Рішення від 16.10.2025 по справі 420/33062/24

Справа № 420/33062/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одеси МЮУ ПМУМЮ (м. Одеса) у поновленні актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одеси МЮУ ПМУМЮ (м. Одеса) поновити актовий запис про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, м. Севастополь.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, м. Севастополь, про що було видано свідоцтво про народження, відділом ЗАГС Севастопольського міськвиконкому, актовий запис № 3072. Батьками записані: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які перебували у зареєстрованому шлюбі, актовий запис №2671 від 08.09.1978 року. Згідно паспорту (серії НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у м. Севастополь Крим. Позивач звернувся до Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одеси МЮУ ПМУМІО (м. Одеса) із питання отримання витягу із ДРАЦСГ про реєстрацію факту народження. Інформація у реєстрі відсутні. У подальшому ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою про поновлення запису та видачу свідоцтва. Відповідно до листа №2954/24.24-108 від 01.10.2024 року, Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одеси МЮУ ПМУМІО (м. Одеса) відмовлено у поновлені актового запису про народження заявника, оскільки дата віддачі свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 , відмітка про видачу повторного свідоцтва відсутня та рекомендовано звернутися до суду із відповідною заявою. Позивач вважає протиправною відмову відповідача у поновленні актового запису його про народження, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою від 28.10.2024 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/33062/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

Суд зазначає, що копія ухвали від 28.10.2024 року була надіслана та доставлена відповідачу в його електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд».

Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на дату вирішення даної адміністративної справи відзиву на позовну заяву чи обґрунтованого клопотання про продовження строку для його подання до суду не надано.

Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Гагарінським РВ УМВС України в місті Севастополі.

Згідно паспорту громадянина України місце народження позивача - місто Севастополь Крим.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 08.06.1983 року відділом ЗАГС Севастопольського міськвиконкому, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - м. Севастополь УССР, про що в книзі реєстрації актів про народження 20.08.1979 року зроблено запис № 3072, батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 .

В свідоцтві про народження міститься відмітка про видачу паспорта серії НОМЕР_1 .

Позивач звернувся до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про поновлення актового запису про його народження.

Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), на заяву позивача щодо поновлення актового запису про народження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, місто Севастополь, листом від 01.10.2024 року № 2954/24.24-108 «Щодо надання інформації», повідомив, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян актового запису про народження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Севастополь, Автономна Республіка Крим, не виявлено. Відповідно до п.3.8 глави III «Правил знесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі Правил) разом із заявою про поновлення втраченого актового - запису цивільного стану подаються: - Документи (виписки з них), які підтверджують дані, необхідні для поновлення актового запису цивільного стану; - Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану ( про народження, смерть, шлюб, розірвання шлюбу тощо); - Інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. З питання поновлення актового запису про народження, ОСОБА_1 було подано оригінал свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 08.06.1983 року, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану міста Севастополя, Автономної Республіки Крим. Відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно актового запису про народження № 3072 від 20.08.1979 року, але дата видачі свідоцтва 08 червня 1983 року, відмітка про видачу повторного (Свідоцтва відсутня, відповідно до пред'явленого свідоцтва батьки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . В ході перевірки за даними єдиного державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про шлюб батьків заявника № 2671 08.09.1978 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополі ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (прізвище дружина після державної реєстрації шлюбу не змінювала). У разі неможливого витребування копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадянин, якщо воно не містять незастережних виправлень, дописок чи явних ознак підробок. На підставі вищевикладеного у зв'язку з тим, що паперовій носій актового запису про народження № 3072 від 20.08.1979 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану міста Севастополя Автономної Республіки Крим, знаходиться на тимчасово окупованій території, рекомендуємо звернутися до суду з питання встановлення факту державної реєстрації народження та поновлення актового запису про народження.

Не погоджуючись із зазначеним діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулює Закон України від 01.07.2010 року №2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон №2398-VI).

Відповідно до статті 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (стаття 3 Закону №2398-VI).

Згідно з частинами 1 - 3 статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону №2398-VI державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до статті 23 Закону №2398-VI поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану у разі його відсутності, що підтверджується документально.

Право на подання заяви про поновлення актового запису цивільного стану мають особи, зазначені в частині другій статті 22 цього Закону.

Заява про поновлення актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Поновлення актового запису цивільного стану проводиться за місцем його первинного складення.

На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно до частини 5 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Частиною 1 статті 25 Закону №2398-VI визначено, що актові записи цивільного стану, складені на паперових носіях, формуються в книги державної реєстрації актів цивільного стану, що зберігаються в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану протягом установленого законодавством строку.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.11.2011 року №96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5).

Згідно пунктів 1.2, 1.3 Правил №96/5, поновлення актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану в разі втрати цих записів. Заяви громадян України про поновлення актових записів цивільного стану, які були складені компетентними органами іноземних держав, розглядаються на загальних підставах з дотриманням вимог цих Правил. Відсутність зазначених актових записів цивільного стану має бути підтверджена документально.

Пунктом 1.5 Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (пункт 1.15 Правил).

Згідно пункту 3.1 Правил заява про поновлення втраченого актового запису цивільного стану за встановленою додатком 11 формою подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Громадяни України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, подають заяву про поновлення актового запису цивільного стану до відділу державної реєстрації актів цивільного стану на їх вибір.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про поновлення актового запису цивільного стану (пункт 3.2 Правил).

Відповідно до пункту 3.3. Правил №96/5 поновлення актових записів цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої було складено актовий запис; одного з батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальника неповнолітнього та опікуна малолітнього; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Відповідно до пункту 3.8. Правил №96/5 разом із заявою про поновлення втраченого актового запису цивільного стану подаються: архівна довідка, видана державним архівом в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, якщо метричні книги або книги державної реєстрації актів цивільного стану передані на зберігання до державного архіву; документи (виписки з них), які підтверджують дані, необхідні для поновлення актового запису цивільного стану; свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, смерть, шлюб, розірвання шлюбу тощо); інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану, зазначений у пункті 3.4 цього розділу, додається відділом державної реєстрації актів цивільного стану до поданої заявником заяви про поновлення актового запису цивільного стану.

Згідно з пунктом 3.9. Правил №96/5 для правильного написання відомостей у поновлених актових записах цивільного стану здійснюється необхідна перевірка, під час якої з'ясовуються число, місяць і рік народження заявника, а також ті відомості про його батьків, які істотно впливають на цивільно-правові відносини.

На підтвердження достовірності поданих заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України до матеріалів справи додаються повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану.

У разі зберігання відповідного актового запису цивільного стану в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня її отримання, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.

Перевірка відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану не проводиться, якщо достовірність актового запису перевірено автоматизованим способом адміністратором Державного реєстру актів цивільного стану громадян або відділом державної реєстрації актів цивільного стану з накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової особи, яка здійснювала таку перевірку.

У разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.

При потребі заявник зазначає в заяві про поновлення актового запису про народження додаткові дані (відомості про місце народження, про батьків), необхідні для складання актового запису, які мають бути підтверджені відповідними документами (пункт 3.17 Правил №96/5).

Відповідно до пункту 3.11. Правил №96/5 на підставі поданих заявником та затребуваних відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України документів та їх аналізу складається висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану (додаток 12).

Пунктом 3.12. Правил №96/5 визначено, що у разі відмови в поновленні актового запису цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України вказуються: коли і ким подана заява про поновлення актового запису; який конкретно актовий запис необхідно поновити; які документи були подані заявником та зібрані відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України (перелічити документи); що встановлено за результатами перевірки; причини відмови в поновленні актового запису; роз'яснення про можливість оскарження відмови в судовому порядку.

Таким чином, з системного аналізу викладених правових норм вбачається, що приписами чинного законодавства чітко визначено процедуру поновлення актових записів цивільного стану, а також визначено, яке рішення приймається відділами державної реєстрації актів цивільного стану за наслідком розгляду заяв про поновлення актових записів цивільного стану, а саме висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану (додаток 12 Правил №96/5).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про поновлення актового запису про його народження, подавши при цьому оригінал свідоцтва про народження.

Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 , виданого 08.06.1983 року відділом ЗАГС Севастопольського міськвиконкому, актовий запис про народження № 3072, складений 20.08.1979 року відділом ЗАГС Севастопольського міськвиконкому. Отже, враховуючи положення частини 1 статті 25 Закону №2398-VI, спірний актовий запис на паперовому носії зберігається в м. Севастополь Автономної Республіки Крим, тобто тимчасово окупованій території України.

Як вже зазначалося судом вище, відповідно до положень пункту 3.9. Правил №96/5, у разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.

З наданої до суду копії свідоцтва про народження позивача вбачається, що воно не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.

В свідоцтві про народження міститься відмітка про видачу паспорта серії НОМЕР_1 , які відповідають серії та номеру паспорту громадянина України, який виданий на ім'я позивача, що свідчить про те, що при оформленні позивачу паспорту громадянина України жодних сумнівів у дійсності свідоцтва про народження останнього не виникало.

Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), на заяву позивача щодо поновлення актового запису про народження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження Україна, Автономна Республіка Крим, місто Севастополь, направив лист від 01.10.2024 року № 2954/24.24-108 «Щодо надання інформації».

Суд, дослідивши вказаний лист відповідача та означений вище Додаток 12 до Правил №95/6, встановив, що лист Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 01.10.2024 року № 2954/24.24-108 «Щодо надання інформації», який прийнято за результатами розгляду заяви позивача про поновлення актового запису про народження, не відповідає формі Висновку та не є таким.

Відповідач у вказаному листі лише надав рекомендацію позивачу звернутися до суду з питання встановлення факту державної реєстрації народження та поновлення актового запису про народження, у зв'язку з тим, що паперовій носій актового запису про народження № 3072 від 20.08.1979 року, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану міста Севастополя Автономної Республіки Крим, знаходиться на тимчасово окупованій території, при цьому не вказавши про відмову в поновленні актового запису цивільного стану.

З наведеного вбачається, що за наслідком розгляду заяви позивача про поновлення актового запису про його народження, висновок про поновлення або відмову в поновленні актового запису цивільного стану відповідачем не складався, чим було порушено процедуру розгляду заяви, що суперечить чинному законодавству та є порушення відповідачем прав позивача.

У постанові Касаційного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

У постанові Верховного Суду від 18.02.2021 у справі №160/6885/19, серед іншого зазначено, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.

Таким чином, оскільки відповідачем не було здійснено повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача про поновлення актового запису про народження та доданих до неї документів і не прийнято за результатами їх розгляду відповідного рішення, тобто не реалізовано надані йому дискреційні повноваження, суд приходить до висновку, що відповідачем було допущено бездіяльність щодо належного розгляду заяви позивача про поновлення актового запису про його народження.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частина 4 ст. 245 КАС України передбачає, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Верховний Суд у постановах від 23.12.2021 у справі №480/4737/19, від 08.02.2022 у справі №160/6762/21 сформулював висновок, відповідно до якого ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

Тож, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково шляхом визнання протиправною бездіяльності Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про поновлення актового запису про його народження та зобов'язання Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про поновлення актового запису про його народження та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії»). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії»). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Суд звертає увагу на те, що принцип пропорційності при стягненні судового збору у разі часткового задоволення позову щодо позовних вимог немайнового характеру не застосовується.

Судом встановлено, що під час подання позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

З огляду на викладене, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Інглезі, 5, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ: 37946529) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про поновлення актового запису про його народження.

Зобов'язання Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про поновлення актового запису про його народження та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду у даній справі.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Інглезі, 5, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ: 37946529) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 16.10.2025 року.

Суддя Г. В. Лебедєва