Справа № 420/25396/24
16 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 22.10.2024 по справі № 420/25396/24,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року, яке набрало законної сили 23.12.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Ухвалою суду від 19.05.2025 зобов'язано військові частини НОМЕР_2 та НОМЕР_1 подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали звіти про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року по справі № 420/25396/24.
Ухвалою суду від 27.06.2025 прийнято звіти Військових частин НОМЕР_2 та НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 22 жовтня 2024 року по справі № 420/25396/24; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий двомісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 22 жовтня 2024 року по справі № 420/25396/24 в частині проведення ОСОБА_1 виплат, нарахованих на виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 08.09.2025 прийнято звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 22 жовтня 2024 року по справі № 420/25396/24; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 22 жовтня 2024 року по справі № 420/25396/24 в частині проведення ОСОБА_1 виплат, нарахованих на виконання судового рішення; витребувано від військової частини НОМЕР_1 відомості про залишок суми, яка підлягає виплаті на виконання судового рішення ОСОБА_1 .
06.10.2025 до суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання судового рішення, згідно з яким з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.10.2024, Військовою частиною НОМЕР_1 у добровільному порядку було підготовлено довідку про перерахунок грошової допомоги на оздоровлення та індексації за 2022, 2024 роки від 03.01.2025 р. за № 9/ФЕС. У розрахунку була визначена наступна суми грошової допомои та індексації: 1. Сума додаткової винагороди відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за 2022 рік: 30000 грн.; 2. Сума індексації 2022 року: 913,01 грн.; 3. Сума перерахованої грошової допомоги та індексації за 2022 рік: 54757,91 грн.; 4. Сума додаткової винагороди відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за 2024 рік: 30000 грн. 5. Сума індексації 2024 року: 0,00 грн. 6. Сума перерахованої грошової допомоги та індексації за 2024 рік: 54462,90 грн. 7. Сума, яка підлягає доплаті за результатами перерахунку за 2022, 2024 р.р.: 60913,01 грн.
В подальшому Військовою частиною НОМЕР_1 щомісячно направлялись основні заявки-розрахунки на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення Військовою частиною НОМЕР_1 за вересень 2025 років з метою виплати заборгованості ОСОБА_1 на виконання рішення суду, однак через відсутність коштів вказані заявки не профінансовані.
Військова частина НОМЕР_1 постійно вживає заходи направлені на виконання судового рішення. Також необхідно враховувати факт воєнного стану (загальновідома обставина), що очевидно впливає на виділення коштів і відповідно ускладнює виконання судового рішення.
Виплата нарахованих позивачу на виконання рішення суду у даній справі коштів залежить не від дій Військової частини НОМЕР_1 , а від фінансування відповідних органів та бюджетних програм Державним бюджетом України.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з наданим до суду звітом про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, відповідачем останнє в повному обсязі не виконано, а саме нараховану доплату фактично не виплачено.
У зв'язку із цим суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 22.10.2024 по справі № 420/25396/24.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення від 22.10.2024 по справі № 420/25396/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк