Рішення від 16.10.2025 по справі 300/3725/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2025 р. справа № 300/3725/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Київ від 02.05.2025 № 9158/03-16 про відмову мені в проведенні перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Київ повторно розглянути заяву позивача від 28.04.2024 про перерахунок пенсії із врахування наданих Довідок про заробіток для обчислення пенсії від 15.11.2007 № 85 за період страхового стажу з 1994 року по 1998 року включно, видану генеральним Директором ВАТ ПМК-1118 та Довідку приватного товариства "САТП-0901" від 18.02.2025 № 18/02 про заробітну плату за 1986 рік, з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, отримує пенсію за віком. 06.03.2025 позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив перерахувати розмір його пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої у приватному товаристві "САТП-0901". У відповідь, Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку відмовило, посилаючись на те, що згідно із записом трудової книжки період з 22.05.1990 по 11.10.1993 не враховано до трудового стажу у зв'язку із відсутністю документів на підтвердження сплати страхових внесків фермерським господарством за вказаний період. Запропонувало позивачу подати заяву на перерахунок пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. 28.04.2025 через Відділ обслуговування громадян № 13 (сервісний центр) м. Тисмениця позивач звернувся повторно із заявою про перерахунок пенсії. До заяви було долучено довідку приватного товариства "САТП-0901" від 18.02.2025 про підтвердження трудового стажу, довідку приватного товариства "САТП-0901" від 18.02.2025 про правонаступництво САТП-0901, Довідку про заробіток для обчислення пенсії за 1994-1998 роки від 15.11.2007 № 85 та інші документи. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Київ надіслало позивачу рішення "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 " від 02.05.2025 про відмову у перерахунку пенсії. Відмову відповідач аргументує тим, що позивачем не були надані завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких були видані: довідка приватного товариства "САТП-0901" від 18.02.2025 № 18/02 про підтвердження трудового стажу, довідка приватного товариства "САТП-0901" від 18.02.2025, довідка про заробіток для обчислення пенсії за 1994-1998 роки від 15.11.2007 № 85, а також те, що не надано підтвердження змісту довідок первинними документами. Із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову у перерахунку пенсії під час роботи в приватному товаристві "САТП-0901" за 1986 рік, а також за робочий період з 1997 року по 1998 рік позивач не погоджується, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 19.06.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких були складені довідка від 15.11.2007 № 85, видана ВАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона 118" та довідка від 18.02.2025 № 18/02, видана ПАТ "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901", не надані. Зазначено, що оскільки згідно статті 40 Закону № 1058-IV заробіток за будь-які 60 місяців страхового стажу по 30.06.2000 враховується для обчислення пенсії виключно у разі підтвердження змісту довідки первинними документами, підстави для обчислення пенсії відсутні (а.с. 33-35).

25.06.2025 до суду надійшла відповідь позивача на відзив відповідача, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача, просить позов задовольнити. Зазначено, що відповідачем не надано жодного доказу про вжиття певних заходів з метою отримання інформації щодо достовірності інформації, зазначеної в трудовій книжці, а також у наданих позивачу довідках про заробітну плату (а.с. 43-46).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 28.04.2025 № 3061 щодо зміни страхового стажу та врахування заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до Закону № 1058-IV. До заяви додав: довідку № 85 від 15.11.2007, видану ВАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона-118" (код ЄДРПОУ 01037525) про заробіток для обчислення пенсії за період з січня 1994 року по грудень 1998 року. Довідка видана на підставі особових рахунків за 1994-1998 роки (а.с. 19); довідку № 18/02 від 18.02.2025, видану Приватним акціонерним товариством "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901 (код ЄДРПОУ 20536027), про заробітну плату для обчислення пенсії за період з січня по грудень 1986 року. Вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок). Довідка видана на підставі книги нарахувань заробітної плати (а.с. 20). Відповідно до довідок Приватного акціонерного товариства "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901" № 18/2-1, 18/03-1 від 18.02.2025 позивач працював у 1986 році у Спецавтопідприємстві "Транссільгосптехніка", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901" (а.с. 21, 22).

За результатами розгляду заяви та наданих до неї документів, за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято оскаржуване рішення від 02.05.2025 № 926130145107 про відмову у перерахунку пенсії, з обґрунтувань, що завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких складені довідки № 85 від 15.11.2007, видана Відкритим акціонерним товариством "Івано-Франківська пересувна механізована колона-118" та № 18/02 від 18.02.2025 видана Приватним акціонерним товариством "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901", не надані. Оскільки згідно статті 40 Закону № 1058-IV заробіток за будь-які 60 місяців страхового стажу по 30.06.2000 враховується для обчислення пенсії виключно у разі підтвердження змісту довідки первинними документами, підстави для обчислення пенсії позивачу відсутні (а.с. 16).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а також призначення, перерахунку, виплати пенсії тощо, врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

У відповідності до підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до наведених норм роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період.

При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 278/694/17.

Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Страхові внески є умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки воно здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

У постанові від 17.07.2019 у справі № 144/669/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: "внаслідок невиконання товариством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 1 січня 2004 року по 1 квітня 2005 року не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії. Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи." Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку, оскільки як і у справі, що розглядається, позивач в оскаржуваний період також перебував на посаді директора. Цей правовий висновок підтримано у постанові Верховного Суду від 30.12.2021 у справі № 348/1249/17.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11 жовтня 2023 року у справі № 340/1454/21.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідач не надав жодних доказів щодо виконання наданих йому повноважень з перевірки наданих позивачем довідок від 15.11.2007 № 85, від 18.02.2025 № 18/02 шляхом здійснення їх перевірки на предмет правомірності видачі.

Як встановлено, в довідці № 85 від 15.11.2007, виданій ВАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона-118" (код ЄДРПОУ 01037525) зазначений заробіток для обчислення пенсії позивача за період з січня 1994 року по грудень 1998 року. Довідка видана на підставі особових рахунків за 1994-1998 роки (а.с. 19).

У довідці № 18/02 від 18.02.2025, виданій Приватним акціонерним товариством "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901 (код ЄДРПОУ 20536027), зазначена заробітна плата для обчислення пенсії за період з січня по грудень 1986 року. Вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок). Довідка видана на підставі книги нарахувань заробітної плати (а.с. 20).

Відповідно до довідок Приватного акціонерного товариства "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901" № 18/2-1, 18/03-1 від 18.02.2025 позивач працював у 1986 році у Спецавтопідприємстві "Транссільгосптехніка", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901" (а.с. 21, 22).

Вказані довідки скріплені печатками та підписані директорами та головними бухгалтерами товариств.

Отже, дані довідки містять всі необхідні відомості стосовно загального розміру заробітної плати позивача за 1986, 1994-1998 рр. з розбивкою суми по місяцям, зазначено про нарахування страхових внесків на всі виплати.

У постанові Верховного Суду від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 суд дійшов наступного висновку: "… посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні".

Крім того, у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що "перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії".

Суд зазначає, що аргументи відповідача не містять належних та об'єктивно обумовлених обґрунтувань, які б спростовували відповідність вищевказаних довідок, а сумніви відповідача самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при нарахуванні позивачу пенсії, тому неврахування при нарахуванні пенсії спірних довідок не може бути підставою для неврахування заробітної плати, яку отримував позивач для обчислення його пенсії.

За таких обставин, слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.05.2025 № 926130145107 про відмову у перерахунку пенсії, з обґрунтувань, що завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких складені довідки № 85 від 15.11.2007 та № 18/02 від 18.02.2025 не надані (а.с. 16), та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву позивача від 28.04.2024 про перерахунок пенсії із врахуванням довідки № 85 від 15.11.2007 та довідки № 18/02 від 18.02.2025 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.05.2025 № 926130145107 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.04.2024 про перерахунок пенсії із врахуванням довідки № 85 від 15.11.2007, виданої ВАТ "Івано-Франківська пересувна механізована колона-118" та довідки № 18/02 від 18.02.2025, виданої Приватним акціонерним товариством "Спеціалізоване автомобільно-транспортне підприємство-0901, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.