Постанова від 16.10.2025 по справі 340/10717/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року справа 340/10717/23

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 (суддя Науменко В.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виплату щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік як учаснику бойових дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 29.12.2023 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті учаснику бойових дій разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 10465 грн, зобов'язати нарахувати та виплатити учаснику бойових дій разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 10465 грн.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 в задоволенні позову відмовлено. Прийняте рішення суд мотивував тим, що згідно висновків Великої Палати Верховного Суду викладених у постанові від 14.05.2024 у справі № 440/14216/23 підстави для виплати грошової допомоги до Дня Незалежності України учасникам бойових дій у 2023 році у розмірі 10465 грн відсутні. Також зазначено, що позивачу, як учаснику бойових дій, грошова виплата до Дня Незалежності України у розмірі 1000 грн виплачена не була, проте виплата грошової допомоги саме у розмірі 1000 грн не є предметом спору у цій справі, а отже суд у цій справі не може надавати оцінку таким правовідносинам.

В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті учаснику бойових дій разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн та зобов'язати нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн. Посилається на те, що встановивши факт невиплати позивачу, як учаснику бойових дій, зазначеної грошової допомоги у розмірі 1000 грн, суд мав ухвалити рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 21.11.2000, проте не перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач пенсії.

Позивач 29.08.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою (поданою в порядку Закону України “Про звернення громадян») про виплату разової грошової допомоги до Дня незалежності у 2023 році учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій - 10465 грн. До заяви було долучено копію посвідчення учасника бойових дій та довідку про банківські реквізити.

Відповідач листом №11862-12236/Ф-02/8-1100/23 від 12.09.2023 повідомив, що Постановою Кабінету Міністрів України №754 від 21.07.2023 “Деякі питання соціальною захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань», згідно якого до осіб, які мають право на грошову допомогу до Дня Незалежності України, належать, зокрема, учасники бойових дій, яким до 24 серпня 2023 року грошова допомога, згідно цього порядку, виплачується у розмірі 1000грн. Зазначив, що оскільки позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як отримувач пенсії, не перебуває на службі в силових міністерствах та відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, тому грошова допомога позивачу може бути виплачена за його зверненням до територіальних органів Пенсійного фонду України (сервісних центрів) із заявою встановленої форми з наданням документу, що посвідчує особу, підтверджує місце реєстрації та право на отримання грошової допомоги. Вказано, що для виплати грошової допомоги в розмірі 10465,00 грн. підстави відсутні.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлені статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Пунктом 1 розділу І Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV (далі по тексту - Закон №367) доповнено статтю 12 Закону №3551 частиною четвертою такого змісту: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Розділом II Закону №367 визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.

Підпунктом “б» підпункту 2 пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI (набрав чинності 01.01.2008 року) статтю 12 частину 5 Закону України №3551 викладено у такій редакції: “Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту “б» підпункту 1 пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI.

Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» розділ VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким передбачено, що окремі положення ряду законів України, в тому числі Закону №3551, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, з огляду на наявні фінансові ресурси державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Внаслідок таких змін протягом 2014-2022 років Кабінет Міністрів України ухвалював постанови, якими визначались фіксовані розміри щорічної разової допомоги до 5 травня, яка підлягала виплаті, зокрема, учасникам бойових дій.

Окремі положення з таких постанов були предметом судового оскарження і рішеннями судів у справах №640/9677/20 та №440/4157/21 та були визнані протиправними та нечинними.

Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 (справа №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення пункту 26 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України в частині, яка передбачала, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Законом України №2983-IX, який набрав чинності 15 квітня 2023 року, частину п'яту статті 12 Закону №3551, викладено в новій редакції такого змісту:

“Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Ця норма неконституційною не визнавалася та є чинною на момент розгляду вказаної справи.

Велика Палата Верховного Суду 14 травня 2025 року прийняла постанову у зразковій справі №440/14216/23 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, якою апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Полтавській області задоволено.

Рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 березня 2024 року скасовано та ухвалено нове рішення.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Згідно із частиною 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Велика Палата Верховного Суду дійшла наступних висновків.

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

На виконання конституційного обов'язку, приписів частини п'ятої статті 17 Конституції України Верховна Рада України в Законі №3551 визначила правовий статус ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян, обсяг їх соціального захисту та гарантій, зокрема передбачила пільги учасника бойових дій (стаття 12), особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 13), учасникам війни (стаття 14) та членам сімей вказаних осіб (стаття 15).

Верховна Рада України 20 березня 2023 року прийняла Закон №2983-IX (набрав чинності 15 квітня 2023 року), яким частину п'яту статті 12 Закону №3551-XII викладено в такій редакції: “Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

У цій справі Велика Палата Верховного Суду досліджувала можливість Держави України в умовах воєнного стану вносити зміни до спеціального законодавства про соціальний захист та гарантії ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян, зокрема, шляхом визначення (зменшення) розміру щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що тимчасове обмеження окремих соціальних пільг (допомог) особам, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність та набули статусу ветеранів війни, а також членам їх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першої статті 6 Закону №389-VIII, може відбуватися за умови внесення змін до спеціального Закону №3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць.

Передбачена частиною 5 статті 12 Закону №3551-XII щорічна разова грошова виплата не є основним грошовим забезпеченням, а є додатковою соціальною пільгою (виплатою), яка має разовий характер, є щорічною та поширюється на певне коло осіб.

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що передбачена, зокрема частиною п'ятою статті 12 Закону №3551-ХІІ щорічна разова грошова виплата ветеранам війни є видом державної допомоги в загальній системі соціального захисту населення. Така виплата має допоміжний та стимулюючий характер і надається з метою забезпечення створення належних умов для життєзабезпечення ветеранів війни, захисту їхніх інтересів відповідно до соціальної політики держави в цій сфері.

У межах повноважень Верховна Рада України 20 березня 2023 року прийняла Закон України №2983-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», який набрав чинності 15 квітня 2023 року, яким частину п'яту статті 12 Закону № 3551-XII викладено в новій редакції такого змісту:

“Щороку до Дня Незалежності України учасникм бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Отже, з 15 квітня 2023 року по-іншому врегульована процедура здійснення виплати учасникам бойових дій, передбаченої статтею 12 Закону №3551-ХІІ, шляхом внесення змін до спеціального законодавства, яке регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій.

Велика Палата Верховного Суду, врахувавши усталену практику ЄСПЛ, яка є обов'язковою для застосування національним судом, дійшла висновку, що в цій справі не встановлено підстав вважати, що дії держави щодо зменшення розміру додаткових гарантії соціального захисту осіб, на яких поширюється дія Закону №3551-XII, призвели до позбавлення таких осіб свого майна в розумінні статті 1 Протоколу № 1.

Кабінет Міністрів України 21 липня 2023 року прийняв постанову №754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань».

Цією постановою, зокрема, затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань».

Відповідно до пункту 3 цього Порядку грошова допомога виплачується до 24 серпня 2023 року в такому розмірі:

особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 3100 гривень; II групи - 2900 гривень; III групи - 2700 гривень.

учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень.

Як зазначалося вище, шляхом прийняття закону Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати порядок та визначати розмір разової грошової виплати особам з інвалідністю внаслідок війни, яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з повноваженнями уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи наявність відповідних повноважень Кабінету Міністрів України, зауважила, що зміни в правовому регулюванні відбулися в умовах повномасштабного вторгнення, і делегування цих повноважень органу виконавчої влади забезпечує потрібну у цей період гнучкість, беручи до уваги надмірний фінансовий тягар на державу, який виник у зв'язку з необхідністю відсічі зовнішній агресії.

Надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Відтак, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що Кабінет Міністрів України може регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги на підставі наданого йому Верховною Радою України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки щорічна разова грошова виплата особам з інвалідністю внаслідок війни не передбачена в Конституції України, тому на неї не поширюються й визначені статтею 22 Основного Закону України гарантії щодо заборони скасування чи звуження змісту та обсягу прав, передбачених, зокрема, у її статті 46.

Враховуючи вказану вище правову позицію Великої Палати Верховного Суду, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для виплати у 2023 році позивачу разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі 10465грн відсутні.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Стосовно доводів апеляційної скарги про наявність підстав для нарахувати та виплати позивачу, як учаснику бойових дій, разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.07.2025 позивач подав до Кіровоградського окружного адміністративного суду заяву про зміну підстави та предмету позову, за змістом якої заявлені у первинному позові позовні вимоги доповнено вимогами: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті учаснику бойових дій разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн та зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити грошову виплату до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн.

Разом з тим, ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 заяву про зміну підстави та предмету позову повернуто позивачу.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що для отримання грошової допомоги до Дня Незалежності України, особою яка не перебуває на обліку в Пенсійному фонді України, має бути дотримана певна процедура звернення, з поданням заяви та документів. Проте, наявність чи відсутність факту дотримання позивачем процедури звернення, не є обставинами які доводились та встановлювались у цій справі, що також виключає можливість апеляційного суду встановити факт бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати зазначеної допомоги.

Отже вірним є висновок суду першої інстанції, що право позивача на виплату грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 1000 грн не є предметом розгляду цієї справи.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241 - 244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 16.10.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді О.В. Головко