Справа № 420/21257/25
16 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул.В.Крицак, 6) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 01 липня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. вул.В.Крицак, 6), в якій позивач просив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо визначення ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера, протиправними дії щодо визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок пенсії, протиправними дії щодо призначення пенсії в "твердому розмірі", протиправними дії щодо не здійснення розрахунку розміру компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року, протиправною бездіяльність щодо не надіслання довідок на запит представника, протиправною бездіяльність щодо не виплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області визначити ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера з 18.12.1998 року, виключити з числа осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, здійснити перерахунок пенсії з 07.10.2009 року як непрацюючому пенсіонеру, з дотриманням ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснити розрахунок розміру компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року, надіслати на запит представника, довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по січень 2025 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.10.2009 року по січень 2025 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсій з метою приховати порушення при розрахунку розміру пенсії та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам.
Після усунення недоліків ухвалою суду від 14 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до січня 1999р. він проживав в м. Херсоні та отримував пенсію за віком. Надалі позивач виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, в зв'язку із чим виплату пенсії припинено.
Згодом позивач через свого представника звернувся до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії, але рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 111/03-16 від 06.01.2021р. в поновленні виплати пенсії позивачу було відмовлено.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року по справі № 540/1771/21 залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 111/03-16 від 06.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, починаючи з 07.10.2009 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року по справі № 420/29449/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії та не підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 згідно з вимог чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії та підвищити розмір пенсії ОСОБА_1 згідно з вимогами чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням здійснених виплат.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 року у зв'язку з порушенням строку виплати перерахованої пенсії.
Представник позивача зазначає, що відповідачем проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, але протиправно визначено позивача як працюючого пенсіонера та не здійснено масовий перерахунок пенсії, протиправно виплачується пенсія у твердому розмірі, не здійснено розрахунок розміру компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року та не надано довідок на запит представника позивача і невиплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Так, щодо виплати пенсії на банківський рахунок, представник позивача зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2016р. № 662) одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Представник позивача зазначає, що є очевидним те, що необхідність приїзду людей похилого віку, які виїхали на постійне проживання за межі України, виключно з метою особистого звернення до Пенсійного органу задля виправлення помилки, допущеної державою, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права, та такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 07.10.2009 №25-рп/2009.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не приймає заяви ані від банку, ані від представника, ані особисто від пенсіонера.
Окремі положення Порядку, на який посилається відповідач не приведені у відповідність до Закону та рішенню Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009р.
З наведених підстав дії відповідача створюють умови, за яких виконання судового рішення неможливе.
Щодо визначення як непрацюючого пенсіонера представник позивача зазначає, що відповідно до п. 2.21 Порядку № 22-1 (в редакції станом на 21.01.2019) документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно здодатком Ідо Положення, а у разі необхідності - за формою згідно здодатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. У разі відсутності у зареєстрованої (взятої на облік) внутрішньо переміщеної особи документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), факт звільнення з роботи встановлюється на підставі особистої заяви із зазначенням дати, з якої особа не працює, та поясненням обставин, у зв'язку з якими неможливо внести запис у трудову книжку чи надати оригінал трудової книжки.
Згідно з відомостей з особистого кабінету на порталі ПФУ зазначено, що ОСОБА_1 звільнено 14.09.1998 року.
Відповідно до останнього запису трудової книжки № 11 від 18.12.1998 року ОСОБА_1 звільнено за власним бажанням.
При цьому управління не заперечує, що за даними відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявна інформація про звільнення з роботи з 18.12.1998 року.
На думку представника позивача, Управління навмисно визначає позивача як працюючого пенсіонера з метою зменшення розміру пенсійних виплат.
Представник позивача звертає увагу, що будь- яких доказів, що позивач працює після 18.12.1998 року управлінням не надано.
Щодо компенсації втрати частини доходу представник позивача зазначає, що Управління має виплатити компенсацію втрати частини доходу за невиплату пенсії з 07.10.2009 року по дату виплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Щодо визначення позивача як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок, представник позивача зазначає, що відповідно до ч.ч. 1,2,3 ст. 42 Закону № 1058 -IV пенсії, в редакції чинної на дату 01.10.2009 року, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разіякщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні заданими спеціально уповноваженогоцентрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсіїпідвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної платиштатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійнихвиплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
В порушення наведених вимог закону позивача визначено як особу, якій не здійснюється масовий перерахунок, та призначено неіснуючий вид пенсії в "твердому розмірі".
Щодо не надання довідок на запит представника, представник позивача зазначає, що відповідно до частини першої статті 1 Закону №2939-УІ публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Представник позивача зазначає, що Управління навмисно не надає представнику довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по січень 2025 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.10.2009 року по січень 2025 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсій з метою приховати порушення при розрахунку розміру пенсії.
Наявна в особистому кабінеті на порталі ПФУ довідка-перерахунок (Дата-час розрахунку: 10.06.2024) містить інформацію лише за 2019 рік, а довідка про доходи на порталі ПФУ не є довідкою про нараховану та фактично виплачену пенсію, (із зазначенням точних дат та сум виплачених коштів), що необхідна для перевірки розрахунку компенсації втрати частини доходу.
З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
До суду 31 липня 2025 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та зазначив, що Головним управлінням на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 по справі №420/29449/23, яке набрало законної сили 18.04.2024, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , як «Працюючому" пенсіонеру з 07.10.2009 року
За матеріалами пенсійної справи, страховий стаж Позивача становить 45 років 10 місяців 27 днів, в тому числі 10 років стажу роботи за Списком № 1, коефіцієнті страхового стажу 0,61875 (з урахуванням кратності 1,35). Індивідуальний коефіцієнт заробітку за період з 01.09.1996 по 31.08.1998 роки становить 1,46968.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П=3п х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону№ 1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс- коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону№ 1058.
Статтею 40 Закону № 1058 встановлено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі. Даний Порядок передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, заробітна плата (дохід) визначається за формулою:
3п=3с х (Ск : К), де:
Зп - середня заробітна плата (дохід) в Україні з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + Кз 3 + ...+ Кз п); К- страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Розмір пенсії: ОСОБА_1 з 07.10.2009 по 31.08.2015 склав - 944,23 гри, у тому числі:
844,63 грн - основний розмір пенсії (928,81 грн х 1,46968 х 0,61875), де 928,81 грн - показник середньої заробітної плати в Україні за 2006 рік);
99,60 грн (доплата за 20 років понаднормового стажу (498,00 грн х 20%));
з урахуванням частини 3 статті 42 Закону з 01.09.2015 по 28.02.2019 - 1242.93 грн. у тому числі;
844,63 грн - основний розмір пенсії (928,81 грн х 1,46968 х 0,61875);
229,37 грн, доплата до мінімального розміру пенсії до 1074,00 грн, визначеному з 01.09.2015 із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно із статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік";
168,93 грн - доплата за понаднормовий стаж (844,63 грн х 20%));
з урахуванням частини 2 статті 42 Закону з 01.03.2019 - 3181.57 грн. у тому числі;
2966,77 грн - основний розмір пенсії (4404,35 грн (3764,40 грн показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки збільшений на 1,11 (коефіцієнт індексації з 01.03.2019) х 1,46968 х 0,45833);
214,80 грн - доплата за понаднормовий стаж (1074,00 грн х 20%)).
У червні 2024 року Позивачу нарахована доплата по перерахунку за період з 07.10.2009 по 30.06.2024 у сумі 307390,90 грн, дата виплати 17 число та компенсація втрати частини доходу в сумі 1825,77 грн (додаткова відомість, дата виплати 25 число).
Кошти за вищевказаний період були перераховані на поточний рахунок пенсіонера відкритий в АТ «ОТП Банк" в червні 2024 року, що підтверджується копією Витягу зі списку №1 на суму - 307390,90 грн (картковий рахунок НОМЕР_2 ) та копією Витягу зі списку №1 (картковий рахунок 50296) на суму - 1825,77 грн.
Проте, за наданою АТ "ОТП банк" інформацією (лист від 22.08.2024 №68-68-3-1- 23/7450-БТ), в листопаді 2024 року банківською установою було повернуто кошти у зв'язку із "закриттям поточного рахунку" пенсіонера - ОСОБА_2 . Причина закриття рахунку - протягом року за платіжною карткою не проводились видаткові операції особисто одержувачем.
Представник відповідача зазначає, що якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду України та орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку і проводить виплату через призначеного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.
Проте, на протязі року ідентифікація та верифікація з вини пенсіонера проведена не була, тому виплата пенсії Позивачу здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ "Укрпошта".
Відповідно до п.4 ст.49 Закону № 1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, - у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Згідно звітів про невиплату пенсій, наданих АТ "Укрпошта", ОСОБА_3 не отримував пенсію з грудня 2024 року по квітень 2025 року.
З огляду на зазначене, виплата пенсії Позивачу призупинена з 01.05.2025 у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону №1058.
Про даний факт, Головним управлінням листом від 01.05.2025 №2100-0401-8/1743,повідомлено представника Позивача - ОСОБА_4 .
В подальшому, 03.07.2024 представником Позивача на адресу Головного управління надіслано електронне звернення ВЕБ-21001-Ф-С-24-111640 03.07.2024 стосовно пенсійного забезпечення.
До звернення долучено заяву ОСОБА_2 від 28.05.2024 про виплату пенсії на поточний рахунок, відкритий у ТВБВ НОМЕР_3 АТ "Ощадбанк".
Листом від 02.08.2024 за №6643-5769/111-02/8-2100/2 повідомлено представника Позивача - ОСОБА_5 про необхідність надання заяви про виплату пенсії через банківську установу з дотриманням Порядку №1596.
Згідно з п.1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року №13-1.
Пунктом 1.2 Порядку №22-1 визначено, що заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596.
З урахуванням зазначеного, представник відповідача зазначає, що підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка подається пенсійному органу відповідно до п.10 Порядку №1596: особистопенсіонером до органу Пенсійного фонду України, через веб-портал електронних послуг Пенсійного Фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису або від установи уповноваженого банку.
Так, враховуючи вищевикладене, заява про виплату пенсії від 28.05.2024 не відповідає п.10 Порядку №1596 з наступних підстав.
У заяві про виплату пенсії від 28.05.2024 в графі реквізити паспорту громадянина зазначено дані про адресу проживання: АДРЕСА_1 в графі місце проживання відсутні дані про проживання на території України (надані документи не містять дані про місце проживання пенсіонера на території України, як це вимагає ст. 47 Закону №1058 та Порядок №1596).
Відповідно до Договору, укладеного між Головним управлінням, Пенсійним фондом України, АТ "Ощадбанк", зокрема, зобов'язується забезпечити прийом в установленому порядку, реєстрацію та передачу Головному управлінню заяв пенсіонерів про виплату пенсії, укладання з пенсіонерами договору банківського рахунку.
Окрім цього, вищезазначена заява всупереч Порядку №1596 надійшла не від заявника до органів ПФУ, не від банку (під реєстром), а від представника заявника на веб-портал Пенсійного фонду України через сервіс ЗВЕРНЕННЯ, а не через особистий кабінет пенсіонера на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Також у наданих Позивачем документах наявний паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий на ім'я ОСОБА_6 , номер НОМЕР_4 .
Відповідно до пункту 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, документом, що засвідчує особу власника та підтверджує громадянство України є паспорт громадянина України.
Наданий Позивачем паспорт громадянина України для виїзду за кордон дає право на виїзд з України, в'їзд в Україну та посвідчує особу громадянина України під час перебування за межами України. Даний документ не містить даних про реєстрацію на території України.
Таким чином, паспорт НОМЕР_5 , НОМЕР_6 ., виданий на ім'я ОСОБА_6 не відповідає вимогам п.2.9 Порядку №22-1.
Оскільки, Позивачем недотримано вимоги законодавства при наданні заяви щодо способу виплати - через банківську установу АТ "Державний Ощадний банк України», у Головного управління відсутні підстави щодо зарахування пенсійних коштів, на визначений ним банківський рахунок відкритий в АТ "Ощадбанк".
Щодо поновлення виплати пенсії, представник відповідача зазначає, що згідно до пункту 1 статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку.
Представник відповідача зазначає, що слід відрізняти поняття законного представника та довіреної особи. Процесуальне представництво поділяється на законне та договірне. Законне представництво виникає на підставі закону, адміністративного чи судового акта. Поняття законний представник визначено статтею 59 Цивільного процесуального кодексу України. Законні представники захищають права і свободи та інтереси: малолітніх віком до 14 років - батьки, усиновлювачі, піклувальники та інші особи визначені законом; для осіб без вісти відсутніх визначені опікуни; для осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, що визначено судовим актом або опікунським рішенням - опікуни тощо.
Представник відповідача звертаєувагу суду, що жодним нормативним документом не передбачено звернення за поновленням виплати пенсії до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу через довірену особу.
Головним управлінням листом від 01.05.2025 № 2100-0401-8/1743 повідомленопредставника Позивача, що для поновлення виплати пенсії є обов'язкове дотримання Закону №1058 та Порядку № 22-1.
Проте, станом на теперішній час, жодних дій спрямованих на поновлення пенсії та її отримання через банківську установу, а ні ОСОБА_7 , а ні його представником не здійснено. В той же час, здійснити виплату пенсійних коштів можливо лише за умови звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог Порядку №22-1.
Щодо статусу особи - "Працює" представник відповідача повідомляє, що за матеріалами пенсійної справи Позивач - ОСОБА_1 значиться, як працююча особа. Факт роботи підтверджується наявним у справі ПОДАННЯМ (дата заповнення 14.09.1998 року). Підприємство, на якому працював Позивач, та яке готувало подання - Управління освіти Херсонської обласної державної адміністрації Херсонська обласна станція юних натуралістів.
За останнім записом подання, вбачається, що Позивач прийнятий на роботу 10.11.1980 (наказ №118-а від 05.11.1980) методистом в Херсонську обласну станцію юних натуралістів та працює по теперішній час.
Представник відповідача звертає увагу, що для забезпечення виплати пенсій у належних розмірах, передбачених законодавством, пенсіонеру необхідно своєчасно повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про факт працевлаштування чи звільнення з роботи.
Представник відповідача також звертає увагу, що статтею 42 Закону № 1058 передбачено, що працюючим пенсіонерам не проводять перерахунки пенсійних виплат у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, а також у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати, а отже Позивач не має право на проведення автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до Закону №1058, так як по теперішній час рахується працюючим.
З наведених підстав представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України для виїзду за кордон.
У позовній заяві зазначено, що до січня 1999р. позивач проживав в м. Херсоні та отримував пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 1.
Надалі позивач виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, в зв'язку із чим виплату пенсії припинено.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру судових рішень суд встановив, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року по справі № 540/1771/21 залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 111/03-16 від 06.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, починаючи з 07.10.2009 року.
Сторони не заперечують, що на виконання рішення суду з 01.10.2009 року позивачу поновлено пенсію та її розмір становить 86,48 грн., тобто позивачу поновлено розмір пенсії у розмірі не нижчому за встановлений постановою КМУ від 26.07.1996 року № 831 на дату припинення виплати пенсії - 1999 рік.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року по справі № 420/29449/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії та не підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 згідно з вимог чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії та підвищити розмір пенсії ОСОБА_1 згідно з вимогами чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням здійснених виплат.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 року у зв'язку з порушенням строку виплати перерахованої пенсії.
Представник позивача зазначає, що відповідачем проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, але протиправно визначено позивача як працюючого пенсіонера та не здійснено масовий перерахунок пенсії, протиправно виплачується пенсія у твердому розмірі, не здійснено розрахунок розміру компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року та не надано довідок на запит представника позивача і невиплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Згідно з звітів про невиплату пенсій, наданих АТ "Укрпошта", ОСОБА_3 не отримував пенсію з грудня 2024 року по квітень 2025 року.
Виплата пенсії Позивачу призупинена з 01.05.2025 у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону №1058, про що Головним управлінням листом від 01.05.2025 №2100-0401-8/1743,повідомлено представника Позивача - ОСОБА_4 .
03.07.2024 представником Позивача на адресу Головного управління надіслано електронне звернення ВЕБ-21001-Ф-С-24-111640 03.07.2024 стосовно пенсійного забезпечення.
До звернення долучено заяву ОСОБА_2 від 28.05.2024 про виплату пенсії на поточний рахунок, відкритий у ТВБВ НОМЕР_3 АТ "Ощадбанк".
Листом від 02.08.2024 за №6643-5769/111-02/8-2100/2 повідомлено представника Позивача - ОСОБА_5 про необхідність надання заяви про виплату пенсії через банківську установу з дотриманням Порядку №1596.
Відповідно до рішення Головного управління ПФУ в Херсонській області № 965230108115 від 10.06.2024 року про перерахунок пенсії, позивач - працює, вид перерахунку - макетна обробка, підстава - лист ГУ ПФУ від 09.05.2024 № 2100-0304-5/21793, особливості - не підлягають МП, признач за рішенням суду в тверд. розм - з 07.10.2009 по довічно.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року по справі № 420/29449/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії та не підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 згідно з вимог чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії та підвищити розмір пенсії ОСОБА_1 згідно з вимогами чч.2,3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням здійснених виплат.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 року у зв'язку з порушенням строку виплати перерахованої пенсії.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду по справі № 420/29449/23, але у перерахунку пенсії визнано позивача як працюючого.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що у пенсійній справі позивача достатньо документів на підтвердження тому, що ОСОБА_1 звільнено 14.09.1998 року.
Так, відповідно до останнього запису трудової книжки № 11 від 18.12.1998 року ОСОБА_1 звільнено за власним бажанням.
За даними відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявна інформація про звільнення з роботи позивача з 18.12.1998 року.
Крім того, суд погоджується з доводами представника позивача, що будь-яких доказів, що позивач працює після 18.12.1998 року Головним управлінням ПФУ в Херсонській області, не надано.
З наведених підстав суд доходить висновку, що відповідачем без законних підстав визначено позивача як працюючого пенсіонера.
Таким чином позовні вимоги - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо визначення ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера, є правомірними та належать задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону № 1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було
раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Порядок перерахунку пенсії, призначеної за Законом № 1058-IV визначений ст. 42 цього Закону.
Так, відповідно до ч.ч. 1,2,3 ст. 42 Закону № 1058-IV пенсії, в редакції чинної на дату 01.10.2009 року, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії
підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних
виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.
Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
З 01.11.2009 по 31.12.2009 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становив 573 грн.
Сукупний аналіз наведених норм матеріального права доводять, що позивач мав право на поновлення пенсії, в розмірі, який не може бути менш мінімального розміру пенсії, встановленого Законом № 1058-IV та має право на перерахунок пенсії.
Так, відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом
до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та
другою статті 42 цього Закону.
Також суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, зі змінами від 11.10.2017 року, які діють до теперішнього часу з певними змінами) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення, та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відповідачем, пенсія за віком, призначена на пільгових умовах за Списком № 1 була поновлена позивачу з 07.10.2009 року.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 , а отже досяг пенсійного віку.
Проте, в порушення наведених вище вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем після поновлення виплати позивачу пенсії не здійснюється підвищення розміру пенсії позивача у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
За таких обставин позовні вимоги щодо визнання протиправними дії відповідача щодо визнання протиправними дії щодо призначення пенсії в "твердому розмірі",визначення як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області визначити ОСОБА_1 як працюючого пенсіонера з 18.12.1998 року, виключити з числа осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, здійснити перерахунок пенсії з 07.10.2009 року як непрацюючому пенсіонеру, з дотриманням ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо не проведення позивачу перерахунків пенсії як непрацюючій особі та зобов'язання провести масовий (автоматичний) перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру, з дотриманням ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року.
Щодо позовних вимог - визнання протиправними дії щодо не здійснення розрахунку розміру компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно із ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-ІІІ), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Зі змісту вказаних норм слідує, що їх дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи був виплачений нарахований дохід, та чи виплачений він із порушенням строків, чи нараховувався і виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 11 липня 2017 року № 21-2003а16, Верховного Суду від 22 червня 2018 року у справі № 810/1092/17 та від 13 січня 2020 року у справі № 803/203/17 та у постанові по справі № 240/11882/19 від 15 жовтня 2020 року.
Також у справі № 240/11882/19 Верховний Суд зауважив, що використане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Цей висновок був повторений у постанові Верховного Суду від 21.03.2023 року у справі № 620/7687/21.
З огляду на викладені норми права та висновки Верховного Суду, суд доходить висновку, що враховуючи наявність факту невиплати позивачу сум пенсії у належному розмірі, позивач має право на компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків її виплати, а тому позовні вимоги в цій частині є правомірними та обґрунтованими і належать задоволенню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 року у зв'язку з порушенням строку виплати перерахованої пенсії.
Щодо позовних вимог - визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати на визначений пенсіонером банківський рахунок та зобов'язання виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок відповідно зазначеним банком у заяві реквізитам, суд зазначає таке.
Як визначено частиною першою статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі, - Закон №1058), пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 47 Закону №1058 визначено, що пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Відповідно до ч. 1 ст. 47-1 Закону №1058 виплата пенсії особам, які тимчасово проживають за межами України, здійснюється на поточні рахунки, відкриті в установах банків, розташованих на території України, за умови проходження особою фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року.
Порядок виплати пенсії на час тимчасового проживання за кордоном встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями тощо шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (в уповноважених банках визначений Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року №662) (далі - Порядок №1596).
Згідно з п. 4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).
Виплата пенсій особам, які тимчасово проживають за кордоном, здійснюється на поточні рахунки, відкриті в установах уповноважених банків, розташованих на території України.
