16 жовтня 2025 року Справа № 280/6546/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 по Протоколу №9 від 25.02.2025 року про відмову у задоволенні заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації громадянина України ОСОБА_1 , відповідно до пункту 6 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 16.05.2024;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації громадянина України ОСОБА_1 , відповідно до пункту 6 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції до 16.05.2024 року, та прийняти відповідне рішення про відстрочку.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що в процесі виконання рішення суду по справі №280/1850/25 відповідач 26.06.2025 надав до органу ВДВС копію повідомлення та протоколу № 9 від 25.02.2025 року про прийняте ним рішення про відмову у задоволенні поданої заяви про відстрочку з боку позивача по причині того, що заявником не подано військово-обліковий документ, що є порушенням п. 58 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560. З такою позицією відповідача не згоден і вважає її незаконною, оскільки заявник має право додати до заяви про відстрочку завірену копію військового квитка або завірену копію електронного військового квитка з системи «Резерв Плюс», що прямо передбачено п.9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 року №559. Тому, просить задовольнити позов.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 04.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6546/25.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 .
12.02.2025 позивач листом з описом вкладення, засобами поштового зв'язку (поштове відправлення 6906300096167) направив на адресу відповідача, оформлену на ім'я голови комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у якій зазначив, що він є особою, яка на підставі пункту 6 частини 1 статті 23 Закону України 3543-XII не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та просив розглянути його заяву і оформити в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. В якості додатків до заяви позивачем було надано копії: паспорту та ідентифікаційного номеру, військового квитка, свідоцтва про народження дитини, посвідчення № НОМЕР_2 , медичного висновку №139, довідки про отримання допомоги №179.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 280/1850/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 6 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти відповідне рішення згідно Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560
Згідно протоколу № 9 від 25.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняте рішення про відмову у задоволенні поданої заяви про відстрочку ОСОБА_1 , оскільки заявником не подано військово-обліковий документ, що є порушенням п. 58 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560.
Вважаючи протиправним вказане рішення відповідача та з вимогою зобов'язати відповідача вчинити певні дії, позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною чотирнадцятою статті 2 Закону № 2232-XII установлено, що виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено:
ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб;
військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII, у редакції на час звернення позивача із заявою про відстрочку).
У відповідності до пунктів 5, 6 частини 1 статті 23 Закон № 3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, але якій не встановлено інвалідність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560, у редакції на час спірних правовідносин).
Пунктом 56 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пунктів 57, 58 Порядку № 560 Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Судом встановлено, що спірне рішення прийняте відповідачем з підстав не подання (подання) військово-облікового документу (військово-облікового документу в електронній формі), що є порушенням п. 58 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560.
В свою чергу, як свідчать матеріали справи, позивач до заяви надав копію електронного військового квитка з системи «Резерв Плюс».
Суд зазначає, що Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559 (далі - Порядок №559).
Згідно п. 2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559.
Відповідно до п. 3 Порядку №559 відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
- електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
За п. 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Пунктами 5, 6 Порядку №559 визначено, що військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
За п. 9 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Таким чином, вищезазначені положення Порядку № 560 передбачають, що військовозобов'язаний, який звертається з метою оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації має право пред'являти військово-обліковий документ як у паперовій формі, так і в електронній формі. При цьому, військово-обліковий документ в електронній формі має таку ж силу, як і у паперовій формі.
Як вбачається з наданого до матеріалів справи військово-облікового документу в електронній формі, останній містить відомості, передбачені вищевказаними положеннями. Будь-яких зауважень до змісту відомостей електронного військово-облікового документа позивача, їх відповідності, повноти та достовірності відповідачем не у спірному рішенні не наведено та судом не встановлено.
Таким чином, не є спростованими обставини, що позивач надав до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військово-обліковий документ, який був сформований за допомогою мобільного додатку «Резерв+».
Отже, відмовляючи у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивачу, у зв'язку з тим, що заявник не надав військово-облікового документа, відповідач діяв протиправно, не врахувавши при прийнятті рішення усіх наданих заявником доказів.
В свою чергу, обираючи спосіб захисту прав позивача, суд звертає увагу на положення частини 7 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якими перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Тобто, в даному випадку, розгляд заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених частиною 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є дискреційними повноваженнями ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в якого перебуває позивач.
Як свідчить оскаржуваний протокол, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви з формальних обставин, не дослідивши по суті надані документи з метою встановлення наявності у позивача права на відстрочку з підстав, на які покликався сам заявник, передбачених ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Тому, суд висновує, що відповідачем належним чином не розглянуто по суті заяву ОСОБА_1 .
При цьому, суд відхиляє доводи позивача про необхідність застосування положень Закон № 3543-XII у редакції до 16.05.2024, оскільки суд застосовує редакцію нормативно-правового акту, що була чинною на час спірних правовідносин, а зокрема, на час звернення позивача із заявою про відстрочку, 12.02.2025.
З огляду на викладене, суд вважає, що належним способом захисту позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням висновків суду.
Підсумовуючи вищенаведене, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв'язку із викладеним, судові витрати у розмірі 908,40 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним протокол комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.02.2025 року № 9 в частині відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_3 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_4 ) від 12.02.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі частини першої статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
В іншій частині вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 16 жовтня 2025 року.
Суддя Л.Я. Максименко