справа № 179/1648/25
провадження № 3/179/924/25
14 жовтня 2025 року с-ще Магдалинівка
Суддя Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області Кравченко О.Ю., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124, 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27 вересня 2025 року о 00-01 годин в с.Дмухайлівка по вул.Низова, 4, водій ОСОБА_1 , керуючи комбайном зернозбиральним JOHN DEERE 9770 STS, з н/з НОМЕР_1 в темну пору добу, під час виникнення небезпеки для руху не зменшив швидкість аж до зупинки транспортного засобу, внаслідок чого допустив наїзд на кабель повітряної лінії електропередач. Внаслідок ДТП постраждалих немає, завдано матеріальні збитки. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 12.2, 12.3 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
Крім того 27 вересня 2025 року о 00-01 годин в с.Дмухайлівка по вул.Низова, 4, водій ОСОБА_1 , будучи причетним до ДТП, залишив місце її скоєння, чим порушив п.2.10 а) ПДР, за що встановлена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
Постановою судді Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 14.10.2025 об'єднані в одне провадження адміністративні справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 до суду не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутність та письмові пояснення, які просив врахувати під час прийняття рішення.
У своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 просить закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 та ст.122-2 КУпАП, посилаючись на те, що подія сталася близько 00:01 годин ночі 27.09.2025, тобто в темну пору доби, освітлення на даній ділянці відсутнє, жодних звукових або візуальних характерних ознак (замикання проводів) пошкодження не було. З його боку, будь-яких умисних дій, спрямованих на пошкодження майна чи створення небезпеки дорожнього руху не було. Пошкодження проводів сталося ненавмисно, без усвідомлення самого факту, що підтверджується об'єктивними умовами (темна пора доби, відсутність освітлення та будь-яких попереджувальних знаків, що проходить низько лінія електропередач не було, відсутність звуку удару та замикання проводів). Так як він керував комбайном, вагою приблизно 15 тон та рухався зі швидкістю, характерною для комбайна, швидкість ним не перевищувалася. Втім в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що він рухався з перевищенням допустимої швидкості, однак не зазначено, з якою саме швидкістю він рухався та на скільки перевищив допустиму швидкість. Під час руху сталося ненавмисне зчеплення кабелю, яке не відчувалося через велику вагу техніки та специфіку комбайна, через це він продовжив рух, не усвідомлюючи, що відбувся контакт з лінією електропередач.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.ст. 245,280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з п. 1.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. № 1306 (далі - Правила дорожнього руху), ці правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до п. 1.9 Правил дорожнього руху України, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, тобто настання негативних наслідків у вигляді майнової шкоди.
Адміністративним правопорушенням згідно ст. 122-4 КУпАП визнається залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у залишенні місця дорожньо- транспортної пригоди особами, до якої вони причетні (формальний склад).
Пунктом 2.3 б) Правил дорожнього руху передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п.12.2 Правил дорожнього руху, у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості швидкість руху повинна бути такою, щоб водій мав змогу зупинити транспортний засіб у межах видимості дороги.
Відповідно до п.12.3 Правил дорожнього руху у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Згідно п. 2.10 а) Правил дорожнього руху, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Незважаючи на заперечення, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується наступними доказами: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР №466904 від 27.09.2025 та ЕПР1 №466911 від 27.09.2025, в яких зафіксовані обставини вчинення правопорушень, передбачених ст.ст.124, 122-2 КУпАП; журналом ЄО від 27.09.2025 №623; схемою місця ДТП від 27.09.2025, на якій зафіксовано напрямок руху транспортного засобу, місце розташування електричних опор, місце наїзду на перешкоду, а також пошкодження транспортного засобу - комбайну JOHN DEERE 9770 STS, н/з НОМЕР_1 , схема підписана водієм ОСОБА_1 без зауважень; фотаблицею з місця ДТП; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; поясненнями водія ОСОБА_1 , рапортом працівника поліції.
На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Доводи ОСОБА_1 про те, що, рухаючись комбайном у темну пору доби він не відчув, що сталося пошкодження дротів, суд не приймає до уваги, з огляду на обов'язок водія бути уважним та стежити за дорожньою обстановкою. Доводи ОСОБА_1 про те, що він не перевищував допустиму швидкість руху суд не приймає до уваги, оскільки за матеріалами справи водію не ставиться в провину перевищення швидкості руху. Інші доводи сторони захисту судом не приймаються до уваги, оскільки спростовуються вищенаведеними доказами.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю, що вина ОСОБА_1 доведена та в його діях є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 124, 122-4 КУпАП.
Згідно положень ст. 23 КУпАП України, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст.33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст.122-4 КУпАП, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи умови та характер вчинених адміністративних правопорушень, особу правопорушника, суд вважає за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, в межах санкції ст.122-4 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі ухвалення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у матеріалах справи відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а відтак з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 280-283 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4, 124 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Штраф має бути сплачений згідно зі ст.307 КУпАП протягом 15 днів від дня вручення (отримання) постанови за справою про адміністративне правопорушення в установу банку.
Копія платіжного документу подається до суду.
Своєчасно несплачений штраф буде примусово стягнутий із заробітної плати чи іншого заробітку, пенсії або стипендії відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст.308 КУпАП в разі несвоєчасного сплачення штрафу і виконання постанови в примусовому порядку, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП, витрати на облік зазначеного правопорушення. Розмір витрат визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Суддя О.Ю. Кравченко