Ухвала від 16.10.2025 по справі 620/9265/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 жовтня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9265/23

Провадження № ПВР/620/1738/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Виноградової Д.О.,

за участі секретаря Годун Т.Ю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду заяву Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 620/9265/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа № 620/9265/23.

13.10.2025 (згідно вхідного штампу суду) через систему «Електронний суд» від представника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» надійшла заява, у якій просить:

замінити боржника у виконавчому листі (рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року в адміністративній справі № 620/9265/23), а саме: замінити боржника - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» на належного - Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС), код ЄДРПОУ 45574396, юридична адреса: бульвар Лесі Українки, будинок 26, м. Київ, 01133.

В обґрунтування поданої заяви заявник посилається на те, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 №432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 № 259» внесено зміни, зокрема, до пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 №259, внаслідок чого на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) покладено функції здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 призначено судове засідання у порядку статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України на 16 жовтня 2025 року о 11:00 год, у приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: 14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23, зал судового засідання № 9.

Від Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) надійшли заперечення на подану представником відповідача заяву, у яких просить відмовити у задоволенні вимог про заміну сторони у виконавчому листі за заявою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» у повному обсязі та зазначає, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» не вибуло зі спірних правовідносин, а РСЦ не є правонаступником зазначеної особи, а отже відсутні підстави для заміни сторони виконавчого провадження, визначені статтею 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судове засідання сторони та Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином.

Представником Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи за заявою про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 620/9265/23. В обгрунтування якого зазначено, що установою 15.10.2025 о 14-й годині отримано повідомлення про проведення навчання з питань запобігання порушенню прав людини при обробці персональних даних, організованих Управлінням моніторингу дотримання прав людини МВС спільно з Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України, що відбудеться 16 жовтня 2025 року з 10.00 до 12.00 за допомогою засобів електронного зв'язку в онлайн-форматі, у зв'язку з цим просить відкласти призначене судове засідання.

На вказане клопотання суд зазначає, що доказів на підтвердження зазначених обставин в обгрунтування поданого клопотання про відкладення Державною установо «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» суду не надано, з огляду на це суд вважає за можливе проводити розгляд заяви без участі представника заявника за наявними у справі матеріалами, зважаючи на приписи статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи вищевикладене, судовий розгляд заяви про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 620/9265/23 здійснювався у відсутності осіб, які були належним чином повідомлені, без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, у письмовому провадженні, на підставі наявних у суду матеріалів справи.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі № 620/9265/23 позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії. Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023. Вказане рішення суду набрало законної сили 10.04.2024 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/115942958).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 620/9265/23 апеляційну скаргу Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» залишено без задоволення. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року залишено без змін (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118332923).

Частиною першою статті 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина четверта статті 379 КАС України).

Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі також Закон №1404-VIII) під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами частини п'ятої статті 15 Закону №1404-VIII, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.01.2020 у справі № 815/1303/17, від 14.06.2021 № 2-а-1411/11.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Тобто, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Так, судом встановлено, що пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 140-141 т.2).

Пунктами 2, 3 вказаного наказу уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) з 01.05.2024.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 № 259» внесено зміни, зокрема, до пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 №259 та викладено його в такій редакції «2. Уповноважити Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненням довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням висновків Великої Палати Верховного суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС)» (а.с. 142-143 т.2).

Крім того, листом Відділу координації пенсійних питань МВС України № 6493/51-2024 від 23.04.2024 (1447132) «Про приймання-передачу документів з питань пенсійного забезпечення» ДУ ТМО було надано розпорядження Державним установам «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по областях та місту Києву і Київській області забезпечити до 01 травня 2024 року передачу регіональним сервісним центрам ГСЦ МВС України документів та інформації на електронних та паперових носіях щодо осіб, які проходили службу в органах внутрішніх справ і отримують пенсії відповідно до Закону, наявних (архівних) пенсійних (облікових) справ, документів (копій), електронних реєстрів, підготовлених у попередні періоди, для забезпечення проведення перерахунків пенсій, в тому числі за зверненнями пенсіонерів та на виконання рішень судів, систематизованої бази даних законодавчих, інших нормативно-правових актів та документації, якою врегульовувалися питання пенсійного та соціального забезпечення, обчислення вислуги років тощо (а.с. 149 т.2).

З аналізу положень наведених вище вбачається, що до регіональних сервісних центрів Головного сервісного центру МВС передано повноваження щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18, а не повноваження щодо видачі всіх без виключення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Суд зазначає, що у рамках даної справи предметом позову була видача довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача. При цьому рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у даній справі не було обґрунтовано правовими висновками Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18.

Крім того, на момент постановлення судом рішення по суті справи та набрання ним законної сили, саме Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» була відповідним уповноваженим органом.

Також, у матеріалах справи наявна копія довідки від 15.04.2024 №33/45-76 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка видана саме Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі № 620/9265/23 та з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2024 у даній справі (а.с. 157 т.2).

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо повноважень Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» щодо видачі спірної довідки вже досліджувалося Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 11.07.2025 по справі № 620/9265/23, у якій, з поміж іншого, зазначено, що на момент постановлення судом рішення по суті справи та набрання ним законної сили саме Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» була відповідним уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 620/9265/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись статтями 52, 241-243, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 620/9265/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складено 16.10.2025.

Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА