Ухвала від 16.10.2025 по справі 826/18579/14

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони правонаступником

16 жовтня 2025 року м. Рівне №826/18579/14

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання О.В.Драної; представника позивача - не прибув; представника відповідача - не прибув; розглядаючи у відкритому судовому засіданні заяву Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі за позовом Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.12.2014 у справі №826/18579/14 вирішено: «Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва задовольнити повністю. Надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» (код за ЄДРПОУ 03150071) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі».

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 у справі №826/18579/14 постановлено: «Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» залишити без задоволення. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2014 року залишити без змін».

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.11.2015 у справі №826/18579/14 постановлено: «Допустити заміну по даній справі позивача - Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві її правонаступником - Державною податковою інспекцією у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» залишити без задоволення. Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.12.2014 залишити без змін».

21.07.2017 Публічне акціонерне товариство «Київський річковий порт» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, відповідно до якої просило суд: скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.12.2014 у справі №826/18579/14; прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2017 відкрито провадження за нововиявленими обставинами у справі №826/18579/14; призначено судове засідання на 07 грудня 2017 року.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 для розгляду справи №826/18579/14 визначено головуючого суддю Д.Є.Махаринця.

Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2025 (Підстави проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи: Відстороненням від здійснення правосуддя), для розгляду адміністративної справи №826/18579/14 визначено головуючого суддю К.М.Недашківську.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 (головуючий суддя К.М.Недашківська) адміністративну справу №826/18579/14 за позовом Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Київський річковий порт» надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, та про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами - прийнято до провадження; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи; призначено заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами до розгляду у відкритому судовому засіданні на 16.10.2025.

Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибули.

За приписами частини другої статті 368 КАС України, справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Тому, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання за відсутності учасників справи з метою вирішення процесуального питання щодо допущення правонаступництва у справі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для допущення у справі правонаступництва, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем у справі є ДПС у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» Державна податкова інспекція у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві реорганізована шляхом приєднання до Головного управління ДФС у м. Києві.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1200 від 18 грудня 2018 року «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Згідно з абзацом 6 пункту 2 цієї ж постанови Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 затверджено Положення про Державну податкову службу України, у відповідності до пункту 1 якого Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено, у тому числі, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві та реорганізовано Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (код за ЄДРПОУ 43141267).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 2 Постанови № 893).

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови № 893).

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ №529) було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.

Можливість з 01.01.2021 забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, передбачена відповідним наказом ДПС від 24.12.2020 № 755.

Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ ДПС від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).

У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу ДПС. У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.

Відповідно до наведених норм утворено Головне управління ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ (код за ЄДРПОУ 44116011).

З огляду на наведене, суд доходить висновку про виникнення підстав для заміни Позивача у справі - Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 39467012) на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 44116011).

Враховуючи наведене та керуючись статтями 52, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Замінити позивача у справі №826/18579/14 - Державну податкову інспекцію у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39467012) на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 44116011).

Розгляд адміністративної справи №826/18579/14 - відкласти.

Наступне відкрите судове засідання відбудеться 04 листопада 2025 року о 12 год 00 хв, в приміщенні Рівненського окружного адміністративного суду за адресою: місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок №87; зала судових засідань №5.

Справа розглядатиметься одноособово головуючим суддею К.М. Недашківською.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

У судове засідання викликати учасників справи.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі “Судова влада України», за якою учасники справи можуть отримати інформацію: http://adm.rv.court.gov.ua/sud1770/.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 16 жовтня 2025 року

Суддя К.М. Недашківська