Єдиний унікальний номер 205/15201/25
Номер провадження3/205/4772/25
15 жовтня 2025 року
Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді - Шиян В.В.
за участю секретаря - Яворської В.В.
розглянувши матеріали що надійшли з відділу Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, за обвинуваченням :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в.о. директора КП «Дніпросервіс ДОР», зареєстрованого в АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч.1 КпАП України,
за участю:
прокурора - Старини А.В.
особи що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
ОСОБА_1 , будучи депутатом Піщанської сільської ради Дніпропетровської області, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - 08 травня 2025 року о 17-50 годині; за 2022 рік - 08 травня 2025 року о 17-58 годині; за 2023 рік - 08 травня 2025 року о 18-23 годині; за 2024 рік - 09.05.2025 о 13 год. 51 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 КпАП України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав. Пояснив, що йому, як депутату Піщанської сільської ради Дніпропетровської області, було відомо про необхідність подання щорічних декларацій особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Однак починаючи з лютого 2022 року було дозволено під час дії воєнного стану не подавати щорічні декларації. Оскільки він, починаючи з лютого 2022 року та по теперішній час допомагає військовим, служить капеланом у зв'язку з чим часто виїжджає на лінію зіткнення, постійного доходу не має, має на утриманні матір - інваліда яка потребує допомоги, то після відновлення обов'язку подання декларацій, він не придав цьому значення а тому пропустив строк подання декларацій. Повністю усвідомлює скоєне, просить суд строго його не наказувати.
Суд вислухав особу відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, прокурора, дослідив письмові докази, прийшов до наступного.
Статтею 172-6 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єкт правопорушення - спеціальний, а саме особи, які відповідно до Закону, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Згідно рішення №1-1/УІІІ від 20 листопада 2020 «Про початок повноважень депутатів Піщанської сільської ради» - ОСОБА_1 обраний депутатом Піщанської сільської ради Дніпропетровської області.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.І ст. З Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 будучи депутатом Піщанської сільської ради Дніпропетровської області, згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є депутатом місцевої ради, суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних і корупцією та суб'єктом декларування відповідно до ст. 45 Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів У країни, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-УІІ суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті - частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої, на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 №252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про зведення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Так згідно п. 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 - за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
-декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
У період з 12.10.2023 до 31.01.2024 в Україні тривала компанія декларування. Протягом цього періоду часу, суб'єкт декларування, повинен подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік.
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.
Обов'язок подання декларацій відтерміновано для:
-військовослужбовців Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Управління державної охорони, ЗСУ та інших військових формувань;
-поліцейських поліції особливого призначення, які беруть участь у бойових діях;
-осіб, які для здійснення службових повноважень постійно перебувають на територіях, де ведуться активні бойові дії;
-осіб, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях;
-осіб, направлених до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу;
-осіб, які є полоненими або інтернованими;
-осіб, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби чи інших службових повноважень, перебувають на стаціонарному лікуванні (у тому числі за кордоном) або у відпустці для лікування та/або реабілітації.
Відтермінування подання декларацій також поширюється на членів сімей зазначених осіб.
Такі декларанти зобов'язані подати декларації не пізніше 90 календарних днів з дня скасування або припинення існування умов, що надають право на відтермінування.
Як було встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 не відноситься до осіб для яких відтерміновано обов'язок подання декларацій.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав:
-щорічну декларацію за 2021 рік лише 08.05.2025 о 17 год. 50 хв.
-щорічну декларацію за 2022 рік лише 08.05.2025 о 17 год. 58 хв.
-щорічну декларацію за 2023 рік лише 08.05.2025 о 18 год. 23 хв.
-щорічну декларацію за 2024 рік лише 09.05.2025 о 13 год. 51 хв.
Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), встановлено, що дії, направлені на подання декларацій ним розпочато лише 8.05.2025 року, тобто після закінчення граничного строку для подання зазначених декларацій.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачено настання відповідальності лише за несвоєчасне подання декларації без поважних на це причин.
Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд повинен проаналізувати конкретні обставини справи та зробити висновки в ракурсі кожної з ситуацій.
В інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» зазначено, що під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не навів обставин підтверджуючих поважність пропуску строку подання декларації. За його поясненнями, йому було відомо про необхідність подання декларацій, однак він віднісся до цього обов'язку поверхнево.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Піщанської сільської ради Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування :
-щорічну декларацію за 2021 рік лише 08.05.2025 о 17 год. 50 хв.
-щорічну декларацію за 2022 рік лише 08.05.2025 о 17 год. 58 хв.
-щорічну декларацію за 2023 рік лише 08.05.2025 о 18 год. 23 хв.
-щорічну декларацію за 2024 рік лише 09.05.2025 о 13 год. 51 хв.
тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172 -6 КУпАП.
Фактичним моментом виявлення правопорушень, передбачених у ст.172-6 КупАП, слід вважати дату з'ясування, всіх даних, необхідних для того, щоб установити всі ознаки складів правопорушень, передбачених у цій статті, що є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано необхідні докази та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Отже, початком строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності слід вважати дату виявлення правопорушення 27 вересня 2025 року - дату складення протоколу про адміністративне правопорушення, тому строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, відповідно до ст.38 КУпАП не порушено.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність є волонтерство та допомога військовим під час воєнного стану. Обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
При накладенні стягнення, суд, керуючись ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 повинно бути застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу на рівні мінімальної межі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП що відповідно до ст. 23 КУпАП, буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, у відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розміру 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, а тому, з правопорушника слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 гривень на користь держави.
Керуючись статтями 33, 34, 35, 40-1, 172-6, 279, 280 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч.1 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір по справі на користь держави у розмірі 605 (п'ятсот тридцять шість) гривень 60 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, подається до відповідного апеляційного суду через Новокодацький районний суд міста Дніпра.
Суддя В.В. Шиян