Згідно з пункту 6 Порядку №1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1596, заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду чи органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду чи органом соціального захисту населення від установи уповноваженого банку.
Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, і реєструються в установленому порядку.
На підставі пунктів 12,13 Порядку №1596, органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення. Списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка складена згідно з додатку 1 Порядку № 1596 та може бути подана до пенсійного органу відповідно до п. 10 Порядку №1596 двома шляхами, а саме:
- особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду, його представником;
- заява надходить до пенсійного органу від установи уповноваженого банку.
Суд встановив, що 03.07.2024 представником Позивача на адресу Головного управління надіслано електронне звернення ВЕБ-21001-Ф-С-24-111640 03.07.2024 стосовно пенсійного забезпечення.
До звернення долучено заяву ОСОБА_2 від 28.05.2024 про виплату пенсії на поточний рахунок, відкритий у ТВБВ НОМЕР_3 АТ "Ощадбанк", якою уповноважено працівника банку передати від його імені цю заяву до відповідного органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення.
Листом від 02.08.2024 за №6643-5769/111-02/8-2100/2 повідомлено представника Позивача - О. Акерман про необхідність надання заяви про виплату пенсії через банківську установу з дотриманням Порядку №1596.
Посилання відповідача на те, що вказана заява була подана представником позивача, а тому подана з порушенням Порядку № 1596, відхиляються судом, оскільки за змістом пунктів 1.2, 1.5 Порядку № 22-1 заява про поновлення виплати раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №501/28/17 від 05.02.2020 року.
Щодо неподання заяви безпосередньо уповноваженою особою банку, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений можливості перевірити достовірність поданої заяви.
Щодо посилання відповідача у листі на необхідність надання до Головного управління діючого паспорту, суд зазначає, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон є один з документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Згідно з абз. 1 п. 2.9 Порядку №22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). Але цей обов'язок покладається на особу при зверненні за призначенням пенсії, в даному випадку позивачу вже була призначена та поновлена виплата пенсії.
Відповідач не надав суду на день розгляду справи ніяких доказів втрати позивачем громадянства України, та/або набуття ним громадянства іншої держави.
Таким чином, суд доходить висновку, що дії відповідача у відмові виплаті пенсії позивача на визначений нею банківський рахунок з наведених відповідачем підстав, є протиправними.
За таких встановлених судом обставин суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги - визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати на визначений пенсіонером банківський рахунок та зобов'язання виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок відповідно зазначеним банком у заяві реквізитам, є правомірними та належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не надіслання довідок на запит представника, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надіслати на запит представника, довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по січень 2025 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.10.2009 року по січень 2025 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з врахуванням всіх законодавчих актів та постанов КМУ щодо перерахунку пенсій, суд зазначає таке.
Згідно з ст. 1, 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» кожна особа має право: доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Представник позивача зазначає, що на її запити відповідач не надає довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по січень 2025 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.10.2009 року по січень 2025 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії, що порушує права позивача.
Дослідивши відповіді відповідача на запити представника позивача, суд встановив, що відповідач рекомендував отримати запитувані довідки в діючому сервісному3 центрі Пенсійного фонду.
Разом з цим суд вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки за сукупним аналізом положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» вбачається, що заявник не позбавлений права на отримання запитуємої інформації через можливість її отримати іншим способом, через сервісний центр Пенсійного Фонду.
Тому, такі позовні вимоги також є правомірними та належать задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позову, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) щодо визначення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) як працюючого пенсіонера з 07.10.2009 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) у пенсійній справі визначити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) як непрацюючого пенсіонера з 07.10.2009 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) щодо не проведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунків пенсії як непрацюючій особі з 07.10.2009 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) провести масовий (автоматичний) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) як непрацюючому пенсіонеру, з дотриманням ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 07.10.2009 року, з урахуванням здійснених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) компенсацію втрати частини доходу з 07.10.2009 року у зв'язку з порушенням строку виплати перерахованої пенсії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) щодо невиплати на визначений ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) банківський рахунок.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) виплачувати ОСОБА_1 у (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію на визначений ним банківський рахунок відповідно зазначеним банком у заяві реквізитам.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) щодо не надіслання довідок на запит представника ОСОБА_1 а (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) надіслати на запит представника ОСОБА_1 а (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію ОСОБА_1 за період з 07.10.2009 року по січень 2025 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з 07.10.2009 року по січень 2025 року з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії з врахуванням всіх законодавчих актів та постанов Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. В.Крицак, 6) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко