Постанова від 16.10.2025 по справі 183/10500/25

Справа № 183/10500/25

№ 3/183/4552/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігольнікова М.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

В протоколі вказано, що 03.10.2025 року приблизно о 17:00 годині на території розташування військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_2 виявлено капітана ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння. Останньому запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що останній погодився. За результатами медичного висновку КП «ДБКЛПД'ДОР від 09.10.2025 року, капітан ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.

Дії військовослужбовця ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, у стані алкогольного сп'яніння.

В судовому засіданні ОСОБА_1 з обставинам описаними в протоколі не погодився, вину не визнав, надав клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення, мотивуючи тим, що протокол складено незаконно і справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в порядку ч. 1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу правопорушення з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підтягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, то знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, то входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичною чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано пояснення майора ОСОБА_2 , в якому зазначено, що огляд на стан, що огляд на стан сп'яніння проводився в його присутності за допомогою алкотестера, який показав значення 0,32 проміле і цей факт було зафіксовано на фотофіксації, а також письмово.

Аналогічні пояснення надав штаб-сержант ОСОБА_3 .

До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано Акт медичного обстеження на стан сп'яніння від 09.10.2025 року складений в КПІ “ДБКЛПД»ДОР. Даний акт у закладі охорони здоров'я складений проводилось в присутності майора ОСОБА_2 .

Як зазначалось вище, згідно вимог ст.266-1 КУпАП і Постанови кабінету Мінстрів України №32 від 12.01.2024 року «Про затвердження Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду» складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Майор ОСОБА_2 не є посадовою особою, уповноваженою на проведення огляду на стан сп'яніння начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Отже складання акту огляду на стан сп'янінні в закладі охорони здоров'я в присутності особи, яка не уповноважена на це с незаконним і таким що порушує порядок проведення огляду на стан сп'янінням.

В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази (наказ) командира військової частини про призначення майора ОСОБА_2 особою уповноваженою на проведення огляду військовослужбовців на стан сп'яніння.

Крім того згідно п.8 Постанови Кабінету Міністрів України №32 від 12.01.2024 року «Про затвердження Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів. що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду» Військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Однак в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутнє направлення командира (начальника) на проведення огляду на стан сп'яніння до закладу охорони здоров'я, що свідчить про порушення процедури направлення не огляд на стан сп'яніння.

Також до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додавались будь які відеоматеріали, в протоколі не зазначалось про неможливість здійснення відеофіксації. Фотографії, які, начебто, згідно пояснень свідків ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , здійснювались під час огляду на стан сп'яніння до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додані.

Будь які докази про огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестера, його найменування, марка та результати такого огляду до матеріалів справи не додавались.

Пояснення свідків додані до матеріалів справи стосуються саме огляду на стан сп'яніння зa допомогою алкотестера. При цьому не зазначено, хто саме проводив огляд.

Оскільки відеофіксація огляду на стан сп'яніння не здійснювалась, такий огляд, відповідно до вимог чинного законодавства повинен був проводитись в присутності двох свідків. Свідками в протоколі про адміністративне правопорушення зазначені ОСОБА_2 і ОСОБА_3 . При нього один зі свідків, а саме ОСОБА_2 , приймала участь в огляді на стан сп'янінням в медичному закладі, не будучи на те уповноваженим начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, що суперечить вимогам сі.266-1 КУпАП та Постанови Кабінету Міністрів №32 від 12.01.2024 року.

Таким чином, було порушено порядок огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, що є наслідком вважати такий огляд у відповідності до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП недійсним.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення та клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , надавши оцінку зібраним у справі доказам, приходжу до переконання, що протокол про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, не є достатніми доказами, котрі дають підстави обґрунтовано вважати, що ОСОБА_1 , вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Суд приймає аргументи ОСОБА_1 та вважає їх обґрунтованими.

Суд зазначає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається на підставі протоколу про адміністративне правопорушення і лише в межах визначеного у ньому обсягу (обвинувачення) - встановлених і зазначених у протоколі обставин та кваліфікації дій особи. Суд зауважує, що не має права самостійно збирати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченої особи.

Пунктом 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя М.О.Ігольнікова