню, із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. №7-рп/2016, тобто без будь - якого обмеження їх розміру.
Про це зазначено і в постанові Верховного Суду від 15 липня 2025 р. у справі №160/6306/25.
Щодо заявленого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області клопотання про зупинення провадження у справі №160/2410/25 до набрання чинності рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25 слід зазначити наступне.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 р. у справі №320/2229/25 визнано протиправним та нечинним абзац 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині його застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на 14 жовтня 2025 р. вказане рішення не набрало законної сили.
Верховним Судом в постанові від 15 липня 2025 р. у справі №160/6306/25 вказано, що не підлягають зупиненню справи, предметом спору в яких є зменшення розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1, до моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/2229/25, оскільки їх розгляд об'єктивно можливий у випадку встановлення того, що положення постанови не відповідають нормам Конституції та законів України, навіть із урахуванням того, що постанова є чинною.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2025 р. без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. №1.
Враховуючи викладене, відсутні підстави для скасування оскарженого рішення суду першої інстанції, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025р. в адміністративній справі №160/2410/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 14 жовтня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.І. Малиш
суддя О.О. Круговий