16 жовтня 2025 р. Справа № 480/2340/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Калиновського В.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.07.2025, головуючий суддя І інстанції: І.Г. Шевченко, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602 по справі № 480/2340/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління статистики у Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління статистики у Сумській області, в якій просила:
1) визнати бездіяльність відповідача, яка полягає у не включенні ОСОБА_1 до числа працівників ГУ статистики у Сумській області, яким встановлена премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності у 2022 році відповідно до наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області, за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році» протиправною;
2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу - ОСОБА_1 премію за результатами щорічного оцінювання службової діяльності у 2022 році у розмірі, встановленому наказом ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області, за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році».
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у задоволенні позовної заяви відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 та ухвалити постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що має право та розраховувала на отримання заробленої премію за той період, коли позивач працювала у ГУС в Сумській області. Так, вказана премія виплачується не просто за відпрацьований період, а за якість виконаних завдань за період з січня до жовтня 2022 року, тобто за період, коли позивач працювала на відповідній посаді. Вказане кореспондує з п. 13 Порядку №640, згідно з яким, визначення результатів виконання завдань проводиться у жовтні - грудні за період з 1 січня поточного року або з дати визначення завдань і ключових показників до дати прийняття наказу (розпорядження) про визначення результатів виконання завдань та з п. 4 розділу II Типового положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 13.06.2016 №646, згідно з яким, зазначена премія нараховується незалежно від фактично відпрацьованого часу у місяці, в якому вона виплачується. У зв'язку із зазначеним, звільнення позивача до дати видання відповідного наказу про преміювання працівників не може бути підставою для позбавлення її премії, що визначена Законом №889-УІІІ, оскільки фактично відпрацьований час не є головним чинником при визначенні якості виконання ключових завдань державного службовця.
Відзив на апеляційну скаргу від відповідача не надходив. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 24.12.1998 почала трудову діяльність на посаді економіста 1 категорії в Сумському обласному управлінні статистики (у подальшому згідно наказу Держкомстату України від 06.02.2004 №82 - Головне управління статистики у Сумській області), де займала різні посади. Так, 31.12.2019 переведена на посаду головного спеціаліста відділу реєстрації цін управління збирання та підготовки даних статистичного спостереження (записи №№31-42 трудової книжки позивача) (а.с.10-17).
Відповідно до наказу ГУС у Сумській області №110-к від 05.10.2022, в жовтні-листопаді 2022 проведено оцінювання результатів виконання завдань державними службовцями ГУ статистики у Сумській області, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В», які були затверджені наказом ГУС у Сумській області від 04.11.2022 №128-к «Про затвердження висновку щодо результатів службової діяльності державних службовців Головного управління статистики у Сумській області, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В», у 2022 році». Позивач за результатами вказаного оцінювання отримала оцінку “відмінно». Вказане сторонами не заперечується та визнається відповідачем у листі від 19.01.2023, а також вбачається з наказу від 20.12.2022 №146-к (а.с.23-24, 59).
Згідно наказу ГУ статистики у Сумській області Держстату від 14.12.2022 №140-к «Про звільнення працівників» (а.с.18) позивачу - головному спеціалісту відділу реєстрації цін управління збирання та підготовки даних статистичного спостереження, припинено державну службу на підставі пункту 1 частини першої ст.87 Закону України "Про державну службу", згідно наказу від 19.10.2022 №118-к "Про здійснення заходів щодо приведення штатної чисельності працівників Головного управлінні статистики у Сумській області".
У подальшому, згідно наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 № 146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році» затверджено список для преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області та отримали за результатами оцінювання відмінні оцінки. При цьому позивача до цього списку включено не було (а.с.59-61).
На підставі вказаного наказу відповідачем 20.12.2022 прийнято наказ №17-п “Про преміювання працівників Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році». У зазначеному наказі прізвище позивача також відсутнє (а.с.58).
Позивач після отримання розрахунку у зв'язку із звільненням, звернулася до відповідача із заявою від 05.01.2023, в якій просила роз'яснити, крім іншого, підстави позбавлення преміювання за результатами щорічного оцінювання державних службовців, які отримали оцінку "відмінно" (а.с.22), у відповідь на яку листом ГУ статистики у Сумській області від 19.01.2023 повідомило позивача про те, що відповідно до Положення про преміювання працівників Головного управління статистики у Сумській області, затвердженого начальником ГУС у Сумській області від 24.04.2019, який є невід'ємною частиною Колективного-договору між адміністрацією та трудовим колективом Головного управління статистики у Сумській області на 2019-2022 рр., прийнятого на зборах трудового колективу 24.04.2019 Протоколом №1, премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності виплачується не пізніше від терміну виплати заробітної плати за грудень місяць, на підставі затвердженого наказом висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності.
Преміювання за результатами щорічного оцінювання службової діяльності у 2022 році проводилося на підставі наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 № 146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році», яким затверджений список державних службовців для преміювання, що отримали за результатами оцінювання відмінні оцінки та працювали на дату наказу. Втім, 20.12.2022 ОСОБА_1 вже була звільнена згідно наказу від 14.12.2022 №140-к "Про звільнення працівників" (а.с.23-24).
Не погодившись з діями відповідача щодо не включення ОСОБА_1 до числа працівників ГУ статистики у Сумській області, яким встановлена премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності у 2022 році відповідно до наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області, за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році», позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що не включення позивача до наказу від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році» відповідає приписам Закону України «Про державну службу», Положення про преміювання, Порядку №640, такі дії відповідача відповідають критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно частин 1, 6 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Так, відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, правовий статус державного службовця врегульовані Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі по тексту - Закон №889-VIII, у редакції на час спірних правовідносин).
Положення щодо оцінювання результатів службової діяльності визначені статтею 44 Закону № 889-VIII, згідно із якою результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання, планування їхньої кар'єри (частина 1).
Оцінювання результатів службової діяльності проводиться на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов'язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції, виконання індивідуальної програми професійного розвитку, а також показників, визначених у контракті про проходження державної служби (у разі укладення) (частина 2).
Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", здійснюється безпосереднім керівником державного службовця та керівником самостійного структурного підрозділу. Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А", здійснюється суб'єктом призначення (частина 3).
Державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності під підпис протягом трьох календарних днів після проведення оцінювання.
Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності затверджується наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення (частина 4).
За результатами оцінювання службової діяльності державного службовця йому виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка з її обґрунтуванням (частина 5).
У разі отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби відповідно до пункту 3 частини першої статті 87 цього Закону та з ним розривається контракт про проходження державної служби (у разі укладення) (частина 6).
Державні службовці, які отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, підлягають преміюванню відповідно до цього Закону (частина 9).
Порядок проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 р. № 640 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 591) (далі по тексту - Порядок №640, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 640 оцінювання проводиться з дотриманням принципів об'єктивності, достовірності, доступності та прозорості, взаємодії та поваги до гідності державного службовця.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 640 оцінювання проводиться поетапно: визначення завдань і ключових показників; визначення результатів виконання завдань; затвердження висновку (крім випадків, коли жодне із визначених завдань не підлягає оцінюванню).
Відповідно до абз. 2 пункту 8 Порядку № 640 у разі звільнення державного службовця або його переведення на іншу посаду державної служби до затвердження висновку процедура оцінювання за посадою державної служби, яку він займав, припиняється.
За приписами пунктів 12 - 13, 16, 17 Порядку №640 завдання і ключові показники для державного службовця на наступний рік визначаються у грудні року, що передує звітному.
Визначення результатів виконання завдань проводиться у жовтні - грудні за період з 1 січня поточного року або з дати визначення завдань і ключових показників до дати прийняття наказу (розпорядження) про визначення результатів виконання завдань.
Висновок затверджується наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення у грудні звітного року. Служба управління персоналом державного органу, в якому працює державний службовець, ознайомлює відповідного державного службовця із затвердженим висновком у порядку, визначеному Законом України “Про державну службу».
Наказ (розпорядження) керівника державної служби у відповідному державному органі про преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії “А», “Б» і “В» та отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання, видається на підставі затвердженого висновку (висновків).
Згідно із частинами 1,2,3 статті 50 Закону України «Про державну службу» держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи (частина1).
Заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення) (частина 2).
За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії.
До премій державного службовця належать:
1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу;
3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення) (частина 3).
За приписами частини шостої статті 52 цього ж Закону премії виплачуються в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу.
Типове положення про преміювання затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Так, відповідно до пунктів 2, 3,4,5 розділу І Типового положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 13.06.2016 № 646 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 06 травня 2019 року № 683) (далі - Типове положення) преміювання державних службовців проводиться з метою матеріального стимулювання високопродуктивної та ініціативної праці, підвищення її ефективності, якості, заінтересованості у досягненні її кінцевого результату та посилення персональної відповідальності державних службовців за доручену роботу або поставлені завдання.
Державним службовцям можуть встановлюватись такі види премій:
1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності;
2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску в загальний результат роботи державного органу.
Встановлення премій державним службовцям проводиться керівником державної служби в державному органі відповідно до затвердженого ним положення про преміювання, розробленого згідно з цим Типовим положенням і погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).
Розмір премії державного службовця встановлюється керівником державної служби в державному органі шляхом видання відповідного наказу (розпорядження).
Згідно із пунктами 4 Розділу ІІ Типового положення преміювання державного службовця за результатами щорічного оцінювання службової діяльності проводиться у разі отримання ним відмінної оцінки за результатами щорічного оцінювання.
Розмір премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності встановлюється в однакових відсотках до посадового окладу для державних службовців відповідного державного органу, які отримали відмінну оцінку за результатами щорічного оцінювання в поточному році.
Зазначена премія нараховується незалежно від фактично відпрацьованого часу у місяці, в якому вона виплачується.
Премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності виплачується не пізніше від терміну виплати заробітної плати за місяць, у якому затверджено висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності, але не пізніше ніж у грудні року, в якому проводиться оцінювання результатів службової діяльності (п.6 розділу ІІІ Типового положення).
При цьому, відповідно до частини шостої статті 52 Закону України «Про державну службу» встановлення премій державним службовцям здійснюється керівником державної служби відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання у відповідному державному органі, погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).
У свою чергу, відповідно до статті 15 Закону України “Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі - Закон України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (стаття 15 вказаного Закону).
Відповідно до вказаних приписів, зокрема, Законів України “Про державну службу» та “Про оплату праці», було розроблено Положення про преміювання працівників Головного управління статистики у Сумській області (далі - Положення про преміювання). Положення 24.04.2019 було затверджено начальником ГУС у Сумській області, а 24.10.2019 погоджено профспілковою організацією Головного управління статистики у Сумській області та є невід'ємною частиною Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Головного управління статистики у Сумській області на 2019-2022 рр., прийнятого на зборах трудового колективу 24.04.2019 (Протоколом №1 від 24.02.2019 (а.с.42-44).
За приписами п.3 Розділу І цього Положення державним службовцям Головного управління статистики може установлюватися, серед іншого, премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності.
Згідно із пунктами 5 та 6 Розділу ІІ Положення про преміювання преміювання державних службовців за результатами щорічного оцінювання службової діяльності проводиться у разі отримання ними відмінної оцінки за результатами щорічного оцінювання.
Розмір премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності встановлюється в однакових відсотках до посадового окладу для державних службовців відповідного державного органу, які отримали відмінну оцінку за результатами щорічного оцінювання в поточному році, в межах коштів, передбачених на преміювання в кошторисі установи та економії фонду оплати праці.
Згідно із пунктами 2 та 7 розділу ІІІ Положення про преміювання преміюються лише працівники, що зараховані у штат Головного управління статистики у Сумській області.
Премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності виплачується не пізніше від терміну виплати заробітної плати за грудень місяць, на підставі затвердженого висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності.
Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що державному службовцю, який отримав відмінну оцінку за результатами оцінювання службової діяльності, може бути встановлена премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, яка не залежить від фактично відпрацьованого часу у місяці, в якому вона виплачується. Наказ керівника державної служби у відповідному державному органі про преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії “А», “Б» і “В» та отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання, видається на підставі затвердженого висновку (висновків).
При цьому встановлення премій державним службовцям здійснюється керівником державної служби відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання у відповідному державному органі, погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).
У свою чергу відповідно до Положення про преміювання, розробленого в ГУС у Сумській області передбачено, що преміювання преміюються лише працівники, що зараховані у штат Головного управління статистики у Сумській області. Премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності виплачується не пізніше від терміну виплати заробітної плати за грудень місяць, на підставі затвердженого висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності.
Тобто, колегія суддів зауважує, що під час преміювання державних службовців ГУС у Сумській області має бути дотримано одночасно декілька умов, серед яких: отримання державним службовцем відмінної оцінки за результатами щорічного оцінювання службової діяльності та перебування цього державного службовця у штаті ГУС у Сумській області на час такого преміювання.
При цьому вказаними нормами не передбачено нарахування премії звільненим працівникам.
Як встановлено судовим розглядом, позивач за результатами виконання завдань державними службовцями ГУ статистики у Сумській області, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В», у 2022році, отримала оцінку “відмінно» (а.с.23-24, 59).
Разом з цим, станом на час прийняття наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році», яким затверджено список для преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області та отримали за результатами оцінювання відмінні оцінки (а.с.59-61), а також наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 №17-п “Про преміювання працівників Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році», державна служба позивача, згідно наказу ГУ статистики у Сумській області Держстату від 14.12.2022 №140-к «Про звільнення працівників» (а.с.18), була припинена та вона вже не перебувала у штаті ГУ статистики у Сумській області.
Суд зауважує, що прийняття зазначених наказів в грудні 2022р. та лише стосовно працівників, які займають посади державної служби, відповідає приписам як пунктів 2 та 7 розділу ІІІ Положення про преміювання, так і Порядку №640, в якому також наголошено, що на підставі затвердженого висновку (висновків) наказ керівника державної служби у відповідному державному органі про преміювання державних службовців, які займають посади державної служби категорії “А», “Б» і “В» та отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання.
При цьому вказані накази є чинними, не скасовані, доказів протилежного суду першої та апеляційної інстанції не надано.
Стосовно доводів апелянта, що у зв'язку із її звільненням до дати видання відповідного наказу про преміювання працівників не може бути підставою для позбавлення її премії, що визначена Законом №889-УІІІ, оскільки фактично відпрацьований час не є головним чинником при визначенні якості виконання ключових завдань державного службовця, колегія суддів зазначає наступне.
Абзацом 2 пункту 8 Порядку №640 передбачено, що у разі звільнення державного службовця або його переведення на іншу посаду державної служби до затвердження висновку процедура оцінювання за посадою державної служби, яку він займав, припиняється.
Враховуючи те, що згідно наказу ГУ статистики у Сумській області Держстату від 14.12.2022 №140-к «Про звільнення працівників» позивачу - головному спеціалісту відділу реєстрації цін управління збирання та підготовки даних статистичного спостереження, припинено державну службу на підставі пункту 1 частини першої ст.87 Закону України "Про державну службу", згідно наказу від 19.10.2022 №118-к "Про здійснення заходів щодо приведення штатної чисельності працівників Головного управлінні статистики у Сумській області", до затвердження списку для преміювання державних службовців, процедура оцінювання відносно неї є припиненою, а відтак висновок щодо оцінювання результатів службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", затверджений наказу ГУ статистики у Сумській області від 20.12.2022 № 146-к, не тягне правових наслідків для позивача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що не включення позивача до наказу від 20.12.2022 №146-к “Про преміювання працівників, які займають посади державної служби категорій “Б» і “В» Головного управління статистики у Сумській області за результатами оцінювання службової діяльності у 2022 році» відповідає приписам Закону України «Про державну службу», Положення про преміювання, Порядку №640, такі дії відповідача відповідають критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та дослухався до усіх аргументів сторін, які здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі Трофимчук проти України ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у цьому судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків рішення суду першої інстанції не спростовують.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та свідчать про незгоду із правовою оцінкою суду першої інстанції обставин справи, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Таким чином, колегія суддів, згідно ст. 316 КАС України вирішила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 по справі №480/2340/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді О.В. Присяжнюк В.А. Калиновський