Справа № 420/26059/25
16 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951060860955 від 04.04.2025 р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 20.03.2025 на пенсію за віком відповідно пунктів 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.93 №3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи: з 25.12.1981 по 15.04.1984 роки на посаді секретаря комітету комсомолу Технічного училища-1 м. Одеси, з 16.04.1984 по 25.11.1984 роки завідуючим сектором по роботі з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування обкому ЛКСМ України, з 26.11.1984 по 25.11.1987 роки інструктором відділу робітничої молоді в ЦК ЛКСМ України, з 25.11.1987 по 21.03.1989 роки завідуючим сектором по роботи з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування в ЦК ЛКСМ України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 20.03.2025 Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахування пенсії для переводу на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу". 24.04.2025 Позивачем було отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України №951060860955 від 04.04.2025 р. із відмовою у перерахунку пенсії у зв'язку із недостатністю стажу державної служби. Позивач вважає рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951060860955 від 04.04.2025 р., протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Так, відмова ґрунтувалась на тому, що заявник не має необхідного 10-ти річного стажу державної служби на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" (01.05.2016) на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідно до розрахунку стажу ОСОБА_1 , загальний страховий стаж позивача становить 48 років 7 місяців 22 дня. За результатами розгляду документів доданих до заяви Позивача від 20.03.2025 року, стаж державної служби становить 8 років 5 місяців 21 день. Які конкретно періоди державної служби не зараховані відповідачем, оскаржуване рішення не містить. Водночас, до стажу державної служби зараховано період роботи з 06.08.1992 по 11.05.1993 роки на посаді завідуючого організаційним відділом, та періоди роботи з 15.07.2008 по 28.02.2011, з 01.04.2011 по 01.05.2016 на посаді виконуючого обов'язки начальника відділення. Позивач вважає, що вважаємо, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було противно не зараховано до розрахунку стажу державної служби записи про наступні періоди його роботи: 3 25.12.1981 по 15.04.1984 роки на посаді секретаря комітету комсомолу Технічного училища-1 м. Одеси, з 16.04.1984 по 25.11.1984 роки завідуючим сектором по роботі з молоддю, торгівлі та сферою обслуговування обкому ЛКСМ України, з 26.11.1984 по 25.11.1987 роки інструктором відділу робітничої молоді в ЦК ЛКСМ України, з 25.11.1987 по 21.03.1989 роки завідуючим сектором по роботи з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування в ЦК ЛКСМ України. Трудова книжка позивача містить усі необхідні записи та підтверджує роботу позивача у оскаржений період. Тобто, позивач має належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться всі відповідні записи про спірний період роботи із відомостями, які відповідають вимогам законодавства. Крім того, записи про кожний із незарахованих періодів підтверджується архівними довідками №4427/06-20 від 11.06.2025 р., виданої Державним архівом Одеської області, а також №139/07.1-04 від 25.06.2025 р., виданої Центральним Державним архівом ГОУ.
Ухвалою судді від 05.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
19.08.2025 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993р. № 3723 «Про державну службу» з 01.05.2016 року мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015р. № 889-VIII “Про Державну службу»: - обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету міністрів України; - мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016. Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 - ХІІ, є встановлення згідно з посадою, яка обіймається, відповідного рангу. За результатами розгляду документів доданих до заяви cтаж державної служби становить 8 років 5 місяців 21 день. До стажу державної служби зараховано період роботи з 06.08.1992 по 11.05.1993 на посаді завідуючого організаційним відділом та періоди роботи з 15.07.2008 по 28.02.2011, з 01.04.2011 по 01.05.2016 на посаді виконуючого обов'язки начальника відділення. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення № 951060860955 від 04.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про Державну службу» у зв'язку з відсутністю 10 років стажу державної служби станом на 01.05.2016.
28.08.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 20.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахування пенсії для переводу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ.
Рішенням від 04.04.2025 № 951060860955 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії через недостатність стажу державної служби.
Згідно зазначеного рішення, вік заявника 69 років.
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993р. № 3723 «Про державну службу» з 01.05.2016 року мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015р. № 889-VIII "Про Державну службу»: обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету міністрів України; мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016р.
Відповідно до пункту 4 Постанови № 622 від 14.09.2016р. «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років враховується в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняної до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Згідно з Постановою КМУ № 1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», яка набрала чинності 01.01.2024, з метою упорядкування праці державних службовців державних органів на основі класифікації посад Кабінетом Міністрів України встановлені схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою КМУ від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» не застосовується до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби.
Відповідно до пункту 42 Постанови КМУ від 12.07.2024 № 823 «Зміни, що внесені до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом від 28 січня 2002р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023, а розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 - XII, є встановлення згідно з посадою, яка обіймається, відповідного рангу.
Статтею 90 Закону України від 10.12.2015 № 8899-VIII «Про Державну службу» передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 25 Закону № 3723 визначено сім категорій посад державних службовців, які вони могли б обіймати у відповідних органах та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців провадиться Кабінетом Міністрів України за погодженням відповідними державними органами. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 «Про спеціальне звання посадовим особам органів, доходів та зборів» затверджено Положення про звання та порядку їх присвоєння посадовим особам органів, доходів та зборів. Періоди роботи посадових осіб на посадах в період на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
За результатами розгляду документів доданих до заяви стаж державної служби становить 8 років 5 місяців 21 день. До стажу державної служби зараховано період роботи з 06.08.1992 по 11.05.1993 на посаді завідуючого організаційним відділом та періоди роботи з 15.07.2008 по 28.02.2011, з 01.04.2011 по 01.05.2016 на посаді виконуючого обов'язки начальника відділення.
Заявник працює.
Пунктом 5 статті 45 Закону передбачено, що документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження та приймає рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 4,2 Порядку № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 951060860955 від 04.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу" у зв'язку з відсутністю 10 років стажу державної служби станом на 01.05.2016.
Позивач вважає, що Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було противно не зараховано до розрахунку стажу державної служби записи про періоди його роботи згідно трудової книжки, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Оскаржуване рішення ґрунтується на тому, що позивач не має необхідного 10-ти річного стажу державної служби на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" (01.05.2016) на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Відповідно до розрахунку стажу ОСОБА_1 , загальний страховий стаж позивача становить 48 років 7 місяців 22 дня.
За результатами розгляду документів доданих до заяви Позивача від 20.03.2025 року, стаж державної служби становить 8 років 5 місяців 21 день. Які конкретно періоди державної служби не зараховані відповідачем, оскаржуване рішення не містить.
Водночас, до стажу державної служби зараховано період роботи з 06.08.1992 по 11.05.1993 роки на посаді завідуючого організаційним відділом, та періоди роботи з 15.07.2008 по 28.02.2011, з 01.04.2011 по 01.05.2016 на посаді виконуючого обов'язки начальника відділення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не зараховано до розрахунку стажу державної служби записи про наступні періоди його роботи: з 25.12.1981 по 15.04.1984 роки на посаді секретаря комітету комсомолу Технічного училища-1 м. Одеси, з 16.04.1984 по 25.11.1984 роки завідуючим сектором по роботі з молоддю, торгівлі та сферою обслуговування обкому ЛКСМ України, з 26.11.1984 по 25.11.1987 роки інструктором відділу робітничої молоді в ЦК ЛКСМ України, з 25.11.1987 по 21.03.1989 роки завідуючим сектором по роботи з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування в ЦК ЛКСМ України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.08.2010 року №2464-VI.
Відповідно до ст. 7 Законом України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно з ч. 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, y тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, Верховний Суд, зокрема у постанові від 04 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18, дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, a саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Абзацами 1, 2 та 3 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 (далі Порядок №283) встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Пунктом 4 Порядку №283 передбачено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
Цим Переліком, серед іншого, передбачено виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Крім того, відповідно до п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 до державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачений абзацом 4 пункту 3 Положення №1049.
Відповідно до абз. 4 п. 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року №1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних посадах.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03.06.1994 № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Вказаними статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалось право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, вищезазначеними нормами передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі №334/4034/16-a (2-a/334/217/16) та від 15 травня 2020 року у справі №309/882/17.
Згідно записів трудової книжки, а також архівних довідок №4427/06-20 від 11.06.2025 р., виданої Державним архівом Одеської області та №139/07.1-04 від 25.06.2025 р., виданої Центральним Державним архівом ГОУ, позивач:
- з 25.12.1981 р. був затверджений на посаді секретаря комітету комсомолу Технічного училища-1 м. Одеси (протокол бюро Комітету ЛКСМ України ЧМП, м. Одеса від 24.12.1981 №1), де працював по 15.04.1984 р.;
- з 16.04.1984 р. був призначений завідуючим сектором по роботі з молоддю, торгівлі та сферою обслуговування обкому ЛКСМ України (протокол бюро Комітету ЛКСМ України ЧМП, м. Одеса від 26.04.1984 р.), яку обіймав по 25.11.1984 р.;
- з 26.11.1984 р. був затверджений інструктором відділу робітничої молоді в ЦК ЛКСМ України (протокол №53, питання 1 засідання секретаріату ЦК ЛКСМ України), де працював по 25.11.1987 р.;
- з 25.11.1987 р. був затверджений на посаду завідуючим сектором по роботи з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування в ЦК ЛКСМ України (протокол №16, питання 5 засідання секретаріату ЦК ЛКСМ України), яку обіймав по 21.03.1989 р.
З зазначеного вбачається, що вищезазначені посади, які обіймав позивач, відносяться до відповідальних посад, оскільки призначення на таку приймалось колегіальним органом (постановою бюро) комсомольської організацій.
Враховуючи, спосіб призначення позивача на вищезазначені посади, а саме затвердження за рішенням колегіального органу, такі також відноситься до відповідальних, а отже повинні бути включені до стажу державної служби.
Таким чином, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку із відсутністю 10 років стажу державної служби станом на 01.05.2016 є неправомірною, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області № 951060860955 від 04.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії підлягає скасуванню.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії № 951060860955 від 04.04.2025 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 20.03.2025 на пенсію за віком відповідно пунктів 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.93 №3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи: з 25.12.1981 по 15.04.1984 роки на посаді секретаря комітету комсомолу Технічного училища-1 м. Одеси; з 16.04.1984 по 25.11.1984 роки завідуючим сектором по роботі з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування обкому ЛКСМ України; з 26.11.1984 по 25.11.1987 роки інструктором відділу робітничої молоді в ЦК ЛКСМ України; з 25.11.1987 по 21.03.1989 роки завідуючим сектором по роботи з молоддю, торгівлі та сфери обслуговування в ЦК ЛКСМ України.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять грн. 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк