Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 жовтня 2025 р. №520/16232/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, 3 під. 2 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по виплаті з 01.03.2024 ОСОБА_1 щомісячної пенсії в сумі 29490,10 грн. з її обмеженням максимальним розміром в сумі 27990,10 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячну пенсію без її обмеження максимальними розмірами, зі збереженням при цьому розмірів усіх складових частин його пенсії, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час здійснення перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі №520/23875/23, відповідачем протиправно обмежено пенсію максимальним розміром 27990,10 грн., у той час як належний розмір пенсії складає 29490,10 грн. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.
Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 по справі № 520/23875/23 ГУ ПФУ в Харківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії позивача, який за перерахунок на 01.03.2023 складає 27990,10 грн. було зафіксовано на дату проведення перерахунку за рішенням суду. У подальшому, у зв'язку із проведенням перерахунків згідно змін в законодавстві, пенсія нараховується з урахуванням зафіксованого максимального розміру. У зв'язку з чим просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі № 520/23875/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022,код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн. з 01.09.2022, з урахуванням раніше виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним «фіксованим» розміром в сумі 21482,54 грн. у період з 01.03.2022 по 31.07.2023, у тому числі зменшення виплати пенсії за липень 2023 року з суми 25990,10 грн. до суми 21482,54 грн. Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 щомісячну пенсію без обмеження суми виплати максимальним розміром, зі збереженням розміру усіх її складових частин, розрахованих виходячи з 80% грошового забезпечення по відповідній посаді в поліції згідно з довідкою Державної установи "Територіальне медичне об?єднання МВС України по Харківській області" № 100/34382 від 22.07.2021 (вих.№33/41-2180) та виплатою відповідних сум індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум. Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2023 щомісячну пенсію без обмеження суми виплати максимальним розміром, зі збереженням розміру усіх її складових частин, розрахованих виходячи з 80% грошового забезпечення по відповідній посаді в поліції згідно з довідкою Державної установи "Територіальне медичне об?єднання МВС України по Харківській області" № 100/34382 від 22.07.2021 (вих.№33/41-2180) та виплатою відповідних сум індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023, щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом з протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №2003013188-МВС встановлено, що відповідач, на виконання рішення суду, здійснив перерахунок пенсії позивача за період з 01.03.2023 з розрахунку 80 % грошового забезпечення та розмір пенсії склав 27990,10 грн.
В подальшому, відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", ОСОБА_1 проіндексовано пенсію з 01.03.2024, нараховано індексацію базового ОСНП за 2022, 2023, 2024 року, збережено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, з огляду на що розмір пенсії позивача склав 29490,10 грн., однак фактично до виплати позивачу призначено пенсію у розмірі 27990,10 грн., що підтверджується протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2024.
Позивач не погоджуючись з обмеженням пенсії максимальним розміром, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Щодо обставин обмеження індексації пенсії розміром 1500,00 грн., суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок проведення індексацій пенсій врегульований Постановою Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році №118 від 16 лютого 2022 року (далі - Постанова №118).
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі по тексту - Постанова №185).
Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
За приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 42 Закону № 1058-IV розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (із змінами, внесеними згідно із Законом №2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року).
З огляду на зазначене нормативне регулювання спірних відносин суд зазначає, що постанова від 23.02.2024 року №185 прийнята Кабінетом Міністрів України згідно із частиною другою статті 42 Закону України № 1058-IV та на виконання вимог статті 64 Закону № 2262-ХІІ.
Так, позивач фактично заперечує дію пункту 3 Постанови №185, посилаючись на те, що, на його думку, ці пункти суперечать положенням Законів України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» та Конституції України, в тому числі й тому, що обмежують його права та призводять до додаткового обмеження максимального розміру його пенсії.
Однак, суд не погоджується з доводами позивача, оскільки, встановлюючи обмеження розміру індексації сумою 1 500,00 грн, Кабінет Міністрів України не порушив ані приписи статті 42 Закону України №1058-IV про те, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, ані норми статті 64 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Словосполучення «на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України» прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.
Таким чином, посилання позивача на обмеження його прав суд відхиляє, оскільки внаслідок прийняття Постанови №185 і перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаної постанови розмір пенсійного забезпечення позивача збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням прав позивача.
Як встановлено судом, відповідачем з 01.03.2024 нараховано позивачу індексацію в розмірі 1500,00 грн, що відповідає вимогам Постанови №185.
Таким чином, суд приходить до висновку, що індексація пенсії позивача з 01.03.2024 проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 3 Постанови №185 не може перевищувати 1500,00 грн, а тому в діях відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1 500,00 грн. з 01.03.2024 відсутня протиправність.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, у задоволенні вказаної частини позовних вимог слід відмовити.
Стосовно обставин обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром з 01.03.2024, суд зазначає наступне.
Так, Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262-XII, зокрема у постановах від 09 лютого 2021 року у справі № 1640/2500/18, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19 та від 24 вересня 2021 року у справі № 370/2610/17.
Разом з тим у постанові від 16 грудня 2021 року у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, як визначено частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2024, а також ураховуються судом під час розгляду цієї справи.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
До того ж, закон не передбачає випадків обмеження пенсійної виплати максимальним розміром, визначеним за результатами перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення, як це зробив відповідач у спірних відносинах.
Так, закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам частини другої статті 19 Конституції України.
Суд повторює, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України.
Так, відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 розмір пенсії позивача становить 29490,10 грн., у тому числі основний розмір пенсії - 21482,54 грн. (80 % грошового забезпечення), індексація базового ОСНП 2022 (21482,54 грн. *0,140) - 3007,56 грн., індексація базового ОСНП 2023 (24490,1 грн. *0,1970) - 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 (25990 грн. *0,0796) - 1500,00. Підсумок пенсії визначено на рівні 29490,1 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії 27990,1 грн.
Тобто, ГУ ПФУ в Харківській області до розміру пенсії позивача станом на 01.03.2024 включено всі складові (у тому числі і індексацію базового ОСНП 2024), однак розмір пенсії зафіксовано на рівні перерахунку пенсії станом на 01.03.2023.
Суд зауважує, що у вказаному рішенні суду питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справі № 520/23875/23.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 по справі №520/23875/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в сумі 2000,00 грн. з 01.09.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним «фіксованим» розміром в сумі 21482,54 грн. у період з 01.03.2022 по 31.07.2023, у тому числі зменшення виплати пенсії за липень 2023 року з суми 25990,10 грн. до суми 21482,54 грн.
Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 щомісячну пенсію без обмеження суми виплати максимальним розміром, зі збереженням розміру усіх її складових частин, розрахованих виходячи з 80% грошового забезпечення по відповідній посаді в поліції згідно з довідкою Державної установи "Територіальне медичне об?єднання МВС України по Харківській області" № 100/34382 від 22.07.2021 (вих.№33/41-2180) та виплатою відповідних сум індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2023 щомісячну пенсію без обмеження суми виплати максимальним розміром, зі збереженням розміру усіх її складових частин, розрахованих виходячи з 80% грошового забезпечення по відповідній посаді в поліції згідно з довідкою Державної установи "Територіальне медичне об?єднання МВС України по Харківській області" № 100/34382 від 22.07.2021 (вих.№33/41-2180) та виплатою відповідних сум індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023, щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
А відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Таким чином, остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.
За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону № 3668, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 максимальним розміром у зв'язку із фіксацією розміру пенсії на рівні, встановленому станом на 01.03.2023.
Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб відновлення порушених прав позивача, враховуючи те, що до пенсії позивача станом на 01.03.2024 включено індексації ОСНП за 2024 рук, однак розмір пенсії зафіксовано на рівні перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023 (тобто за попередній період на виконання рішення суду), суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо виплати позивачу з 01.03.2024 року пенсії з обмеженням її максимальним розміром шляхом фіксації її розміру на рівні, встановленому станом на 01.03.2023 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 року без обмеження її максимальним розміром та без фіксації її розміру на рівні, встановленому станом на 01.03.2023.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 пенсії з обмеженням її максимальним розміром шляхом фіксації її розміру на рівні, встановленому станом на 01.03.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром та без фіксації її розміру на рівні, встановленому станом на 01.03.2023.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.С. Мороко