16 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14086/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за заявою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" про зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду, із заявою в порядку ст. 283 КАС України (14:00 год 14.10.2025), до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" , в якій просить:
- зупинити видаткові операції на рахунках/електронних гаманцях платника податків ТОВ «ОКТАН 101» строком на 2 місяці,
- зобов'язати ТОВ «ОКТАН 101» виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом зобов'язання ТОВ «ОКТАН 101» надати перелік дебіторів.
В обгрунтування заяви зазначено, що на підставі пункту 87.5 статті 87 Податкового кодексу України, з метою виконання податковим керуючим своїх обов'язків, щодо вжиття заходів по погашенню податкового боргу, до підприємства направлено лист №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 щодо надання переліку дебіторів та копій документів підтверджуючих дебіторську заборгованість підприємств ТОВ "Октан 101", строком до 13.10.2025. Однак, перелік дебіторів та копії документів щодо дебіторської заборгованості, платником у визначений термін не надано. Таким чином, платник вчинив дії по перешкоджанню податковому керуючому у виконанні його повноважень, які передбачені статтею 91 Податкового кодексу України та наказом Міністерства фінансів України від 25.05.2017 №529 "Порядок призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень". У зв'язку із перешкодами податковому керуючому, податковим керуючим складений акт про перешкоджання платником податків виконання повноважень податковим керуючим.
Ухвалою суду від 15.10.2025 постановлено відкрити провадження в адміністративній справі №440/14086/25 та призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 16.10.2025.
Повідомлення судом про відкриття провадження та призначення судового засідання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" здійснювалось за контактними даними зазначеними Північним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків у поданій заяві.
ТОВ «ОКТАН 101» не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.
За номером телефону НОМЕР_1 зазначеним у заяві контролюючого органу здійснені телефонограми судом, але абонент не відповів.
Також повідомлення про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду здійснено шляхом оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України ухвали про відкриття провадження.
З огляду на викладене, повідомлення судом відповідача про судовий розгляд даної справи є належним відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням особливостей визначених статтею 283 та главою 11 цього Кодексу.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив не подав.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати учасників справи, свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
На обліку в Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків (позивач) перебуває Товариство з обмеженої відповідальністю «ОКТАН 101» (далі -ТОВ «ОКТАН 101», підприємство, відповідач, боржник) код ЄДРПОУ 43257017, яке станом на 14.10.2025 має податковий борг в сумі 10728993,03 грн.
Згідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ «ОКТАН 101» знаходиться за адресою: АЗС, автодорога Київ - Харків - Довжанський 151 км - 800 км, м. Пирятин, Лубенський район, Полтавська область, 37002. Керівником ТОВ «ОКТАН 101» з 28.03.2024 є ОСОБА_1 .
Головним управлінням ДПС у Харківській області в автоматичному режимі сформована податкова вимога форми «Ю» від 19.04.2023 року №0001032-1316-2040 та направлено на адресу ТОВ «ОКТАН 101». Податкова вимога повернута як «не вручена» з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до матеріалів справи, податковий борг ТОВ «ОКТАН 101» з моменту виникнення не переривався та станом на дату подання позовної заяви (14.10.2025) становить - 11425675,95 грн.
На виконання вимог пункту 87.5 статті 87 Податкового кодексу України ТОВ "ОКТАН 101", з метою виконання податковим керуючим своїх обов'язків, в зв'язку з податковим боргом відповідача контролюючим органом за підписом заступника начальника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків направлений лист "Про надання інформації" №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 щодо надання переліку дебіторів станом на дату надання інформації.
Інформацію потрібно подати до 13.10.2025.
Згідно квитанції про доставку документів в Електронний кабінет, лист "Про надання інформації" №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 доставлено ТОВ "ОКТАН 101" 29.09.2025 об 16:36.
Лист №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 отриманий відповідачем 29.09.2025, відповідь станом на 13.10.2025 на лист не надана.
Наказом Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №84 від 22.04.2025 призначений податковим керуючим ТОВ «ОКТАН 101» головний державний інспектор відділу по роботі з податковим боргом Костянтин Середа.
Податковим керуючим Середою Костянтином складений акт про перешкоджання платником податків виконання повноважень податковим керуючим від 14.10.2025 №7/35-00-13-16, у зв'язку із ненаданням переліку дебіторів ТОВ «ОКТАН 101» та копій документів, що підтверджують дебіторську заборгованість, строком 13.10.2025, згідно листа №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025.
Акт про перешкоджання платником податків виконання повноважень податковим керуючим від 14.10.2025 №7/35-00-13-16 складений податковим керуючим на виконання вимог пункту 87.5 статті 87, статті 91 Податкового кодексу України.
Внаслідок невиконання вимоги податкового керуючого у формі відповіді на лист Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків направлений "Про надання інформації" №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025, позивач звернувся до суду з цим позовом відповідно до пункту 91.4 статті 91 Податкового кодексу України.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів визначено статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
За приписами пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно пункту 87.5 статті 87 Податкового кодексу України у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.
Згідно розділу III Порядку призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень" основні функції та повноваження податкового керуючого щодо податкової застави є:
- заведення на кожного платника податків, який має податковий борг, справи, у якій у хронологічному порядку зберігаються всі документи, що стосуються здійснюваних платником податків відповідних заходів із погашення податкового боргу.
- надсилання (вручення) платнику податків податкової вимоги.
- одержання від платника податків документів, необхідних для опису майна в податкову заставу.
- здійснення аналізу фінансового стану платника податків, що має податковий борг, та стану забезпечення такого боргу податковою заставою.
- здійснення опису майна у випадках, передбачених Кодексом, та складання акта опису такого майна.
- складання акта про відсутність майна, що має бути описане у податкову заставу.
- складання акта відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
- реєстрація податкової застави у відповідних державних реєстрах та її виключення з таких реєстрів.
- підготовка документів для звернення контролюючого органу до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків, зокрема шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, іншій фінансовій установі, небанківського надавача платіжних послуг, емітента електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені Кодексом.
- здійснення перевірки стану збереження майна, що перебуває у податковій заставі.
- складання акта про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
- підготовка рішення про складання відповідних актів та направлення такого рішення банкам, іншим фінансовим установам, небанківським надавачам платіжних послуг, емітентам електронних грошей, а також платнику податків для поновлення видаткових операцій на рахунках / електронних гаманцях платника податків та скасування заборони на відчуження майна.
- підготовка рішення про дострокове скасування зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку та направлення такого рішення банкам та іншим фінансовим установам для дострокового поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.
- підготовка відповіді платнику податків на його звернення щодо надання (ненадання) згоди на відчуження майна та/або заміну майна, яке перебуває у податковій заставі.
- отримання від платника податків інформації та документів про операції з майном, яке перебуває у податковій заставі.
- вимагання від платника податків або його службових (посадових) осіб пояснення щодо відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами Кодексу).
- підготовка матеріалів для застосування штрафу у разі відчуження майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу.
- розгляд звернення платника податків та підготовка документів для надання йому розстрочення (відстрочення) сплати грошових зобов'язань (податкового боргу).
- здійснення заходів щодо списання безнадійного податкового боргу.
- забезпечення отримання від платника податків інформації про майно, яке перебуває у податковій заставі, а також технічної, технологічної та іншої супровідної документації на таке майно.
- здійснення інших функцій, визначених законом.
Пунктом 91.4 статті 91 ПК України встановлено, якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Суд констатує, що на підставі матеріалів справи та пояснень представника контролюючого органу встановлена обставина, що податковий керуючий сформував вимогу платнику податків (боржнику) про надання документів для проведення аналізу дебіторської заборгованості та зверненя до суду щодо стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, у формі листа Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків "Про надання інформації" №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025, який отриманий платником податків 29.09.2025 через електронний кабінет.
Таким чином, суд здійснює висновок, що платнику податків боржнику направлена контролюючим органом вимога податкового керуючого у формі листа Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 щодо надання переліку дебіторів, з терміном виконання до 13.10.2025.
Ненадання відповіді та документів платником податків на такий лист №3219/6/35-00-13-32 від 29.09.2025 свідчить про ухилення платником податків від виконання обов'язків встановлених статтями 87, 91 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що акт перешкоджання платником податків виконання повноважень податковим керуючим від 14.10.2025 №7/35-00-13-16 став підставою звернення позивача до суду з заявою про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, яка подана до Полтавського окружного адміністративного суду упродовж 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Суд встановив відсутність підстав для відмови у задоволенні поданої заяви, дії контролюючого органу є правомірними, вчинені на підставі та у межах наданих повноважень, відповідають положенням Податкового кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини восьмої 283 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 283, Главою 11 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (61052, місто Харків, вул. Благовіщенська, будинок 30, код ЄДРПОУ 44131658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" (автодорога Київ-Харків-Довжанський, 151 км+800 км, м. Пирятин, Полтавська область, 37000, код ЄДРПОУ 43257017) про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язати вчинити дії задовольнити.
Зупинити видаткові операції на рахунках/електронних гаманцях платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" строком на 2 місяця.
Зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Октан 101" надати перелік дебіторів та копії документів щодо дебіторської заборгованості.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення набирає законної сили в порядку визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення цього судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва