534/2148/25
1-кп/532/215/2025
15 жовтня 2025 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:
судді - ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кобеляки кримінальне провадження № 12025175520000184 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України
Встановив:
У провадженні Кобеляцького районного суду Полтавської області перебуває кримінальне провадження № 12025175520000184 по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Згідно обвинувального акту, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України, а саме в тому, що восени 2019 року, точної дати та часу судом не встановлено, не маючи посвідчення тракториста-машиніста, яке знаходиться в офіційному обігу на території України, через мережу Інтернет на сторінці соціальної мережі «Facebook» знайшов оголошення з наданням послуг по виготовленню і продажу посвідчення тракториста-машиніста, та в подальшому шляхом листування і телефонних розмов із невстановленою особою, замовив собі посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_1 , заповнене на його ім'я з відкрити категоріями «А1», «А2», «Е1», «Е2», «F2», «G2» та узгодив умови оплати вартості підробленого документу, передав власні анкетні дані та фотокартку для внесення їх до підробленого посвідчення тракториста-машиніста. Після цього, невстановлена особа, перебуваючи в невстановленому місці, в невстановлений судом час, внесла неправдиві відомості до бланку посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_1 від 20.09.2019, заповнене на ім'я ОСОБА_4 , яке не відповідає аналогічним бланкам документів, які знаходяться в офіційному обігу.
В подальшому, ОСОБА_4 отримав у відділенні «Нової пошти» в м.Горішні Плавні Кременчуцького району Полтавської області замовлене посвідчення і здійснив розрахунок за вказане посвідчення тракториста- машиніста на суму 10000грн.
Своїми діями ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України - пособництво у виді заздалегідь обіцяного придбання підробленого посвідчення, яке видається установою і яке надає права, з метою його використання.
Прокурор ОСОБА_3 подав до суду клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в цій частині, оскільки кримінальний проступок вчинений ним у 2019 році.
Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні прохав закрити кримінальне провадження і звільнити його від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України.
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали кримінального провадження, приходить до таких висновків.
Судом установлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України, яке, відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України, є кримінальним проступком.
Пунктом 2 частини 1 статті 49 КК України встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності в зв'язку із закінченням строків давності є: закінчення встановлених ст. 49 КК України строків та відсутність обставин, що порушують їх перебіг.
Початком перебігу строку давності є день, коли кримінальне правопорушення було вчинено, тобто, згідно обвинувального акту - 2019 рік.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
При цьому, суд звертає увагу, що наявність підстави для звільнення від кримінальної відповідальності є безумовною підставою для закриття кримінального провадження в разі наявності згоди обвинуваченого, незалежно від факту визнання чи не визнання ним вини.
Частиною 3 ст. 288 КПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Таким чином, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України, ОСОБА_4 вчинив у 2019 році, тобто минуло більше трьох років, перебіг давності притягнення до кримінальної відповідальності не переривався, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України та закрити кримінальне провадження в цій частині в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Керуючись статтями 284, 285, 288, 395 КПК України, статтями 12, 49 КК України, суд
Постановив:
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 12025175520000184 відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя