Ухвала від 16.10.2025 по справі 420/36673/24

Справа № 420/36673/24

УХВАЛА

16 жовтня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/36673/24 за позовом ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії 6 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, виплачених 08.11.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24.

Зобов'язано 6 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення, виплачених 08.11.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24..

09.10.2025 представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України, у якій просить суд зобов'язати 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 420/36673/24 у повному обсязі.

Заява обґрунтована тим, що відповідно до наказу ДСНС України від 31.03.2025 № НС-377 змінено назву загону з 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області на 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України в Одеській області. Представник позивача зазначає, що 08 липня 2025 року 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області надало відповідь через програмне забезпечення СЕД АСКОД за реєстраційним документом 60 33- 1872/60 33 з Довідкою про нарахування компенсації втрати частини доходів на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року по справі № 420/36673/25, що набрало законної сили 29 квітня 2025 року. Згідно вказаної Довідки, відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року по справі № 420/36673/25 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області було нараховано компенсацію втрати частини доходів в сумі 66 080,02 грн., в тому числі: 39 121,87 грн. з грошового забезпечення та 26 958,15 грн. з індексації грошового забезпечення. При цьому, представник позивача зауважує, що вищевказані розрахунки підлягають сумнівам щодо дотримання 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, оскільки сума у розмірі 66 080,02 грн. не співмірна із сумою 537 186,68 грн., отриманих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року по справі № 420/11061/24 та від 10 травня 2024 року по справі № 420/11550/24.

Дослідивши матеріали справи та зміст заяви суд вважає за необхідне її задовольнити, з огляду на наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в такому рішенні. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України. Частиною першою вказаної статті визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Така форма судового контролю передбачена для забезпечення виконання судового рішення.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог запобігає неналежному виконанню обов'язків, пов'язаних зі змістом задоволених позовних вимог. Більше того, встановлення судового контролю після ухвалення судового рішення за наслідком звернення позивача з відповідним клопотанням направлене на усунення вже існуючого порушення прав цього позивача стосовно належного виконання судового рішення.

Відповідно до положень статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення у цій справі.

Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 по справі №420/36673/24 є обґрунтованою та відповідно підлягає задоволенню.

Отже, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання 1 держаного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 по справі №420/36673/24.

Керуючись статтями 370, 382, 382-1 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задовольнити.

Зобов'язати 1 держаний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 по справі №420/36673/24.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС

України та оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294-295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.