Рішення від 16.10.2025 по справі 280/6566/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року Справа № 280/6566/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області до Запорізької обласної державної (військової) адміністрації, третя особа - Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30 липня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - позивач) до Запорізької обласної державної (військової) адміністрації (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття розпорядження за зверненням позивача від 04 лютого 2025 року та зобов'язати відповідача розглянути звернення позивача від 04 лютого 2025 року та прийняти за результатами його розгляду рішення у формі розпорядження.

Ухвалою суду від 04.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження.

Ухвалою суду від 08.08.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193005).

Ухвалою суду від 02.09.2025 витребувано додаткові докази по справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він звернувся до Запорізької обласної державної адміністрації із заявою та документами з проханням розгляду питання визначення КУ «Центр соціальних послуг Широківської громади» критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період в Запорізькій області. Позивач зазначає, що на момент подання позову сплило десять робочих днів з дати подання заяви, проте розпорядження відповідачем не прийняте. Позивач зазначає, що пунктом 6 Критеріїв і порядку №76 встановлений обов'язок органу, зазначеному у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, у даній справі відповідача), у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, та за результатами розгляду прийняти одне з рішень. Зазначає, що іншого способу розгляду звернень підприємств, установ чи організації про їх відповідність критеріям, окрім як прийняття відповідачем процесуального документа у формі розпорядження законодавством не передбачено. Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду його заяви, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що підставою для прийняття рішення про визначення підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку. Відповідач зазначає, що враховуючи напрям діяльності комунального закладу, вказаний пакет документів за галузевими повноваженнями був переданий на розгляд до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. У подальшому протокольним рішенням від 17.03.2025 № 41-01/848 ДСК за результатами селекторної наради, яка відбулася в Офісі Президента України 13.03.2025, було наголошено обласним військовим адміністраціям щодо необхідності проведення, підприємствами які визначаються як критично важливі, у встановленому порядку звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх працівників. Відповідач зазначає, що рішенням Ради оборони Запорізької області від 11.04.2025 № 201, на виконання протокольного доручення Офісу Президента України також було встановлено: - керівникам підприємств, установ, організацій (далі - підприємства) під час звернення до Запорізької облдержадміністрації, обласної військової адміністрації з метою визначення цих підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період забезпечити надання разом з копіями підтвердних документів, а також інформацією про подання підприємством податкової звітності за останній податковий період, також отриманих ними від районних ТЦК та СП підтверджень про проведення в установленому порядку звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх своїх військовозобов'язаних працівників; керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації забезпечити при ухваленні рішень про визначення підприємств такими, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, враховувати наявність підтверджень про проведення підприємствами звіряння карток первинного обліку. Відповідач зазначає, що станом на сьогодні підприємством не надано відповідну інформацію про звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх працівників підприємства. Відповідач вказує на те, що Запорізька обласна військова (державна) адміністрація у межах дії правового режиму воєнного стану виконувала першочергові завдання, якій їй були встановлені, тому станом на сьогодні, не розглянуто звернення Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04.02.2025 з об'єктивних причин, вплинути на які обласна військова адміністрація була позбавлена можливості. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи у наданих поясненнях вказав на те, що до нього надійшло звернення від комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про підтвердження статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з метою прийняття відповідного рішення. Третя особа зазначає, що за результатами розгляду наданого пакету документів робочою групою встановлено (протокол №2 від 11.02.2025 додається), що КУ «ЦСП Широківської громади» є неприбутковою комунальною установою, надає соціальні послуги згідно з Законом України «Про соціальні послуги» (ст. 16) та включений до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (витяг від 31.01.2025 № 4000000000250041105538). Представник третьої особи зазначає, що позивачем не було надано документів передбачених рішенням від 17.03.2025 № 41-01/848 ДСК та рішенням Ради оборони Запорізької області від 11.04.2025 №201. Третя особа просила врахувати надані пояснення під час прийняття рішення по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що 04.02.2025 Комунальна установа «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області звернулася до Запорізької обласної державної адміністрації із заявою за вих.№21 від 04.02.2025 року та документами з проханням розгляду питання визначення критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період в Запорізькій області. Заява зареєстрована за вхідним номером 01796/08-48 від 04.02.2025.

Позивач зазначає, що його звернення не було розглянуто у порядки та строки визначені законодавством, у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів (далі - Закон №3543-XII).

Відповідно до ст.24 Закону № 3543-XII, бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Пунктом 4 частини 1 статті 25 Закону № 3543-XII передбачено, що бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п.2-3 ст.25 Закону №3543-XII, порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, визначає Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. №76 (далі Порядок №76).

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76 затверджено Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - Критерії №76), які встановлюють механізм визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Пунктом 2 Критеріїв №76 визначено критерії за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Згідно пункту 3 Критеріїв №76 підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації, крім підприємств, установ та організацій, зазначених в абзацах третьому - сьомому цього пункту, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.

Відповідно до пункту 5 Критеріїв №76, з метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертається до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, (військової адміністрації у разі її утворення), на території юрисдикції яких вони розташовані. До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал, що підтверджується:

копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання;

або квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку; або

квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або

поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.

Згідно пункту 6 Критеріїв №76 орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов'язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:

про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.

Рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.

Рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям.

Отже, за результатами отриманих документів орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв №76, у даному випадку Запорізька обласна військова адміністрація, у строк не більш як 10 робочих днів зобов'язана була розглянути отримані документи та прийняти рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що звернення позивача розглянуто по суті порушеного питання розглянуто у встановленому порядку не було та рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку не прийнято.

Підставою для не розгляду звернення позивача стало посилання відповідача на протокольне рішення від 17.03.2025 №41-01/848 ДСК за результатами селекторної наради, яка відбулася в Офісі Президента України 13.03.2025, та рішенням Ради оборони Запорізької області від 11.04.2025 №201.

Так, протокольним рішенням від 17.03.2025 №41-01/848 ДСК за результатами селекторної наради, яка відбулася в Офісі Президента України 13.03.2025, було наголошено обласним військовим адміністраціям щодо необхідності проведення, підприємствами які визначаються як критично важливі, у встановленому порядку звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх працівників.

Рішенням Ради оборони Запорізької області від 11.04.2025 №201, на виконання протокольного доручення Офісу Президента України також було встановлено:

керівникам підприємств, установ, організацій (далі - підприємства) під час звернення до Запорізької облдержадміністрації, обласної військової адміністрації з метою визначення цих підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період забезпечити надання разом з копіями підтвердних документів, а також інформацією про подання підприємством податкової звітності за останній податковий період, також отриманих ними від районних ТЦК та СП підтверджень про проведення в установленому порядку звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх своїх військовозобов'язаних працівників;

керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації забезпечити при ухваленні рішень про визначення підприємств такими, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, враховувати наявність підтверджень про проведення підприємствами звіряння карток первинного обліку.

Так, відповідач зазначає, що підприємством не надано відповідну інформацію про звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх працівників підприємства.

Суд вважає посилання відповідача на протокольне рішення від 17.03.2025 №41-01/848 ДСК та рішення Ради оборони Запорізької області від 11.04.2025 №201 безпідставними та зазначає, що позивач звернувся до відповідача з заявою відповідно до Критеріїв №76 04.02.2025, а відповідно відповідач зобов'язаний був розглянути отриману заяву у строк 10 робочих днів до 18.02.2025 включно.

Протягом лютого 2025 року рішень на які посилається відповідач не існувало, а відповідно позивач не зобов'язаний був надавати інформацію про звіряння даних карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо всіх працівників підприємства.

Більш того, навіть якщо врахувати ту обставину, що позивач не надав певних документів на розгляд уповноваженого органу, то відповідач все одно у строк до 10 робочих днів зобов'язаний був розглянути звернення позивача та прийняти одне з рішень про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.

Проте, відповідачем не було прийнято жодного з рішень передбачених Критеріям №76, що свідчить про наявність протиправної бездіяльності та наявність підстав для зобов'язання відповідача розглянути звернення позивача від 04 лютого 2025 року та прийняти за результатами його розгляду рішення про відповідність Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, і визначення її критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про невідповідність Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку.

Щодо позовних вимог про прийняття рішення саме у формі розпорядження, суд зазначає, що Критерії №76 не конкретизують яку саме форму має мати прийняте рішення прийняте відповідно до Критерії №76, а тому позовні вимоги в цій частині є необнрутованими.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70413, Запорізька область, Запорізький район, с.Широке, вул.Центральна, буд.1, код ЄДРПОУ 41842497) до Запорізької обласної державної (військової) адміністрації (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164, код ЄДРПОУ 00022504), третя особа - Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69011, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд.48, ЄДРПОУ 03193005), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Запорізької обласної державної (військової) адміністрації щодо неприйняття рішення за зверненням Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04 лютого 2025 року.

Зобов'язати Запорізьку обласну державну (військову) адміністрацію розглянути звернення Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04 лютого 2025 року та прийняти за результатами його розгляду рішення, відповідно до пункту 6 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

В задоволені решти вимог - відмовити.

Стягнути на користь Комунальної установи «Центр соціальних послуг Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області судовий збір в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької обласної державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова