16 жовтня 2025 року справа №200/3369/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Казначеєва Е.Г., Геращенко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3369/25 (головуючий І інстанції Голубова Л.Б.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Міністерства оборони України про: визнання протиправним рішення від 16.08.2024 року № 22/д, оформлене витягом з протоколу від 16.08.2024 року № 22/д, в частині повернення документів на доопрацювання з метою надання документів (рішення суду), якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що дають право на отримання одноразової грошової допомоги; зобов'язання повторно розглянути заяву від 29.04.2024 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовувала тим, що починаючи з 2002 року проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у квартирі яка належить заявниці за адресою: АДРЕСА_1 .
05 жовтня 2022 року ОСОБА_2 мобілізований до лав Збройних сил України. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер за адресою: АДРЕСА_1 від гострої коронарної недостатності, його смерть пов'язана із захистом Батьківщини.
25.03.2024 року рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області по справі №227/3337/23 було ухвалено рішення, яким заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт спільного проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , у період з 2002 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У зв'язку з наведеним, позивач звернулася до відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця. Однак отримала відмову, в якій комісія Міністерства оборони України зазначила, що позивачка не відноситься до подружжя.
При цьому, зазначила, що рішенням суду хоча і встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, однак не встановлено факт перебування на утриманні чоловіка. Відтак, документи повернуто позивачу на доопрацювання.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач звернулася до суду з даним позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3369/25 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України від 16.08.2024 року № 22/д, оформлене витягом з протоколу від 16.08.2024 року № 22/д, в частині повернення ОСОБА_1 документів на доопрацювання з метою надання документів (рішення суду), якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що дають право на отримання одноразової грошової допомоги. Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.04.2024 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 як чоловік та дружина, без реєстрації шлюбу в АДРЕСА_1 до його смерті.
05.10.2022 року старший сержант ОСОБА_2 був мобілізований до лав Збройних Сил України та зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_2 , де він проходив службу на посаді командира 3 гранатометного відділення взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_3 мотопіхотного батальйону.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер за адресою: АДРЕСА_1 від гострої коронарної недостатності, його смерть пов'язана із захистом Батьківщини.
Згідно з довідкою ВЛК Черкаської обласної лікарні №1382 від 13.04.2023 року поранення ОСОБА_2 , внаслідок якого він помер, пов'язане з проходженням військової служби.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) № 16709 від 08.08.2023 року ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання з відбиття агресії окупаційних військ російської федерації та активних бойових дій в місті Бахмуті Донецької області 02.04.2023 року отримав вогнепальне осколкове сліпе проникаюче порання тяжкого ступеню грудної клітки ліворуч з лівобічним гемопневмотораксом із наявністю осколку лівої легені та вогнепальне осколкове сліпе поранення м'яких тканин спини та правого передпліччя.
Відповідно до повідомлення про смерть ІНФОРМАЦІЯ_5 цивільний чоловік позивача, старший сержант ОСОБА_2 , 1974 року народження, командир 3 гранатометного відділення гранатометного взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_4 мотопіхотного батальйону, військової частини НОМЕР_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у н.п. Добропілля Донецької області. Причина смерті: гостра коронарна недостатність. Решта обставин з'ясовується. Це повідомлення є документом для порушення клопотання про призначення пенсії (допомоги) та надання пільг, установлених законодавством України.
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25.03.2024 року у справі №227/3337/23 заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт спільного проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 2002 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З метою вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чоловіка, військовослужбовця ОСОБА_2 , позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги. До заяви було надано, окрім документів, рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25.03.2024 року у справі №227/3337/23 щодо встановлення факту проживання однією сім'єю із військовослужбовцем як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.
Позивачем отримано витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 22/Д від 16 серпня 2024 року, де було відмовлено в призначенні та виплати одноразової грошової допомоги.
Зокрема, документи позивача було повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підтверджують, що позивач перебувала на утриманні свого загиблого цивільного чоловіка ОСОБА_2 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо повернення документів позивача на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підтверджують, що позивач перебувала на утриманні свого загиблого цивільного чоловіка, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовця та членів їх сімей , одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та соціальні збори чи проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 16 Закону України № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовця та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті ) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов1язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ст. 16.1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1- 3 пункту 2 ст. 16 цього закону, право на призначення та отримання одноразова грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. (До таких підстав належить проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в разі, коли жоден із них не має зареєстрованого шлюбу із іншою особою).
Пунктом 9 ст. 16.3 Закону № 2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов1язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця та резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладається функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого ), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та /або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги, витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу) витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп1яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, свідоцтво про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, свідоцтво про народження військовослужбовця військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого), свідоцтво про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові, документів що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, які потребує додаткового захисту) членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові особи, до яких внесені відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання ( у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені ), свідоцтво про народження дитини для виплати одноразової грошової допомоги дитині, документа що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів , рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні
загиблого (померлого), які надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні), постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва ) захворювання.
Відповідно до п.13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмові в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі , коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулись за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, пунктом 2 якою установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх утриманців, передбачених у ст. 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колобораційну діяльність, пособництво державі - агресору.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що коло осіб, які мають право на одержання допомоги, визначене ст. 16-1 Закону № 2011-ХII і до таких належать батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Відтак, право на отримання одноразової грошової допомоги має, зокрема, один із подружжя, який не одружився вдруге.
Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.
Згідно з ч. 1- 4 Сімейного кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Частинами 1, 2 ст. 21 Сімейного кодексу України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Для виникнення права на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім'ї такого військовослужбовця, повинна довести факт проживання з загиблим, наявність у такої особи і загиблого спільного побуду та взаємних прав і обов'язків.
Аналогічна позиція викладена в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.02.2025 року у справі №120/17960/23.
Судоми встановлено, що статус позивача, як члена сім'ї - дружини загиблого військовослужбовця встановлений рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25.03.2024 року у справі №227/3337/23, відповідно до якого встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 2002 року до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набрало законної сили 25.04.2024 року відповідно до відмітки на судовом рішенні.
Згідно з абзацом 5 пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 03 червня 1999 року за 3 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну “члена сім'ї» членами сім'ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належить не тільки близькі родичи (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба) але й інші родичі чи особи, які не перебувають з собою у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри, дружини (чоловіка), неповнорідні брати і сестри, вітчим, мачуха, опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позивач підтвердила факт спільного проживання з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 однією сім'єю, зокрема ведення спільного побуту та наявності взаємних прав та обов'язків, тому на ОСОБА_1 поширюється дія статті 16-1 Закону України № 2011-XII, яка передбачає право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3369/25 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3369/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 16 жовтня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді І.В. Геращенко
Е.Г. Казначеєв