Вирок від 14.10.2025 по справі 335/9792/25

1Справа № 335/9792/25 1-кп/335/918/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого: судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора: ОСОБА_3 ,

обвинуваченого: ОСОБА_4 ,

захисника адвоката: ОСОБА_5 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості у кримінальному провадженні № 62025080100006592 від 29.09.2025 відносно:

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, маючого вищу освіту, одруженого, маючого на утриманні трьох малолітніх дітей, працюючого старшим офіцером Держспецсв'язку, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Досудовим розслідуванням встановлено, що 15 березня 2024 року, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 75 ОСОБА_6 призначено на посаду офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04 листопада 2024 року № 1235 (по особовому складу) та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 337 від 16 листопада 2024 року (по стройовій частині) полковника ОСОБА_7 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з Положенням «Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі -Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 9 цього Положення Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- проводять серед населення рекламно-агітаційну роботу із залучення на військову службу за контрактом, службу у військовому резерві, вступу до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;

- здійснюють заходи оповіщення та призову громадян: на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

- надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом;

- розробляють плани проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів, удосконалення системи оповіщення, збору та поставки зазначених мобілізаційних ресурсів на відповідній території;

- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням КУпАП;

Відповідно до п. 11 цього Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення:

- здійснюють приписку допризовників до призовних дільниць;

- розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць

і призову на строкову військову службу за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями;

- організовують та проводять професійно-психологічний відбір громадян під час приписки до призовної дільниці, призову на військову службу, службу у військовому резерві, відбору кандидатів на військову службу за контрактом;

- беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;

- сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;

- здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя;

- організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів;

- оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

- забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони;

- надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до п. 12 цього Положення Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення, видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, здійснювати інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 14 цього Положення, Керівник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідає за:

- військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- мобілізаційну готовність територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу;

- організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції;

- своєчасне та повне виконання завдань, покладених на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;

- здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони та Генеральним штабом Збройних Сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до п. 15 цього Положення ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язаний:

- надсилати під час мобілізації вимоги про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаними, резервістами в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованими листами з повідомленням про вручення за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) (у разі отримання письмової відповіді від органів Національної поліції про неможливість здійснення адміністративного затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

- забезпечувати виконання особовим складом територіального центру комплектування та соціальної підтримки поставлених перед ним завдань;

- організовувати взаємодію територіального центру комплектування та соціальної підтримки з місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, а також органами військового управління та військовими частинами, які розміщені на території відповідальності територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

На підставі викладеного ОСОБА_7 перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до примітки 1 до ст. 425 КК України є військовою службовою особою. Крім того, відповідно до примітки до ст. 369-2 КК України та ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_7 є особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

Порядок складання адміністративних протоколів та притягнення осіб до адміністративної відповідальності співробітниками ТЦК та СП передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення та Наказом МОУ від 01 січня 2024 року № 3 «Про затвердження Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення» (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 1 Розділу 2 Інструкції протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, щодо особи, яка не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику.

Відповідно до ст. 258 КУпАП встановлено, що протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику.

Протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

У таких випадках, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.

Відповідно до п. 4 Розділу 2 Інструкції, під час складання протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 5 Розділу 2 Інструкції Уповноважена посадова особа, яка склала протокол, пропонує особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, ознайомитися із складеним протоколом, дати письмове пояснення по суті вчиненого правопорушення із проставлянням свого підпису та дати. Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, можуть бути викладені на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право робити зауваження і надавати пояснення щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Відповідно до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 56 Порядку Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 79 Порядку Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

- повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Так, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до функціональних обов'язків затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 25 березня 2024 року, з якими ОСОБА_6 був ознайомлений, останній відповідає за:

- своєчасність, повноту, точність, об'єктивність достовірність і реальність військового обліку військовозобов'язаних, які мешкають на території районів;

- ведення і уточнення картотеки алфавітних і облікових карток військовозобов'язаних;

- здійснення контролю на території районів за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, згідно з планом, затвердженим районними адміністраціями;

- здійснення заходів щодо якісного та своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, працюючих на підприємствах, організаціях, установах, які зареєстрованих на території відповідальності.

Крім того ОСОБА_6 зобов'язаний:

- приймати участь у роботі щодо ведення у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки персонально - якісного обліку сержантів та солдатів запасу;

- приймати участь у перевірки стану військового обліку та бронювання військовозобов'язаних в органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах установах і організаціях на протязі року за відповідними планами;

- приймати участь у заходах щодо якісного та своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, працюючих на підприємствах, організаціях, установах, які зареєстрованих на території відповідальності;

- приймати участь у складанні звітів і донесень по територіальному центру комплектування та соціальної підтримки щодо обліку сержантів та солдатів запасу та своєчасному наданні їх у відповідні органи військового управління згідно табелю термінових донесень;

- вести журнали і відповідну документацію по командирській, мобілізаційній та спеціальній підготовці;

- приймати участь у наданні донесень згідно табелю термінових донесень щодо обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, рядових та матросів запасу;

- нести чергову службу в наряді по територіальному центру.

Крім того, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з основної діяльності) № 146 від 25 квітня 2024 року ОСОБА_6 призначено одним з відповідальних за складання протоколів про адміністративні правопорушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку про порушення громадянами законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов'язаними і резервістами військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з основної діяльності) № 1 від 01 січня 2025 року вищевказані повноваження ОСОБА_6 було продовжено.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій ст. 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Нормами ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особам, зазначеним у частині першій ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положеннями ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вимоги для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19 грудня 2024 року, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», планував оновити власні персональні дані в ТЦК та СП, для чого звернувся за правовою допомогою до адвоката - особи 1, відносно якої матеріали виділені в окреме провадження (далі - особа 1).

В свою чергу особа 1, з метою вирішення вказаного питання, звернувся до раніше знайомого йому ОСОБА_4 , який на прохання останнього отримував необхідні консультації з вказаного питання у офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 .

В подальшому 26 грудня 2024 року персональні дані ОСОБА_8 було оновлено, та останнього поставлено на облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особу яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відомості про що було внесено до ІКС «Оберіг». Разом з тим 06 січня 2025 року ІКС «Оберіг» у автоматичному режимі було сформовано повістку про виклик ОСОБА_8 до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 16 січня 2025 року для уточнення даних, яку було направлено останньому засобами поштового зв'язку.

Оскільки ОСОБА_8 вказану повістку не отримав, через відсутність адресата за вказаною адресою мешкання та відповідно не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , 26 січня 2025 року, в автоматичному режимі, ІКС «Оберіг» було сформовано заявку про розшук ОСОБА_8 , як особи яка не прибула за викликом до ТЦК та СП, після чого 27 січня 2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 , вказана заявка направлена до Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області для організації здійснення розшуку.

27 січня 2025 року ОСОБА_6 , займаючи посаду офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , в силу покладених на нього обов'язків за посадою, з'ясував, що раніше знайомий йому військовозобов'язаний ОСОБА_8 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 КУпАП, а саме не з'явився 16 січня 2025 року за раніше врученою йому у встановлений спосіб повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з чим, останнього 26 січня 2025 року було оголошено у розшук як особу, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП.

Після встановлення зазначеного факту у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_8 за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо прийняття рішення про зняття ОСОБА_8 з розшуку як особи, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП, до реалізації якого ОСОБА_6 вирішив залучити ОСОБА_4 та особу, відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, який відповідно до ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» має статус адвоката, як осіб, які мають можливість повідомляти ОСОБА_8 висунуті вимоги щодо одержання від нього неправомірної вигоди за здійснення такого впливу.

Далі, 29 січня 2025 року, ОСОБА_6 , діючи з метою реалізації злочинного умислу спрямованого на одержання неправомірної вигоди для себе та співучасників злочину, довів свій злочинний план ОСОБА_4 та повідомив про необхідність залучення для його реалізації особу відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, який будучи адвокатом, зможе висунити ОСОБА_8 вимогу щодо надання неправомірної вигоди, одержати її, після чого передати у заздалегідь розподілених долях всім учасникам злочинного плану. В свою чергу, ОСОБА_4 , діючи з метою особистого збагачення, погодився на запропонований ОСОБА_6 злочинний план, та діючи у відповідності до розробленого злочинного плану повідомив особі відносно якої матеріали виділені в окреме провадження інформацію про те, що ОСОБА_8 оголошено у розшук як особу, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП. Крім того ОСОБА_4 довів особі 1 раніше розроблений ОСОБА_6 злочинний план спрямований на одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_8 за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо прийняття рішення про зняття ОСОБА_8 з розшуку як особи, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП.

В подальшому, особа 1, діючи з метою реалізації спільного із ОСОБА_6 та ОСОБА_4 злочинного плану спрямованого на одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 для себе та третіх осіб - співучасників злочину ОСОБА_6 та ОСОБА_4 за вплив на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, як особи, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП, 29 січня 2025 року за допомогою мобільного зв'язку повідомив ОСОБА_8 про те, що останнього оголошено у розшук, як особу яка не прибула за викликом до ТЦК та СП.

Далі, 31 січня 2025 року особа 1, продовжуючи реалізацію спільного із ОСОБА_6 та ОСОБА_4 злочинного умислу спрямованого на одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 для себе та співучасників злочину ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , за допомогою мобільного зв'язку повідомив останньому, що для зняття його з розшуку необхідно негайно передати для працівників ТЦК та СП грошові кошти в сумі 1000 доларів США (41820 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025) в якості неправомірної вигоди, в інакшому випадку для нього настануть негативні наслідки у вигляді застосування наданих ТЦК та СП повноважень щодо залучення працівників поліції для його адміністративного затримання та подальшого притягнення до адміністративної відповідальності.

07 лютого 2025 року о 16 годині 54 хвилини особа 1, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на одержання від неправомірної вигоди ОСОБА_8 для себе та співучасників злочину ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , діючи відповідно до раніше узгодженого із ОСОБА_4 та ОСОБА_6 злочинним планом, під час особистої зустрічі за місцем мешкання ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_4 , довів останньому пропозицію про передачу неправомірної вигоди для працівників ТЦК та СП у вигляді грошових коштів у сумі 1300 доларів США, аргументуючи збільшення вказаної суми неправомірної вигоди спливом значного часу з дати висунення першої пропозиції та необхідності у передачі частини неправомірної вигоди керівництву ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В свою чергу ОСОБА_8 , розуміючи владні повноваження та службове становище співробітників ТЦК та СП, від імені яких діяла особа 1, незаконність їх дій, а також те, що в разі не надання неправомірної вигоди, для нього настануть негативні наслідки у вигляді застосування наданих ТЦК та СП повноважень щодо залучення працівників поліції для його адміністративного затримання та подальшого притягнення його до адміністративної відповідальності, ОСОБА_8 погодився на незаконну пропозицію про передачу неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 1300 доларів США (54336 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025) за вплив на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття його з розшуку як особи, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП. При цьому, ОСОБА_8 повідомив, що у нього є лише частина необхідної суми неправомірної вигоди, а саме 1000 доларів США (41820 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025).

Після цього, ОСОБА_8 передав, а особа 1 діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , одержав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди, а саме грошові кошти в сумі 1000 доларів США (41820 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025) за вплив на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, як особи, яка не прибула за викликом до ТЦК та СП. При цьому особа 1 діючи у відповідності до раніше розробленого злочинного плану за вказівкою ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_8 , що останнього буде знято з розшуку шляхом складання ОСОБА_6 відносно ОСОБА_8 фіктивного протоколу про вчинення ОСОБА_8 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, штраф за вчинення якого сплачувати не потрібно.

Того ж дня, про факт отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 особа 1 повідомив ОСОБА_4 , який в свою чергу, діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану повідомив про це ОСОБА_6 .

Далі, 11 лютого 2025 року ОСОБА_6 , діючи на виконання раніше розробленого злочинного плану, та будучи обізнаним що ОСОБА_8 передав неправомірну вигоду, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , за відсутності ОСОБА_8 , з метою впливу на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, як особи, яка не з'явилась до ІНФОРМАЦІЯ_2 , склав та в подальшому передав завідомо неправдивий офіційній документ, а саме протокол № 328 від 11 лютого 2025 року про вчинення ОСОБА_8 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП оператору відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 , який не будучи обізнаним про незаконні дії ОСОБА_6 вніс до ІКС «Оберіг» відомості про зняття ОСОБА_8 з розшуку, у зв'язку з самостійним з'явленням останнього до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, 13 лютого 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 , також не будучи обізнаним про незаконність дій ОСОБА_6 та будучи впевненим у тому, що 11 лютого 2025 року ОСОБА_8 прибув до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 , де відносно нього ОСОБА_6 було складено відповідний протокол, направив до Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області повідомлення про скасування розшуку ОСОБА_8 .

Після цього, 14 лютого 2025 року, особа 1, продовжуючи реалізацію спільного з ОСОБА_4 та ОСОБА_6 злочинного умислу, спрямованого на одержання від ОСОБА_8 неправомірної вигоди для себе та співучасників злочину ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у вигляді грошових коштів у сумі 1300 доларів США (54336 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 14.02.2025) за вплив на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, як особи яка не прибула за викликом до ТЦК та СП, за допомогою мобільного зв'язку повідомив ОСОБА_8 , що останнього вже знято з розшуку та з метою одержання другої частини неправомірної вигоди, надіслав ОСОБА_8 номери трьох банківський карток, на які необхідно перерахувати грошові кошти у сумі 12450 гривень, що еквівалентно 300 доларів США.

В подальшому, того ж дня ОСОБА_8 , діючи на виконання незаконної пропозиції особи відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, перебуваючи в приміщенні ТЦ «Україна» за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 147, у період часу з 15 години 49 хвилин до 16 години 30 хвилин, за допомогою «POS-терміналу» перевів, на вказані особою, відносно якої матеріали виділені в окреме провадження, банківські карти № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 по 5000 грн та на банківську карту № НОМЕР_3 2450 грн. на загальну суму 12450 гривень, тим самим передав, а особа 1, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , одержав від ОСОБА_8 другу частину неправомірної вигоди, а саме 12450 гривень за вплив на прийняття рішення начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, шляхом неправдивого повідомлення ОСОБА_6 особи, уповноваженої на виконання функцій держави - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 про те, що ОСОБА_8 з'явився до ТЦК та СП, та про те, що відносно останнього складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб з особою, відносно якої матеріали виділені в окреме провадження та ОСОБА_6 , одержав від ОСОБА_8 неправомірну вигоду для себе та співучасників злочину особи, відносно якої матеріали виділені в окреме провадження та ОСОБА_6 у сумі 1000 доларів США (41820 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют) та 12450 гривень за вплив на прийняття особою, уповноваженою на виконання функцій держави, тобто начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 рішення щодо зняття ОСОБА_8 з розшуку, як особи яка не прибула за викликом до ТЦК та СП.

29.09.2025 між прокурором Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_10 , якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора у даному кримінальному провадженні № 62025080100006592 від 22.09.2025 з одного боку, та обвинуваченим ОСОБА_4 з іншого боку, на підставі ст. ст. 468, 469, 472 КПК України, укладено угоду про визнання винуватості.

Згідно з даною угодою прокурор та обвинувачений ОСОБА_4 дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 28, ч.2 ст. 369-2 КК України, обвинувачений ОСОБА_4 у повному обсязі сформульованої підозри беззастережно визнав свою винуватість у вчиненні даного кримінального правопорушення.

Також, сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке обвинувачений ОСОБА_4 повинен понести за вчинене кримінальне правопорушення, а саме: за ч.2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_4 визначити покарання у вигляді штрафу у розмірі 5000 (п'ять тисяч) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

В угоді передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз'яснені обвинуваченому.

Наслідки укладення, затвердження та невиконання угоди обвинуваченому зрозумілі. Після таких роз'яснень обвинувачений ОСОБА_4 не заперечив проти затвердження угоди.

Розглядаючи в порядку п.1 ч.3 ст.314 КПК України питання про можливість затвердження даної угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.

Відповідно до правил ст. ст. 468, 469 КПК України, у кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам, може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Прокурор в судовому засіданні, вважаючи, що при укладенні даної угоди дотримані вимоги і правила КПК та КК України просив угоду затвердити і призначити обвинуваченому ОСОБА_4 , узгоджену в угоді міру покарання.

Обвинувачений ОСОБА_4 та його захисник адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні просили вказану угоду з прокурором затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання, при цьому обвинувачений беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України, в обсязі підозри, дав згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання, заявивши, що здатний реально виконати взяті на себе відповідно до угоди зобов'язання.

Покарання, узгоджене сторонами угоди, відповідає санкції статті обвинувачення. При цьому, суд враховує те, що обвинувачений ОСОБА_4 раніше не судимий, повністю визнав свою вину, щиро розкаявся, його сімейний стан, має постійне місце проживання.

Суд шляхом проведення опитування сторін кримінального провадження переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому, судом з'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_4 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені п.1 ч.4 ст.474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч.2 ст.473 КПК України та наслідки її невиконання, передбачені ст. 476 КПК України, те, що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення до відповідальності, встановленої законом.

Враховуючи викладене, оскільки умови угоди про визнання винуватості, укладеної між прокурором Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_10 та обвинуваченим ОСОБА_4 відповідають вимогам КПК та КК України, суд, врахувавши заслухані доводи сторін кримінального провадження, дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження цієї угоди.

За таких обставин, суд вважає доведеним в судовому засіданні те, що обвинувачений ОСОБА_4 вчинив одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а тому його дії кваліфікує за ч. 2 ст.28 та ч. 2 ст.369-2 КК України, за якою належить призначити обвинуваченому ОСОБА_4 узгоджену сторонами угоди про визнання винуватості міру покарання.

Цивільний позов по кримінальному провадженню не заявлено, майнова шкода відсутня.

Запобіжний захід ОСОБА_4 обирався ухвалою слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 02.07.2025 у вигляді домашнього арешту строком до 31.08.2025, дія якого скінчилася і питання про його продовження сторонами кримінального провадження не ставилося.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 314, 373, 374, 394, 474, 475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 29.09.2025 року між прокурором Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_10 та обвинуваченим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 62025080100006592 від 29.09.2025.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України, та призначити покарання у вигляді штрафу у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень.

Запобіжний захід засудженому ОСОБА_4 на час винесення вироку відсутній.

Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 349 КПК України до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя шляхом подачі апеляції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок, якщо інше не передбачено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.

Головуючий: суддя

Вознесенівського районного суду

міста Запоріжжя ОСОБА_1