Рішення від 11.09.2025 по справі 925/359/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/359/24(925/675/25)

Вх.суду № 8925/25 від 10.06.2025

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Руденко К.О.,

за участю у судовому засіданні: Назаренка С.А. (від ТОВ "Енергогазрезерв", адвокат, за ордером), Яроша С.В. (від Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, на підставі самопредставництва), Петраківської В.В. (від Головного управління ДПС у Черкаській області, на підставі самопредставництва),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду позовну заяву від 10.06.2025 №02-46/480

позивача, боржника у особі ліквідатора банкрута,

до відповідачів, 1) Головного управління ДПС у Черкаській області, 2) Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області,

про стягнення 136 000,00 грн.,

подану у межах справи за заявою

ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна газопостачальна компанія"

до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв"

про банкрутство юридичної особи

УСТАНОВИВ:

1. Боржником у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Носань Н.С., у межах справи про банкрутство подано позовну заяву від 10.06.2025 №02-46/480 з вимогами:

стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (вул. Хрещатик, 192, м. Черкаси, 18002) на користь ТОВ "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996 код ЄДРПОУ 36860996, вул. Смілянська, буд. 127, кв. 1, м.Черкаси, 18008) надмірно перераховані кошти у розмірі 136 000,00 грн.;

стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, код ЄДРПОУ 44131663, вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002) на користь ТОВ "Енергогазрезерв" (код ЄДРПОУ 36860996, вул.Смілянська, буд. 127, кв. 1, м. Черкаси, 18008) судовий збір в розмірі 3 028, 00 грн.

2. Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

3. Позивач у позовній заяві від 10.06.2025 №02-46/480, відповіді на відзиви від 02.09.2025 №02-46/670 та його представник у судовому засіданні вимоги підтримали повністю і пояснили,

що за боржником обліковуються надміру зараховані до бюджету кошти (переплата) по платежу 30 2108103 00 "Адмін. Штрафи та інші санкції" у розмірі 136 000,00 грн.;

що сплата цих коштів була здійснена 15.10.2019 - згідно з платіжним дорученням №4534 на суму 51 000,00 грн. та 23.07.2020 - згідно з платіжним дорученням №5474 на суму 85 000,00 грн.;

що 21.04.2025 позивач звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області із двома заявами за формою j1302002 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на суму 51 000,00 грн. та 85 000,00 грн. відповідно;

що у відповідь на вказані вище заяви Головне управління ДПС у Черкаській області листом від 01.05.2025 №10567/6/23-00-07-09-06 повідомило, що заяви ліквідатора банкрута підлягають залишенню без розгляду у зв'язку з наявністю у ТОВ "Енергогазрезерв" податкової заборгованості по податку на додану вартість у сумі 1 947 638,33 грн., отже фактично Головне управління ДПС у Черкаській області визнало наявність надмірно зарахованих коштів у вигляді штрафних санкцій на суму 136 000,00 грн. та вказало підставу відмови у поверненні цих коштів платнику податків - наявність податкової заборгованості у сумі 1 947 638,33 грн., проте залишило заяви позивача без розгляду;

що відповідно до п.1.3. ст.1 ПК України - цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства;

що відповідно до ч.1 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею;

що відповідно до п.87.10 ст.87 ПК України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно з Кодексом України з процедур банкрутства без застосування норм цього Кодексу;

що доводи про необхідність закриття провадження у справі оскільки спір не підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства є безпідставними;

що починаючи з 21.01.2025 (дати визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) порядок погашення податкового боргу, встановлений ПК України, на ТОВ "Енергогазрезерв" не поширюється, натомість такий порядок врегульовано Кодексом України з процедур банкрутства;

що слід застосовувати Кодекс України з процедур банкрутства як спеціальний законодавчий акт, приписи якого мають пріоритет перед загальними нормами щодо регламентування порядку відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

4. Відповідач-1, Головне управління ДПС у Черкаській області, у відзиві від 07.07.2025 та його представник у судовому засіданні проти вимог заперечили повністю і пояснили,

що згідно з даними ІКС Податковий Блок у ТОВ "Енергогазрезерв" наявна переплата з адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 136 000,00 грн.;

що ТОВ "Енергогазрезерв" має податкову заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1 947 638,33 грн.;

що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань здійснюється відповідно до Податкового Кодексу України, Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за № 370/33341, та Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182;

що згідно з п 43.1.- 43.3. ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу; що у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків; що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податкової декларації шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподаткованим доходом платника податку протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми;

що у ТОВ "Енергогазрезерв" переплата з адміністративних штрафів та інших санкцій у сумі 136 000,00 грн. утворена згідно платіжного доручення від 15.10.2019 №4534 на суму 51 000,00 грн. та платіжного доручення від 23.07.2020 №5474 на суму 85 000,00 грн.;

що разом із тим, провадження у справі про банкрутство ТОВ "Енергогазрезерв» відкрито 16.04.2024, а до цього часу відносини між позивачем та відповідачем регулювалися виключно ПК України;

що строк у 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, визначений п. 43.3 ст. 43 ПК України, сплинув не пізніше 23.07.2023;

що із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань позивач звернувся у Головне управління ДПС у Черкаській області 21.04.2025, тобто і з порушення строку, визначеного ПК України.

5. Відповідач-2, Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, у відзиві від 26.06.2025, заяві від 14.08.2025 №04-17-10/8325 про закриття провадження у справі та його представник у судовому засіданні проти задоволення вимог заперечили повністю і пояснили,

що підтверджує надходження від позивача до Державного бюджету

України по КБК 21081100 коштів на загальну суму 136 000,00 грн.;

що згідно з ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;

що оскільки на час виникнення спірних правовідносин питання безспірного списання коштів державного бюджету не врегульовано на законодавчому рівні (відповідний закон відсутній) і тому у даному випадку слід застосовувати приписи Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45);

що відповідно до п.п.1 п.16, п.19 зазначеного Порядку органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів та інших доходів бюджету. Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів;

що ні орган Казначейства, ні орган ДПС не вступали у господарські відносини з позивачем;

що Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області не є учасником справи про банкрутство та в останнього відсутній майновий спір з позивачем;

що наявний спір, який виник з податкових правовідносин, відноситься до категорії публічно-правових, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, тому провадження у цій справі підлягає закриттю, а спір не підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства.

6. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

7. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.

15.10.2019 згідно з платіжним дорученням №4534 ТОВ "Енергогазрезерв" сплатило на користь УК у м.Черкасах/Черкаси/21081100 51 000,00 грн. із зазначенням у призначенні платежу: "(...) "Адміністративні штрафи та інші санкції" сплата штрафу за поруш ліценз умов від-но до постанови №2066 від 03.10.19"

23.07.2020 згідно з платіжним дорученням №5474 ТОВ "Енергогазрезерв" сплатило на користь УК у м.Черкасах/Черкаси/21081100 85 000,00 грн. із зазначенням у призначенні платежу: " (...) Адміністративні штрафи та інші санкції сплата штрафа за поруш ліценз умов від-но до постанови №1312 від 09.07.2020"

16.04.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство боржника.

21.01.2025 постановою суду боржника визнано банкрутом.

Згідно з даними безкоштовного електронного сервісу "Електронний кабінет платника" на офіційному веб-порталі ДПС України за ТОВ "Енергогазрезерв" рахуються надміру сплачені кошти: у сумі 51 000,00 грн. зі сплати платежу "Адмiн. штрафи та iншi санкцiї (надх.коштiв, контроль за справлянням яких закрiп. за ГУ ДФС-рай", сплачені згідно з платіжним дорученням від 15.10.2019 №4534; у сумі 85 000,00 грн. зі сплати платежу "Адмiн. штрафи та iншi санкцiї (надх.коштiв, контроль за справлянням яких закрiп. за ГУ ДФС-рай", сплачені згідно з платіжним дорученням від 23.07.2020 №5474, всього переплата складає 136 000,00 грн.

21.04.2025 ліквідатор банкрута звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області із заявами про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені відповідно на суму 85 000,00 грн. та на суму 51 000,00 грн.

01.05.2025 листом за вих.№10567/6/23-00-07-09-06 Головне управління ДПС у Черкаській області у відповідь на подані ліквідатором банкрута заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені повідомило, що механізм та умови повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань передбачено ст.43 ПК України, відповідно до п.43.1. ст.43 якого помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу; що заяви ліквідатора банкрута підлягають залишенню без розгляду у зв'язку з наявністю у ТОВ "Енергогазрезерв" заборгованості по податку на додану вартість на суму 1 947 638,33 грн.; що згідно з п.43.2. ст.43 ПК України повернення або перерахування помилково або надміру сплачених коштів можливе лише після повного погашення вищезазначеної заборгованості.

8. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.

Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:

ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства;

п.8 ч.1 ст20. Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи про банкрутство (неплатоспроможність) та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника;

ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;

ч.1,3 і 4 ст.74. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів;

ч.1,2 ст.86. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності

Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:

ч.2 ст.7. 2. Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), у межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника, у тому числі спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення;

ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (…) подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб (...).

Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування":

п.1, 2 і 12 ч.2 ст.6. Платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом;

ч.13 ст.9. Суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до Податкового кодексу України:

п.14.1.115. п.14.1 ст.14. Надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату;

п.43.1 - 43.5 ст.43. Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (...) У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі (...) У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг (...) Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (...) На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку;

п.43.6. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку;

п.87.10. ст.87. З моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно з Кодексом України з процедур банкрутства без застосування норм цього Кодексу;

п.102.5. ст.102. Заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 №1650/24182 (далі - Порядок №787):

п.1 розділу І. (...) надміру зараховані кошти - сума коштів, що становить позитивну різницю між сумою фактично сплачених коштів та сумою коштів, яку повинен сплатити до відповідного бюджету платник платежів (зборів), що визначені відповідним законодавством (крім платежів (зборів), контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби), для повного виконання покладеного на нього грошового зобов'язання (...);

п.3 розділу І. Повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій (...);

п.5. (...) Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету (...) Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету. У разі наявності в обліку органів Казначейства заборгованості платника перед державним бюджетом за іншими бюджетними позичками, кредитами або фінансовою допомогою відповідне головне управління Казначейства, Казначейство повідомляє орган, який подав подання, про можливість направлення коштів (або їх частки), зазначених у поданні, насамперед на погашення цієї заборгованості перед державним бюджетом (...)

Відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказам Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60,

зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за № 370/33341 (далі - Порядок №60):

п.1 розділу ІІІ. Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (...) здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (...), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення. Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу;

п.4 розділу ІІІ. Після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС (...);

п.5 розділу ІІІ. Якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів (...);

п.6 розділу ІІІ. Після внесення до Журналу відмітки підрозділу територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з погашення боргу, проставляє у Журналі відмітку про наявність або відсутність податкового боргу та правомірність або неправомірність за таких умов повернення коштів;

п.9 розділу ІІІ. Сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (...) з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС (...) в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання (...)

Відповідно до п.8 підрозділу 2 розділу III Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.01.2021 №5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за №321/35943) (далі - Порядок №5) у разі, якщо платником податків не подано заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені протягом 1095 днів від дня виникнення таких сум, то відповідно до статті 43 глави 1 розділу II Кодексу такі суми не підлягають поверненню платнику (...)

11. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.

11.1. Аналіз положень п.43.1. - 43.6. ст.43 Податкового кодексу України, Порядку №60 дає підстави для висновків про те, що закон визначає як матеріально-правові умови, так і процесуальний порядок для повернення надміру сплачених грошових зобов'язань

Так обов'язковими матеріально-правовими умовами, які мають бути в сукупності, є: 1) подання платником заяви у довільній формі з обов'язковим зазначенням суми і виду помилково та/або надміру сплаченого платежу, напряму або напрямів перерахування коштів, що повертаються; 2) подання такої заяви протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми; 3) відсутність податкового боргу; 4) наявність переплати з відповідного платежу.

Відсутність однієї з цих умов (однієї складової) виключає можливість застосування процесуальних норм щодо повернення платежу.

11.2. Так, спеціальним терміном звернення до контролюючого органу із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань встановлено термін з дня переплати та не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. У разі, якщо платником податків не подано заяви в установлений строк, такі суми не підлягають поверненню платнику.

Позивачем було сплачено разом 136 000,00 грн. адміністративних санкцій та штрафів, що підтверджується платіжними дорученнями від 15.10.2019 №4534 на суму 51 000,00 грн. та від 23.07.2020 №5474 на суму 85 000,00 грн..

Головне управління ДПС у Черкаській області листом від 01.05.2025 №10567/6/23-00-07-09-06 на заяви ліквідатора банкрута від 21.04.2025 повідомило, що залишає їх без розгляду на підставі п.43.1., п.43.2. ст.43 ПК України у зв'язку з наявністю у ТОВ "Енергогазрезерв" заборгованості з податку на додану вартість у сумі 1 947 638,33 грн.

Отже, саме починаючи з 15.10.2019 на суму 51 000,00 грн. з 23.07.2020 на суму 85 000,00 грн. у позивача виникло право на звернення до контролюючого органу для повернення надміру сплачених коштів. Натомість з відповідними листами позивач звернувся до Головного управління ДПС у Черкаській області лише 21.04.2025. Тобто, з часу виникнення права на повернення надміру сплачених платежів минуло більше ніж 1095 днів.

Після закінчення 1095-го дня від дня виникнення права на повернення надміру сплаченого платежу заявник втратив право на його повернення, у зв'язку з чим вимога задоволенню не підлягає. Тобто на час подання ліквідатором банкрута заяв від 21.04.2025 у нього таке право відсутнє.

При цьому суд наголошує, що 1095-денний термін, протягом якого платник податків має право подати заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, не є тотожним строку позовної давності, визначеному Цивільним кодексом України - він є визначеною законом умовою повернення надміру сплати платежу, періодом, у який таке право існує (виникає і припиняється).

11.3. За інформацією Головного управління ДПС у Черкаській області за ТОВ "Енергогазрезерв" обліковується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1 947 638,33 грн. Вказані обставини позивач не спростував.

Згідно з Податковим кодексом України наявність у платника податкового боргу є окремою підставою для відмови в поверненні надмірно сплачених коштів. Однак, згідно з Кодексом України з процедур банкрутства погашення вимог будь-якого кредитора після відкриття провадження у справі про банкрутство можливе лише у порядку, визначеному КУзПБ.

Тобто, якщо боржник після відкриття провадження у справі про банкрутство має переплату до бюджету з певних платежів і одночасно має борг перед бюджетом (у особі контролюючого органу, який подав чи ще й не подав заяву про визнання його кредитором), то повернення коштів згідно з ПКУ можливе лише після погашення вимог контролюючого органу. Тобто, а) після виявлення усіх кредиторів, в тому числі й контролюючого органу, б) якщо ліквідатор отримав достатньо майна та повністю погасив вимоги перед бюджетом (контролюючого органу); в) якщо ліквідатор банкрута устиг вчинити ці дії у 1095 термін.

Однак суд вважає, що у даному випадку норми Податкового кодексу України вступають у суперечність з положеннями Кодексу України з процедур банкрутства, оскільки погашення боргів банкрутом (в тому числі й контролюючого органу перед бюджетом) відповідно до норм КУзПБ не може відбуватися до того, як буде сформовано ліквідаційну масу та витребуване належне боржнику майно від третіх осіб (в т.ч. й з бюджету). Отже умова про відсутність податкового боргу після відкриття провадження у справі про банкрутство не може бути перешкодою для повернення надміру сплаченого платежу боржнику для включення у ліквідаційну масу, оскільки застосуванню підлягають норми КУзПБ, а не ПКУ.

12. Вимоги учасників справи про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України задоволенню не підлягають з тих мотивів, що з дня відкриття провадження у справі про банкрутство усі спори щодо майна боржника підлягають розгляду судом у межах справи про банкрутство. При цьому суд виходить із норм ч.2 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства та ст.20 ГПК України, положення яких змінені Законом України від 19.09.2024 №3985-IX вже після винесення постанов Великою Палатою Верховного Суду, на які посилаються учасники справи.

Керуючись ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.238, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.08.2025 №04-17-10/8325 про закриття провадження у справі.

2. У позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 13.10.2025.

Направити це судове рішення боржнику у особі ліквідатора банкрута, Головному управлінню ДПС у Черкаській області, Головному управлінню Державної казначейської служби України у Черкаській області.

С у д д я Хабазня Ю.А.

Я-4, 14-925-0001