Справа №461/8053/25
Провадження №3/461/2858/25
16 жовтня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Павлюк О. В. за участю представника митного органу Лубоцького Б. І., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці Державної митної служби про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження - м. Сарни Рівненської області, місце роботи - Сарненський районний благодійний фонд "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791), посада або рід занять - директор, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 26.11.2020, виданий органом 5626, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
14.08.2025 близько 16 год. 45 хв. у зону митного контролю пункту пропуску "Угринів - Долгобичув" митного поста "Угринів" Львівської митниці заїхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_3 / НОМЕР_4 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_5 ), яким переміщувався легковий автомобіль марки AUDI A6, VIN НОМЕР_6 .
Водієм до митного контролю було подано митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.08.2025 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_7 та № НОМЕР_8 , виданих 11.02.2016 уповноваженими органами Федеративної Республіки Німеччини.
Відповідно до поданої митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.08.2025, вказаний автомобіль переміщується в якості гуманітарної допомоги на адресу Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791; 34500, Рівненська область, місто Сарни, вулиця Ювілейна, 25). Відправником (донором) автомобіля заявлено фізичну особу ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ).
Декларування здійснено керівником Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) ОСОБА_1 , про що свідчить наявність кваліфікованого електронного підпису (КЕП) від 13.08.2025 на поданій митній декларації.
Під час здійснення митного контролю на вимогу посадової особи митного органу гр. ОСОБА_4 надав митну декларацію MRN 25PL3010100028FGB2 від 14.08.2025 та договір купівлі-продажу вживаного автомобіля (kaufvertrag fur ein gebrauchtes Kraftfahrzeng/Umowa kupna/spredazy uzywanego pojazda mechanicznego) від 13.08.2025 згідно з якими автомобіль марки AUDI A6, VIN НОМЕР_6 , громадянином ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) продано громадянину ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) за 1000 євро, що станом на 14.08.2025 за курсом НБУ станом на 14.08.2025 відповідає сумі 48 647,20 гривень.
Відповідно до цієї угоди купівлі-продажу митними органами Республіки Польщі здійснено митне оформлення експорту з митної території Євросоюзу автомобіля марки AUDI A6, VIN НОМЕР_6 , за митною декларацією MRN 25PL3010100028FGB2 від 14.08.2025. При цьому у митній декларації відсутня інформація про те, що вказаний автомобіль вивозиться з території Євросоюзу як гуманітарна допомога.
Тобто, встановлено, що ОСОБА_3 передав 13.08.2025 зазначений автомобіль у власність ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ), який сплатив за нього 1000 євро.
У статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 4397-ІХ визначено наступне: гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі; безоплатна допомога - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам гуманітарної допомоги; донори гуманітарної допомоги - юридичні або фізичні особи, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам такої допомоги.
Таким чином, ОСОБА_3 (ALTE HANSESTRABE 6, НОМЕР_9 ) не може бути донором гуманітарної допомоги, оскільки автомобіль було ним передано ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ) на платній основі, який, відповідно, з 13.08.2025 є власником зазначеного автомобіля.
Таким чином, заявлена у митній декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.08.2025 як донор фізична особа не відповідає фактичним даним (документам), які встановлено під час здійснення митного контролю.
Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги Сарненському районному благодійному фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) присвоєно номер ЄР8547.
Листом від 20.08.2025 (вх. Львівської митниці 29626/14/20 від 21.08.2025) директором Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) ОСОБА_1 повідомлено, що автомобіль очікується благодійним фондом в якості гуманітарної допомоги, та стверджується, що донором є ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), а кінцевим споживачем гуманітарної допомоги є військовослужбовець військової частини НОМЕР_10 ОСОБА_6 . Однак, будь-яких документів, які б підтверджували, що донором гуманітарної допомоги є саме ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) не надано.
Громадянин України ОСОБА_1 у своїх поясненнях від 22.08.2025 зазначив, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 йому не відомі, а організацією доставки автомобіля займався водій - ОСОБА_4 .
Враховуючи викладене, встановлено, що директор Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) ОСОБА_1 з метою ввезення на митну територію України товару «автомобіль AUDI A6, VIN НОМЕР_6 », подав митному органу до митного контролю митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару, а також призначення вантажу (під виглядом товару, який переміщується у митному режимі імпорт, заявлений як гуманітарна допомога).
10.09.2025 листом Львівської митниці №7.4-5/20-06/4/23025 ініційовано міжнародний запит щодо факту митного оформлення митними органами Республіки Польща автомобіля AUDI A6, VIN№ НОМЕР_6 за митною декларацією MRN 25PL3010100028FGB2 та що було підставою оформлення вказаного транспортного засобу.
Так, листом від 15.09.2025 Палатою Фіскальної Адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща надано відповідь, у якої безпосередньо вказано що згідно митної декларації від 14.08.2025 MRN 25PL3010100028FGB2 автомобіль AUDI A6, VIN НОМЕР_6 оформлений за угодою комерційного продажу.
Таким чином, у діях гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме: переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що стверджується матеріалами справи.
З огляду на те, що особа, яка притягувалася до адміністративної відповідальності, не вживала заходів для явки до суду, не з'явилася після отримання судової повістки, її поведінка свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Окрім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
З метою забезпечення розумних строків розгляду справи, суд вважає за можливе справу розглянути за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Представник митниці Лубоцький Б. І. у судовому засіданні протокол підтримав, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до положень ст. 4 Митного кодексу України, митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (п.23).
Митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм Митного кодексу України, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку (п.24)
Митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом та іншими законами України (п.28).
Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
У частинах 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У пункті 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі Порядок) визначено, що особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги Сарненському районному благодійному фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) присвоєно номер ЄР8547.
Відповідно до пункту 4 Порядку, перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги. Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.
В абзаці другому пункту 9 Порядку визначено, що з моменту прийняття митним органом декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.
У пункті 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України (далі - МКУ) визначено, що декларантом є особа, яка подає від власного імені митну декларацію, декларацію тимчасового зберігання, загальну декларацію прибуття, чи особа, від імені якої подається така декларація.
Згідно зі ч. 1 ст. 483 МК України, відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Встановлено, що директор Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) ОСОБА_1 з метою ввезення на митну територію України товару «автомобіль «AUDI A6, VIN НОМЕР_6 », подав митному органу до митного контролю митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару, а також призначення вантажу (під виглядом товару, який переміщується у митному режимі імпорт, заявлений як гуманітарна допомога), що доводиться дослідженими у ході розгляду справи нижченаведеними доказами:
- протоколом про порушення митних правил № 1223/UA209000/2025 від 22.08.2025;
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_1 від 22.08.2025;
- копією паспорта гр. ОСОБА_1 , тех. паспорту;
- декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою;
- договором купівлі-продажу вживаного автомобіля;
- декларацією типу ЕХ;
- витягом з ЄАІС Держмитслужби;
- доповідною та службовою записками;
- листами Львівської митниці в адресу директора Сарненського районного благодійного фонду "ДОБРА ВОЛЯ" (код ЄДРПОУ 34132791) ОСОБА_1 ;
- описом предметів, затриманих у справі про ПМП № 1223/ UA209000/2025;
- висновком експерта № 1420003400-0739 від 05.09.2025;
- листами Львівської митниці в адресу митних органів Республіки Польща;
- відповіддю митних органів Республіки Польща на лист митниці з додатками;
- іншими матеріалами справи, що узгоджуються між собою, та знаходяться в об'єктивному зв'язку.
Вищенаведені докази засвідчують факт переміщення товару через митний кордон, порядок проходження митних процедур, вказують на обставини виявлення факту переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару, а також призначення вантажу (під виглядом товару, який переміщується у митному режимі імпорт, заявлений як гуманітарна допомога), є належними та допустимими.
У ході розгляду справи не встановлено даних, які ставлять під сумнів достовірність долучених до протоколу наведених вище доказів.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною вказаного адміністративного правопорушення, зокрема, є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю та з поданням органу доходів до митного оформлення документів, що одержані незаконним шляхом та містять неправдиві відомості стосовно товару.
Переміщення товарів з приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон: з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка його вчинила характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 483 МК України, склад вищевказаного правопорушення полягає саме в умисному переміщенні товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо товарів.
Суд вважає, що досліджені у ході розгляду у суді цієї справи докази є достатніми для ухвалення законного та об'єктивного рішення та належної перевірки доводів учасників процесу, а також доказів у справі. Суд визнає їх такими, що знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку з інкримінованим правопорушенням, не спростовані в ході судового розгляду, передбачені як джерела доказування чинним законодавством та зібрані у відповідності процесуальними нормами, відтак суд вважає доведеним факт вчинення особою інкримінованого адміністративного правопорушення.
Суд приходить до висновку про те, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинено і обвинувачена особа є винною у його вчиненні, тобто вина ОСОБА_1 у цій справі доведена поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про призначення виду та розміру стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням наведених вище обставин, характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, ступеня його вини, способу вчинення правопорушення, мету призначення стягнення та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу у розмірі від 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, тобто в межах санкції ч. 1 ст. 483 МКУ.
Окрім того, відповідно до листа військової частини НОМЕР_11 НГУ, останні просять забезпечити військовослужбовців вказаної військової частини транспортним засобом марки «AUDI A6», VIN НОМЕР_6 .
Відтак, враховуючи повномасштабні військові дії Збройних Сил України по відсічі збройної агресії рф проти України, потреби військових частин у автомобілях, суд вважає за необхідне транспортний засіб марки «AUDI A6», VIN НОМЕР_6 , конфіскувати та передати Військовій частині НОМЕР_11 НГУ.
Відповідно до п.12 розділу ІІ Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування при розгляді справ про порушення митних правил орган, який розглядає справу, вирішує питання щодо відшкодування витрат та їх сум.
Враховуючи те, що суд прийняв рішення про застосування до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу та такий вирішив передати для потреб Збройних Сил України, суд вважає за необхідне не стягувати зі ОСОБА_1 витрати митного органу, пов'язанні зі зберіганням вилученого автомобіля.
Стаття 40-1 КУпАП передбачає, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 483, 486, 527, 528 МК України, суд -
1. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 181'942,32 грн.
2. Вилучений відповідно до протоколу № 1223/UA209000/2025 від 22.08.2025 транспортний засіб марки «AUDI A6», VIN НОМЕР_6 - конфіскувати та передати Військовій частині НОМЕР_11 НГУ.
3. Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя Ольга ПАВЛЮК