про зміну способу і порядку виконання судового рішення
15 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/1916/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщака Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 240/1916/25 із "зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області від 04.09.2024 № 31/6-Є-372-49-2024 про розмір грошового забезпечення" на "стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку, в сумі 275878,66 грн."
Заява мотивована тим, що рішення суду не виконано в повному обсязі. Згідно з випискою боргу відповідача на виконання рішення суду лише розраховано суму доплати за період з 01.12.2019 по 30.06.2025, яка складає 275878,66 грн, проте вона не виплачена.
У запереченні відповідач вказав, що рішення суду щодо здійснення перерахунку і виплати пенсії виконано добровільно в межах наданих компетенції та фінансування.
Судом вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 05.08.2025, однак сторони у судове засідання не прибули.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, зважаючи на приписи ч. 2 ст. 378 КАС України, неприбуття сторін у судове засідання не перешкоджає судовому розгляду.
Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 240/1916/25, суд враховує таке.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 240/1916/25 задоволено позов ОСОБА_1 .
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області від 04.09.2024 № 31/6-Є-372-49-2024 про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області від 04.09.2024 № 31/6-Є-372-49-2024 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 240/1916/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Житомирській області від 04.09.2024 № 31/6-Є-372-49-2024.
В результаті проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 30.06.2025 нарахована сума доплати в розмірі 275878,66 грн.
Наразі заборгованість у розмірі 275878,66 грн заявнику не виплачена.
Суд зазначає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 23.06.2021 у справі № 520/13014/20 вимога про стягнення заборгованості не дублює вимогу про зобов'язання нарахувати і виплатити заборгованість, ці вимоги є двома різними способами захисту порушеного права, які передбачають відмінний механізм виконання судових рішень; списання коштів за судовими рішеннями, боржником за якими є державний орган, відповідно до ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 3 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", можливе у тому випадку, коли способом захисту порушеного права є вимога про стягнення коштів.
До того ж, у контексті застосування до спірних правовідносин принципу юридичної визначеності, як невід'ємної складової проголошеного ст. 8 Конституції України верховенства права, суд доходить до переконання про те, що застосування такого способу захисту як стягнення заборгованості (стягнення коштів за боргом) у публічно-правових спорах може бути застосовано виключно у тому випадку, коли матеріали справи містять достатній обсяг об'єктивних даних, котрі поза розумним сумнівом доводять той факт, що майбутня подія виплати коштів позивачу з урахуванням обмеженості наданих у розпорядження суб'єкту владних повноважень публічних фінансових ресурсів об'єктивно не здатна призвести до погіршення правового становища інших громадян отримувачів поточних грошових платежів.
Разом із тим, суд бере до уваги, що виконання постановлених судових актів в адміністративних справах гарантовано ст. 55, п. 9 ч. 1 ст. 129, ст. 129-1 Конституції України, ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, ч. 2 ст. 13 від 02.06.2016 № 1402-VIII Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч. 2 ст. 14, ч. 1 ст. 370, ч. 2 ст. 372 КАС України.
У силу положень спеціальної норми процесуального закону - абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України у редакції Закону України № 4094-IX - невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
З огляду на зміст абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України (у редакції Закону України № 4094-IX), який не передбачає розсуду суду та виключає правомірність установлення будь-яких обставин, окрім: категорії спору; набрання судовим актом законної сили; тривалості існування боргу, а також на підтверджені матеріалами справи обставини існування боргу у відносинах із перерахунку пенсії понад два місяці з дня набрання законної сили відповідним судовим актом, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про зміну способу виконання рішення суду.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 у справі № 240/1916/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів в сумі 275878,66 грн.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Леміщак