Рішення від 16.10.2025 по справі 480/10503/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року Справа № 480/10503/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/10503/24 за позовом Фермерського господарства "Червона Рута-Агро" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Червона Рута-Агро" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, і просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного Управління Державної податкової служби у Сумській області №11661465/444434759 від 20.08.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024 на суму 3 408 770,20 грн в т.ч. ПДВ 418 620,90 грн;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №3 від 21.05.2024 на суму 3 408 770,20 грн в т.ч. ПДВ 418 620,90 грн днем її подання.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 21.05.2024 Фермерським господарством «Червона Рута - Агро» було виписано податкову накладну за №3, яку 15.06.2024 було направлено до ДПС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних та реєстрація її була зупинена. Підставою зупинення в квитанції №9163852467 від 15.06.2024 зазначено, що обсяг постачання товару 1005 перевищує величину залишку, визначеного як різницю обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції відповідно до додатку 3 Порядку зупинення податкової накладної від 11.12.2019р. №1165. Також в квитанції відповідач 1 послався на п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (ПКУ).

07.08.2024 ФГ «Червона Рута-Агро» надало до ДПС пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. 16.08.2024 позивач подав до ГУ ДПС додаткові пояснення із 45 додатками на його вимогу. Проте, 20.08.2024 ГУ ДПС Сумської області було винесено рішення №11661465/444434759 від 20.08.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024. Підставою відмови стало ненадання додаткових письмових пояснень.

Користуючись своїм правом на досудове врегулювання спору позивач 30.08.2024 позивач подав до податкового органу скаргу, де зазначив, що висновки комісії є помилковими, однак, 06.09.2024 по скарзі було прийнято рішення №577940/44434759/2 про залишення її без задоволення. Позивач вважає зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024 та рішення №11661465/444434759 від 20.08.2024 про відмову в її реєстрації протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін відповідно до ст. 262 КАС України.

ГУ ДПС у Сумській області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечуючи проти позовних вимог зазначає, що на даний час по платнику Фермерське господарство «Червона Рута-Агро» відсутні враховані та діючі таблиці даних платника податку на додану вартість. Подана позивачем податкова накладна №3 від 21.05.2024 перевірялась в автоматичному режимі на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій, що перелічені у додатку 3 Порядку №1165. За результатами автоматизованого моніторингу, враховуючи встановлення відповідності господарських операцій п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, реєстрація податкової накладної, поданої Позивачем, була зупинена.

Таким чином, за результатами автоматизованої перевірки поданої податкової накладної №3 від 21.05.2024 контролюючим органом надіслано позивачу квитанцію від 15 червня 2024 року, в якій зазначено: документ доставлено до ДПС України. документ збережено. Реєстрація зупинена. Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, квитанція, надіслана позивачу на етапі зупинення реєстрації податкових накладних, повністю відповідає вимогам п. 11 Порядку №1165.

За результатами розгляду Повідомлення №1 від 07.08.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено ФГ «Червона Рута-Агро» до податкової накладної №3 від 21.05.2024, встановлено відсутність копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо придбання товарів, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи вищезазначене, контролюючим органом було прийнято рішення №11625086/44434759 від 13.08.2024 про направлення Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ФГ «Червона Рута-Агро» до податкової накладної №3 від 21.05.2024.

У Повідомленні №11625086/44434759 від 13.08.2024 відповідачем вказано які саме первинні документи необхідно додати позивачу для прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної. 16.08.2024 від ФГ «Червона Рута-Агро» до податкової накладної №3 від 21.05.2024 надійшло Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з документами, Протокол від 20.08.2024 №215.

За результатами розгляду Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по ФГ «Червона Рута-Агро» на засіданні Комісії Головного управління ДПС у Сумській області, прийнято рішення щодо відмови у реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з частковим ненаданням наступних документів:

- Документи, що підтверджують наявність власних/орендованих основних засобів (ОСВ рах. 10 та позабалансових рахунків);

- Первинні документи щодо збирання врожаю кукурудзи (договори, акти виконаних робіт, облікові листи, лімітно-забірні картки);

- Розрахункові документи з покупцем, постачальниками та надавачами послуг (виписки банку, засвідчені печаткою та підписом уповноваженої особи банку);

- Документи щодо стану взаєморозрахунків з Покупцем та з постачальниками/ надавачами послуг (ОСВ рах. 361, 631);

- Рахунок на оплату кукурудзи № 5 від 21.05.2024.

Так, 20.08.2024 за результатами засідання Комісії Головного управління ДПС у Сумській області, протокол від 20.08.2024 №215, було прийнято Рішення №11661465/44434759 від 20.08.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024 .

Головне управління ДПС у Сумській області звертає увагу суду, що ФГ «Червона Рута-Агро» в поясненнях від 07 серпня 2024 року №14 та Додаткових поясненнях від 16.08.2024 №15 зазначає про те, що роботи по обробітку ґрунту і вирощуванню врожаю виконуються іншим підприємством, складські приміщення орендуються у фізичної особи.

З метою розблокування зупиненої податкової накладної №3 від 21.05.2024 на розгляд Комісії ГУ ДПС у Сумській області подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 07.08.2024 №14 та Додаткові пояснення від 16.08.2024 №15, до яких було долучено документи щодо закупівлі насіння, щодо обробітку земель, оренди техніки та складів, збирання врожаю, отримання послуг з перевезення, ТТН, видаткові накладні. Однак позивачем не надано документи, що підтверджують проведення розрахунків з виконавцями наданих робіт.

Так, ФГ «Червона Рута-Агро» на розгляд Комісії ГУ ДПС у Сумській області було надано накладну №6 від 03.03.2023 та рахунок №6 від 03.03.2024, згідно яких була здійснена закупівля насіння кукурудзи, але договору на закупівлю та розрахункового документу, а саме виписки з банку, засвідченої печаткою та підписом уповноваженої особи банку, який би підтверджував здійснення оплати за вказаним рахунком надано не було.

ДПС України подала до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог з аналогічних підстав.

Дослідивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

21.05.2024 Фермерським господарством «Червона Рута - Агро» за результатами отриманої попередньої оплати від ТОВ «Фірма «ФИЕСТА» (31319111) було виписано на покупця ТОВ «Фірма «ФИЕСТА» (31319111) податкову накладну за №3 на суму ПДВ у розмірі 418620,90 грн.

15.06.2024 податкова накладна була направлена до ДПС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами автоматизованої перевірки поданої податкової накладної №3 від 21.05.2024 контролюючим органом надіслано позивачу квитанцію від 15.06.2024, в якій зазначено: документ доставлено до ДПС України. документ збережено. Реєстрація зупинена.

Підставою зупинення в квитанції №9163852467 від 15.06.2024 зазначено: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, реєстрація податкової накладної від 21.05.2024 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1005, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=10.6258%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

07.08.2024 ФГ «Червона Рута-Агро» надало до ДПС пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. А саме було подано докази вирощування продукції, на яку виписувалась податкова накладна, а також договір з покупцем та докази отримання попередньої оплати плати та наявності виробничих можливостей по вирощуванню.

Також 20.06.2024 ФГ «Червона Рута-Агро» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2024 року, до якої включив податкове зобов'язання по податковій накладній №3 від 21.05.2024, що в подальшому було сплачено в повному обсязі до державного бюджету.

16.08.2024 позивач подав до ГУ ДПС додаткові пояснення із 45 додатками на його вимогу.

20.08.2024 ГУ ДПС Сумської області було винесено рішення №11661465/444434759 від 20.08.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024. Підставою відмови стало ненадання додаткових письмових пояснень.

За результатами розгляду Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по ФГ «Червона Рута-Агро» на засіданні Комісії Головного управління ДПС у Сумській області, прийнято рішення щодо відмови у реєстрації податкової накладної №3 від 21.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з частковим ненаданням наступних документів:

- Документи, що підтверджують наявність власних/орендованих основних засобів (ОСВ рах. 10 та позабалансових рахунків);

- Первинні документи щодо збирання врожаю кукурудзи (договори, акти виконаних робіт, облікові листи, лімітно-забірні картки);

- Розрахункові документи з покупцем, постачальниками та надавачами послуг (виписки банку, засвідчені печаткою та підписом уповноваженої особи банку);

- Документи щодо стану взаєморозрахунків з Покупцем та з постачальниками/ надавачами послуг (ОСВ рах. 361, 631);

- Рахунок на оплату кукурудзи № 5 від 21.05.2024.

Користуючись своїм правом на досудове врегулювання спору 30.08.2024 позивач подав до податкового органу скаргу про те, що висновки комісії є помилковими, однак, 06.09.2024 по скарзі було прийнято рішення №577940/44434759/2 про залишення її без задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16. ст. 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв'язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було подано пояснення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленій ПН.

За результатами розгляду наданих позивачем письмових пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

На момент розгляду даної справи позивачем надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній № 3 від 21.05.2024.

При зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, а у спірному рішенні не зазначив, що надані документи, складені з порушенням законодавства, про що свідчить відсутність відповідної відмітки у таких рішеннях.

У даному випадку, як підтверджено доказами, що наявні в матеріалах справи, на виконання вимоги податкового органу позивачем було надано відповідні пояснення, до яких додано ті первинні документи, які на переконання позивача, є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарської операції.

У зв'язку з викладеним, суд визнає, що оскаржуване рішення є необґрунтованим і підлягає скасуванню.

Судом ураховується, що відповідно до пунктів 2, 4, 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За правилами частин третьої і четвертої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Аналіз наведених норм свідчить, що законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки.

Суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіального органу, прийняти конкретне рішення, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Разом з тим, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Така правова позиція сформована у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 28 листопада 2019 у справі № 2340/3933/18, від 16 вересня 2015 у справі № 21-1465а15 та від 02 лютого 2016 у справі № 804/14800/14.

Водночас, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

З урахуванням того, що відмова у реєстрації податкової накладної визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається, суд доходить висновку про те, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 21.05.2024, подану на реєстрацію ФГ «Червона Рута-Агро», днем її надходження.

Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Фермерського господарства "Червона Рута-Агро" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області від 20.08.2024 № 11661465/444434759 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 21.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана на реєстрацію Фермерським господарством "Червона Рута-Агро" (код ЄДРПОУ 44434759).

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Фермерського господарства "Червона Рута-Агро" (код ЄДРПОУ 44434759) від 21.05.2024 № 3, датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13 код ЄДРПОУ 43995469) на користь Фермерського господарство "Червона Рута-Агро" (код ЄДРПОУ 44434759) сплачений судовий збір 3028,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька