про відмову у задоволенні заяви про відвід судді
16 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11632/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про відвід в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького міськрайонного суду Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Луцького міськрайонного суду Волинської області про:
- визнання протиправними дій Луцького міськрайонного суду Волинської області, що полягали у відмові розглядати по суті клопотання ОСОБА_1 від 29.07.2025 про призначення комп'ютерно-технічної експертизи у кримінальній справі № 0308/1851/2012, та зобов'язання відповідача розглянути зазначене клопотання по суті, надати письмову відповідь із зазначенням правових підстав прийнятого рішення;
- визнання протиправними дій Луцького міськрайонного суду Волинської області, що полягали у відмові розглядати по суті клопотання ОСОБА_1 від 28.07.2025 про надання довідки щодо наявності (відсутності) документа в матеріалах кримінальної справи № 0308/1851/2012, та зобов'язання відповідача розглянути зазначене клопотання по суті та за результатами розгляду надати офіційну письмову довідку із зазначенням, чи міститься відповідний документ у матеріалах справи, із посиланням на том і аркуш або із зазначенням його відсутності;
- визнання протиправними дій Луцького міськрайонного суду Волинської області, що полягали у відмові надавати інформацію, запитувану позивачем у межах його права на доступ до публічної інформації.
До позовної заяви ОСОБА_1 долучив заяву про відвід усього складу Волинського окружного адміністративного суду від розгляду адміністративного позову та передачу матеріалів справи до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для визначення іншого суду, який забезпечить об'єктивний і неупереджений розгляд справи.
У вказаній заяві викладені такі обставини, що свідчать про можливу упередженість суду.
Оскаржувані дії (бездіяльність) стосуються Луцького міськрайонного суду Волинської області, який територіально, адміністративно та організаційно належить до тієї ж самої судової юрисдикції, що і Волинський окружний адміністративний суд. Обидва суди входять до судової системи Волинської області, мають спільне адміністративне керівництво з боку голови апеляційного суду регіону, беруть участь у спільних нарадах, координаційних заходах тощо. Така інституційна близькість створює об'єктивні сумніви в незалежності суддів Волинського окружного адміністративного суду при розгляді позову, спрямованого проти іншого суду тієї ж області.
Крім того, у кримінальній справі № 0308/1851/2012 Луцький міськрайонний суд Волинської області ухвалив щодо ОСОБА_1 вирок від 17.09.2012, який було визнано політично мотивованим рішенням данського суду, яким було надано політичний притулок у Королівстві Данія. Існує обґрунтований ризик, що розгляд поданого позову, який прямо стосується дій Луцького міськрайонного суду Волинської області, може бути сприйнятий суддями Волинського окружного адміністративного суду як такий, що зачіпає репутаційні інтереси судової системи області та колег, причетних до винесення вироку, визнаного незаконним у міжнародному контексті.
Заявник також стверджує, що Волинський окружний адміністративний суд неодноразово відмовляв у відкритті провадження або у задоволенні позовів ОСОБА_1 , поданих проти органів Волинської області, та у справах № 140/6750/20, № 140/2146/21, № 140/15102/20 судові рішення Волинського окружного адміністративного суду були скасовані. Така повторюваність неправомірних рішень на шкоду позивача свідчить про системну тенденцію упередженості або небажання цього суду забезпечувати ефективний судовий захист у справах, пов'язаних з діяльністю правоохоронних органів Волинської області.
Отже, з огляду на вказані обставини (територіальну та організаційну спільність судів, історію розгляду справ та наявність підтвердженого міжнародним судом факту політичного переслідування), на думку заявника, існують обґрунтовані підстави сумніватися в об'єктивності й безсторонності Волинського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду у складі судді Валюха В.М. від 15.10.2025 визнано необґрунтованим заявлений відвід та заяву ОСОБА_1 про відвід у справі № 140/11632/25 передано на розгляд іншому судді, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 КАС України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2025 визначено склад суду (суддя Смокович В.І.) для розгляду заяви про відвід.
За приписами частини восьмої статті 40 КАС України суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
Як передбачено частинами одинадцятою, дванадцятою статті 40 КАС України, питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження. За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Відтак, питання про відвід судді вирішено в порядку письмового провадження, протягом двох робочих днів.
Заява позивача ОСОБА_1 про відвід не підлягає до задоволення, з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Частинами другою та третьою статті 36 КАС України передбачено, що суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
Суд, вивчивши заяву про відвід, позовну заяву та додані до неї матеріали, дійшов висновку про відсутність правових підстав, визначених законом, для відводу судді Валюха В.М. у даній справі, та судом не виявлено обставин, які б викликали сумнів в об'єктивності судді чи свідчили про упереджене ставлення щодо позивача.
Суд зазначає, що за змістом частин першої, третьої статті 21, статті 29 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII місцеві загальні суди та окружні адміністративні суди є різними видами місцевих судів, а голова апеляційного суду не має адміністративних повноважень щодо здійснення керівництва як Луцьким міськрайонним судом Волинської області, так і Волинським окружним адміністративним судом, що свідчить про безпідставність доводів Вікторова О.О. щодо спільного адміністративного керівництва з боку голови апеляційного суду та організаційної спільності цих судів. Суд наголошує на тому, що КАС України не містить винятків щодо визначення підсудності справ окружному адміністративному суду, якщо стороною є місцевий загальний суд.
Поряд із тим, за відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що суддя Валюх В.М. не брав участі у розгляді адміністративних справ за № 140/6750/20, № 140/2146/21, № 140/15102/20, а також інших справ, стороною у яких був ОСОБА_1 , а надання позивачу політичного притулку також не може бути підставою для відводу судді.
Водночас, варто зазначити, що суд, який розглядає справу має бути «безстороннім» і «незалежним» (статті 6 частини першої Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод).
Так, поняття незалежності та об'єктивної безсторонності тісно пов'язані між собою.
З суб'єктивної точки зору, суд не повинен виявляти будь-яку упередженість або особисті переконання.
Об'єктивний підхід стосується надання судом необхідних гарантій для відсутності можливості будь-якого правомірного сумніву щодо безсторонності і незалежності суду.
Слід зазначити, що не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Вказане положення узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Варто відзначити, що наявність безсторонності повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями. Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Поряд з тим, наявність сумнівів у безсторонності чи необ'єктивності судді повинна базуватись на конкретних критеріях, а не припущеннях і власному трактуванні заявником положень статті 36 КАС України.
Будь-яких доказів, які б підтверджували пряму чи опосередковану заінтересованість судді Валюха В.М. в результаті розгляду даної справи або наявність обставин, які викликають сумнів у його неупередженості при розгляді даної справи заявником не надано, а, відтак, заява ОСОБА_1 про відвід судді Валюха Віктора Миколайовича є необґрунтованою та до задоволення не підлягає.
Керуючись статтями 36, 39- 40, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви про відвід судді Валюха Віктора Миколайовича в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького міськрайонного суду Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.І. Смокович