ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" жовтня 2025 р. справа № 300/4754/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії:
з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 17 584,35 грн (розмір середньої заробітної плати за 2020- 2022 роки 12 236,71 грн, з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115),
з 25.06.2025 (дата звернення із долученим посвідченням про статус жителя гірського населеного пункту) з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 по справі № 300/7279/24, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 29.07.2023. При цьому, для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки, в розмірі 12 236,71 грн. Зазначено, що кожного року у березні ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повинно проводити індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на відповідні коефіцієнти збільшення, зокрема з 01.03.2023 - на 1,197; з 01.03.2024 - на 1,0796 та з 01.03.2025 - на 1,115. Натомість, відповідачем протиправно проведено перерахунок пенсії позивача наступним чином: у 2024 році встановило надбавку на індексації пенсії з 01.03.2024 - в розмірі 100 грн; у 2025 році проведено індексацію пенсії з 01.03.2025 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, зокрема для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який, враховувався для призначення пенсії - 1,0345. Крім того, зазначено, що позивач згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 02.08.2023, є жителем гірського населеного пункту, що дає йому право на включення до пенсійної виплати надбавки у вигляді 20 відсотків, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону № 56/95-ВР. У зв'язку із цим, 13.06.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Однак, рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 20.06.2025 № 092850021837 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки до заяви від 13.06.2025 не додано документа, що підтверджує мій статус жителя гірського населеного пункту та позивачу проведено індексацію відповідно до норм чинного законодавства. Позивач повторно звернувся 25.06.2025 до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону № 56/95-ВР, а також з 01.03.2025 - із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 17 584,35 грн (розмір середньої заробітної плати за 2020-2022 роки 12 236,71 грн, з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115). До заяви вже було долучено посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 02.08.2023. Однак, у його особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ відсутнє будь-яке рішення про здійснення перерахунку чи відмову у його проведенні. Натомість, у розділі його заяви від 25.06.2025 міститься статус звернення - "виконано" і дата відповіді "02.07.2025". В той же час, згідно протоколу перерахунку пенсії від 02.07.2025 у графі "особливості" міститься відмітка "проживає в гірському нас. пункті - з 02.08.2023 по довічно". Проте, відповідної надбавки у вигляді 20 відсотків згідно ч. 2 ст. 6 Закону № 56/95-ВР позивачу не призначено, що також вбачається із протоколу перерахунку від 02.07.2025. Розмір пенсійної виплати також залишився незмінним у порівнянні із тим, що вказаний у протоколі перерахунку після індексації заробітку у березні 2025 року. Вважаючи протиправною таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 28.07.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що пунктом 6 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно. Позивачу пенсія призначена з 29.07.2023 року, відтак положення Постанови № 168 не застосовуються. До пенсії позивача з 01.03.2024 призначено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, передбачену пунктом 6 Постанови № 185. З 01.03.2025 позивачу проведено індексацію відповідно до Постанови № 209. Щодо встановлення надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено ч. 2 ст. 6 Закону № 56/95-ВР зазначено, що питання про наявність/відсутність права позивача на доплату передбаченої ч. 2 ст. 6 Закону № 56/95-ВР буде переглянуте відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 793 "Деякі питання встановлення доплат, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", у 2025 році", про прийняте рішення позивача буде повідомлено додатково. Крім наведеного, зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не здійснювало розгляд заяви позивача про проведення перерахунку пенсії та не приймало рішення про відмову у проведенні перерахунку, а тому відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Івано-Франківській області. Позивачем не оскаржено рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.06.2025, яким йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (а.с. 31-43).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 29.07.2023 отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (а.с. 21).
Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три попередні роки (2020-2022) - 12236,71 грн (а.с. 24).
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 02.08.2023, позивач є громадянином, який проживає на території гірського населеного пункту, має право на гарантії і пільги, встановлені Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР (а.с. 12).
13.06.2025 позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії. За результатами розгляду заяви, з врахуванням принципу екстериторіальності та єдиної черги, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення від 20.06.2025 № 092850021837 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Зазначено, що до звернення не подано документів про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського. Щодо проведення індексації з 01.03.2025 зазначено, що підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-ІV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, зокрема для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, на коефіцієнт збільшення - 1,0345. За матеріалами ЕПС заявнику проведено індексацію відповідно до законодавства (а.с. 15).
Позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 25.06.2025 та доданим до заяви посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 02.08.2023, просив: здійснити перерахунок пенсії з дати призначення, з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону № 56/95-ВР; здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2025 - із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 17 584,35 грн (розмір середньої заробітної плати за 2020-2022 роки 12 236,71 грн, з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115) (а.с. 14).
Відповідно до витягу даних з особистого кабінету позивача на вебпорталі ПФУ у розділі його заяви від 25.06.2025 міститься статус звернення - "виконано" і дата відповіді "02.07.2025" (а.с. 18-20).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону № 1058-IV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Згідно зі ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Так, механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.
Згідно з абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23.07.2025 у справі № 240/12266/24 звернув увагу на те, що Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24, не знайшов підстав для відступу від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований, та виснував наступне:
« при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020-2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022-2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.»
З урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23.07.2025 у справі № 240/12266/24 констатував, що ГУ ПФ України, здійснюючи в 2021-2024 роках перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячні доплати до пенсії в розмірі 100,00 грн, 135,00 грн, 100,00 грн, відповідно, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на вищенаведене, з 01 березня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно не провело позивачу перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 р.р. та який враховується для обчислення пенсії позивача: у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,0796).
Щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з 1 березня 2023 року, суд зазначає наступне.
Як установлено, позивачу пенсія за віком на пільгових умовах призначена вперше з 29.07.2023 (а.с. 21).
Згідно частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки, згідно частини 2 статті 42 Закону № 1058-ІV у 2023 році індексація пенсій, які були раніше призначені, проведена 1 березня 2023 року, а пенсію позивачу було призначено вперше - 29.07.2023, то відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197, установленого з 1 березня 2023 року.
За таких обставин слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,0796 та 1,115 та з 25.06.2025 з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити позивачу перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,0796 та 1,115, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання Головне управління здійснити позивачу перерахунок і виплату пенсії з 25.06.2025 (дата звернення із долученим посвідченням про статус жителя гірського населеного пункту) з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР, суд зазначає наступне.
Законом, який встановлює критерії, за якими населені пункти набувають статусу гірських, визначає основні засади державної політики щодо розвитку гірських населених пунктів та гарантії соціального захисту громадян, що у них проживають, працюють або навчаються є Закон України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" від 15 лютого 1995 року за № 56/95-ВР.
За змістом частини 1 статті 5 Закону № 56/95-ВР статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, надається громадянам, що постійно проживають, постійно працюють або навчаються на денних відділеннях навчальних закладів у цьому населеному пункті, про що громадянам виконавчим органом відповідної місцевої ради видається посвідчення встановленого зразка.
Посвідчення видається також окремим громадянам інших населених пунктів та тим, які проживають за межами населених пунктів, умови проживання яких відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону, а також громадянам, які постійно працюють або несуть службу на лісогосподарських підприємствах, гідрометеорологічних станціях, заставах, обсерваторіях, інших об'єктах, що розташовані поза межами населених пунктів в місцевостях, що відповідають критеріям, передбаченим у статті 1 цього Закону (частина 2 статті 5 Закону № 56/95-ВР).
За змістом підпункту 5 пункту 2.6. Порядку № 22-1 при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи, зокрема, документи про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні").
Як зазначено вище, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 02.08.2023, позивач є громадянином, який проживає на території гірського населеного пункту, має право на гарантії і пільги, встановлені Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР (а.с. 12).
Позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 25.06.2025 та доданим до заяви посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 02.08.2023, крім іншого просив здійснити перерахунок пенсії з дати призначення, з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону № 56/95-ВР (а.с. 14).
Відповідно до витягу даних з особистого кабінету позивача на вебпорталі ПФУ у розділі його заяви від 25.06.2025 міститься статус звернення - "виконано" і дата відповіді "02.07.2025" (а.с. 18-20).
Частиною 2 статті 6 Закону № 56/95-ВР передбачено, що розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Згідно із протоколом у графі "Особливості", зазначено, що позивач "Проживає в гірському нас. пункті - з 02.08.2023 по довічно" (а.с. 21).
Разом з тим, суд зазначає, що згідно наявної в матеріалах справи копії Витягу з реєстру територіальної громади позивач з 25.10.1986 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Зміст протоколу по пенсійній справі позивача не містить відомостей про розрахунок пенсії позивача із включенням до її розміру підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" на рівні 20% (а.с. 21, 16).
Відповідач не надав суду доказів того, що станом на дату звернення із долученим посвідченням про статус жителя гірського населеного пункту 25.06.2025 пенсіонер не проживав в гірському населеному пункті. Матеріали адміністративної справи не містять доказів на засвідчення вказаної обставини.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
Щодо аргументів відповідача, зазначених у відзиві від 23.07.2025 про те, що питання про наявність/відсутність права позивача на доплату передбаченої ч. 2 ст. 6 Закону № 56/95-ВР буде переглянуте відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 793 "Деякі питання встановлення доплат, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", у 2025 році", про прийняте рішення позивача буде повідомлено додатково, суд зазначає, що станом на час прийняття цього судового рішення відповідачем не надано суду жодних доказів прийняття рішення щодо вирішення питання про наявність/відсутність права позивача на доплату передбаченої ч. 2 ст. 6 Закону № 56/95-ВР, за результатом перегляду відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2025 № 793, тому вказані доводи є безпідставними.
Щодо доводів відповідача про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не здійснювало розгляд заяви позивача про проведення перерахунку пенсії та не приймало рішення про відмову у проведенні перерахунку, а тому відсутні правові та фактичні підстави для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, та позивачем не оскаржено рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.06.2025. суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 20.06.2025 № 092850021837 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з обґрунтувань, що до звернення не подано документів про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а спірні правовідносини стосуються повторного звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 25.06.2025 та доданим до заяви посвідченням серії НОМЕР_1 , тому такі аргументи є необґрунтованими.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність порушення відповідачем права позивача на встановлення підвищення до пенсії в розмірі 20%, як жителю гірського населеного пункту відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" від 15 лютого 1995 року № 56/95-ВР.
Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1000,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,0796 та 1,115 та з 25.06.2025 з врахуванням надбавки у розмірі 20 відсотків, як жителю гірського району, що передбачено частиною 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2025 із застосуванням збільшеного на коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,0796 та 1,115, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 25.06.2025 з врахуванням підвищення до пенсії в розмірі 20 відсотків, як особі, яка проживає на території населеного пункту, якому надано статус гірського відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" № 56/95-ВР, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.