Рішення від 16.10.2025 по справі 420/19893/25

Справа № 420/19893/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у не наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2, ч. 1, ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 24.04.2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 1, ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 84/25/1402/В від 20.03.2025 року, є інвалідом 3 групи

Позивач знаходиться на військовому обліку у

ІНФОРМАЦІЯ_5 на п. 2, ч. 1, ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», позивач зазначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

На підставі вказаного позивачем направлено до відповідача заяву про надання відстрочки від призову.

Проте, відповідач відмовив позивачу у наданні відстрочки.

Вважаючи протиправними вказані дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 30.06.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у військово-облікових документах військовозобов'язаних встановленого зразку мають бути проставлені відповідні відмітки та надається довідка, яка дійсна за пред'явленням військово-облікового документу встановленого зразку. Однак, свій військово-обліковий документ військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надав. Учетно-послужная карточка замість військового квитка ОПК п-4/20 від 17.03.2003, копію якого ОСОБА_1 надіслав із заявою від 24.04.2025, не є дійсною та потребує заміни.

Отже, через недотримання військовозобов'язаним ОСОБА_1 процедури особистого звернення із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у відповідної комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 обов'язок розглянути це звернення по суті не виникає.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи № 84/25/1402/В від 20.03.2025 року, є особою з інвалідністю 3 групи

Позивач знаходиться на військовому обліку у

ІНФОРМАЦІЯ_5 на п. 2, ч. 1, ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач зазначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Засобами поштового зв'язку позивачем направлено на адресу відповідача заяву про надання відстрочки від призову. До вказаної заяви позивачем було надано копію паспорта громадянина України, копію пенсійного посвідчення, копію висновку з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №84/25/1402/В від 20.03.2025 року, копію обліково-послужної карточки замість військового квитка ОПК п-4/20 від 17.03.2003.

До ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся з адвокатським запитом адвокат Савицький Андрій Якович вих. № 16/01.5 від 16.05.2025, який здійснював представництво ОСОБА_1 на підставі Договору про надання правової допомоги № 12/01.05 від 12.05.2025 року у питаннях пов'язаних з приводу мобілізації та відстрочки від мобілізації.

Адвокатський запит щодо надання інформації про результати розгляду заяви ОСОБА_1 розглянуто ІНФОРМАЦІЯ_3 03.06.2025 року (вих. № 8695).

У вказаному листі відповідачем повідомлено, зокрема, що про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у військово-облікових документах військовозобов'язаних встановленого зразку мають бути проставлені відповідні відмітки та надається довідка, яка дійсна за пред'явленням військово-облікового документу встановленого зразку. Однак, свій військово-обліковий документ військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надав. Учетно-послужная карточка замість військового квитка ОПК п-4/20 від 17.03.2003, копію якого ОСОБА_1 надіслав із заявою від 24.04.2025, не є дійсною та потребує заміни.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу, звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Поряд з цим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 №389-VIII» (далі Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII).

Відповідно до ст. 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 2, ч. 1, ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Матеріалами справи підтверджено, що листом №8695 від 03.06.2025 року позивачу відмовлено у наданні відстрочки, оскільки позивачем не надано військово-облікового документу (військового квитка), який би відповідав вимогам Постанови КМУ №559 від 16.05.2024.

Так, відповідно до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487).

Згідно з пунктом 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

для резервістів - військовий квиток.

Таким чином, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються по відношенню до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.

Згідно з п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (далі Порядок №559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Відповідно до п. 2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Як зазначено у п. 14 Порядку №559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках: взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; зміни категорії щодо військового обов'язку; відсутності місця для внесення змін; невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку; втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 військово-обліковий документ разом з заявою про надання відстрочки надано не було.

З пояснень, наведених в позовній заяві, вбачається, що у позивача наявна лише обліково-послужна карточка замість військового квитка ОПК п-4/20 від 17.03.2003 року.

Відповідач листом від 03.06.2025 року фактично відмовив позивачу у наданні відстрочки, посилаючись на відсутність військово-облікового документу військовозобов'язаного ОСОБА_1

18 травня 2024 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», згідно з яким усі військовозобов'язані повинні були протягом 60 днів (до 16 липня 2024) оновити свої військово-облікові дані через ТЦК та СП, ЦНАП або у застосунку Резерв+.

Водночас, у справі відсутні докази того, що позивач оновив свої військово-облікові дані до 16 липня 2024 або після цієї дати. Також ним не зазначено про будь-які обґрунтовані обставини, через які він не мав можливості отримати діючий військово - обліковий документ за встановленим зразком, оновити військово-облікові дані.

Враховуючи, що у матеріалах адміністративної справи відсутні докази надання разом із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військово-облікового документу, що посвідчує особу військовозобов'язаного і визначає належність його власника до виконання військового обов'язку (військовий квиток), відповідно у відповідача були відсутні для надання позивачу відповідної відстрочки.

З огляду на це, судом не встановлена протиправність у діях та рішенні відповідача, зважаючи на що позов не є обґрунтованим і не підлягає задоволенню.

Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача не стягується.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.

.