16 жовтня 2025 року
м. Київ
cправа № 914/1455/24
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Багай Н. О.
розглянувши матеріали касаційної скарги Львівської обласної державної адміністрації
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 та рішення Господарського суду Львівської області від 09.06.2025 у справі
за позовом Львівської обласної державної адміністрації
до: 1) Львівської міської ради, 2) Товариства з додатковою відповідальністю "Львівська автоколона № 2207", 3) Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, 4) Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Волинської Людмили Василівни,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі, на стороні відповідача-1 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Грінера Україна",
про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради, скасування державної реєстрації земельної ділянки з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, скасування державної реєстрації права комунальної власності, скасування державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою.
06.10.2025 до Верховного Суду через підсистему "Електронний суд" надійшла касаційна скарга Львівської обласної державної адміністрації на постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 (повний текст складено 15.09.2025) та рішення Господарського суду Львівської області від 09.06.2025 у справі № 914/1455/24.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Львівської обласної державної адміністрації, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення касаційної скарги без руху з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 290 Господарського процесуального кодексу України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно із частиною 1 статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як установив Верховний Суд, Львівська обласна державна адміністрація подала позовну заяву у 2024 році. Її предметом є 4 вимоги немайнового характеру про:
- визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради від 03.11.2005 № 2748;
- скасування у Державному земельному кадастрі реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4610136300:05:018:0014 площею 9,4433 га із одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області;
- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності за територіальною громадою міста Львова в особі Львівської міської ради на земельну ділянку площею 9,4433 га, кадастровий номер 4610136300:05:018:0014, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2711496046101, із одночасним припиненням речового права;
- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права постійного користування за Товариством з додатковою відповідальністю "Львівська автоколона № 2207" на земельну ділянку площею 9,4433 га, кадастровий номер 4610136300:05:018:0014, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2711496046101, із одночасним припиненням речового права.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, що діяла на час подання позовної заяви) за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір становив 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 установлено у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з підпунктом 7 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, чинній на час звернення з касаційною скаргою) за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 09.06.2025, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 у справі № 914/1455/24, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Львівська обласна державна адміністрація в касаційній скарзі просить скасувати повністю рішення Господарського суду Львівської області від 09.06.2025 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 у справі № 914/1455/24, а справу № 914/1455/24 передати на новий розгляд до Господарського суду Львівської області.
Таким чином, звертаючись із касаційною скаргою, заявник мав сплатити судовий збір у розмірі 19 379,20 грн, а саме: 3028,00 грн х 4 х 200 % 0,8, де 3028,00 грн - ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру; 4 - кількість вимог немайнового характеру, рішення щодо яких оскаржуються; 200 % - ставка судового збору за подання касаційної скарги; 0,8 - коефіцієнт для пониження відповідного розміру ставки судового збору. Однак Львівська обласна державна адміністрація до касаційної скарги доказів сплати судового збору не додала.
Відповідно до частини 2 статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини 6 статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.
Згідно із частиною 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, для усунення недоліків касаційної скарги Львівській обласній державній адміністрації необхідно подати до суду касаційної інстанції докази сплати судового збору у встановлених законом порядку і розмірі (19 379,20 грн) за реквізитами, що зазначені на офіційному сайті Верховного Суду в розділі "Судовий збір". У разі невиконання у встановлений законом строк вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута скаржникові.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 290, частиною 2 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
Касаційну скаргу Львівської обласної державної адміністрації на постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 та рішення Господарського суду Львівської області від 09.06.2025 у справі № 914/1455/24 залишити без руху та надати строк на усунення недоліків протягом десяти днів із дня вручення цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н. О. Багай