18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"09" вересня 2025 р. Черкаси справа №925/747/23
Вх.суду № 11777/25 від 12.08.2025
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Руденко К.О.,
у судове засідання не з'явились: ліквідатор банкрута, представники від Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області, Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Черкаської окружної прокуратури,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду клопотання від 11.08.2025 №02-57/88
заявника, боржника у особі ліквідатора банкрута,
про витребування доказів у Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Державної податкової служби України у особі її філії, Головного управління ДПС у Черкаській області,
до боржника, Командитного товариства "Леонід",
про банкрутство юридичної особи,
1. Боржником у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Іванюка О.М., подано клопотання від 11.08.2025 №02-57/88 з вимогою про витребування у Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (вул.Байди Вишневецького,36, м.Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 38764676) (далі - Розпорядник інформації) копію реєстраційної справи в паперовій формі щодо юридичної особи - Командитне товариство "Леонід" (бул.Шевченка, 150, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 32941112)
2. Ліквідатор банкрута у клопотанні від 11.08.2025 №02-57/88 на обгрунтування заявленої вимоги пояснив,
що на цей час місцезнаходження бухгалтерської та іншої документації, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банкрута не встановлено;
що у зв'язку з цим у ліквідатора банкрута виникла необхідність в отриманні інформації щодо господарської діяльності та наявних у боржника активів від третіх осіб, зокрема, у Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради;
що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що реєстраційна справа КТ "Леонід" зберігається у Черкаській міській раді;
що ліквідатор банкрута направив на адресу Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради запит від 24.08.2023 №02-57/2039, у якому просив надати копію реєстраційної справи КТ "Леонід" та надати можливість ознайомитись з наявними у ній матеріалами;
що листом від 27.09.2023 №14373-01-21 Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради відмовив у наданні запитуваних документів, посилаючись на ст.30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", згідно з якою витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється на підставі відповідного рішення суду.
3. Учасники провадження у справі про банкрутство боржника були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак участі своїх повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про причини неявки до суду не повідомили.
Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради у направленому суду клопотанні від 05.09.2025 (вх.суду №12980/25 від 08.09.2025) просив розглянути справу без участі його представника, зазначив, що залишає вирішення спору на розсуд суду.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
4. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
5. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
08.08.2023 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство боржника.
28.12.2023 постановою суду боржника визнано банкрутом.
24.08.2025 ліквідатор банкрута звернувся до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради із запитом №02-57/2039, у якому просив "(...) надати копію реєстраційної справи Командитного товариства "Леонід" (...)" "надати можливість ознайомитись з матеріалами реєстраційної справи Командитного товариства "Леонід" (а.с.4 т.4)
27.09.2023 листом за вих.№14373-01-21 Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на запит ліквідатора банкрута від 24.08.2023 №02/57/2039 повідомив, що "витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному статтею 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", а саме на підставі відповідного рішення суду. Разом з тим, згідно з порядком надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 5 травня 2023 року №1692/5, засновник/директор юридичної особи або будь-яка особа може звернутися до департаменту "Центр надання адміністративних послуг" Черкаської міської ради з метою (...) отримання документів, необхідних для отримання адміністративної послуги з видачі документів, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи. Відповідно до статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та Закону України "Про державний бюджет на 2023 рік" за одержання документів, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи в паперовій формі справляється плата з розрахунку за кожен окремий документ в розмірі 0,07 прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 190 гривень (...)" (а.с.11 т.4)
12.08.2025 за вх.№11777/25 до суду надійшло клопотання, що розглядається.
6. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства";
ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.1, 5 ч.1 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до (...) фізичних осіб;
ч.8 ст.12. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
ч.1-3 ст.12№. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів. Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації;
ч.1 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (...) аналізує фінансовий стан банкрута (...); заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості (...); вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб (...).
Згідно із Законом України "Про інформацію:
ст.1. (...) документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (...) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (...);
ст.5. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (...);
абз.2 ч.2 ст.11. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом;
ч.2 ст.20. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
ч.1,3 ст.21. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації"
п.2 ч.1 ст.10. Кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Відповідно до ст.1, 5, 6, 9, 10, 19, 22 цього Закону: таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі; таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю; порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами; інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше; обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ; кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені; розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"
п.10 ч.1 ст.1. Персональний кабінет юридичної особи, іншої організації та фізичної особи - підприємця (далі - персональний кабінет) - особиста сторінка в мережі Інтернет юридичної особи, фізичної особи - підприємця, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, та громадського формування, що не має статусу юридичної особи, на порталі електронних сервісів, призначена для подання документів в електронній формі для проведення реєстраційних дій, безоплатного доступу юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, до відомостей про результати розгляду цих документів, документів, що містяться в реєстраційній справі таких осіб в електронній формі, та відомостей про цих осіб, які є актуальними на момент запиту або на визначену дату;
п.3 ч.2 ст.11. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: (…) безоплатного доступу через персональний кабінет до документів, поданих юридичною особою, фізичною особою - підприємцем, відокремленим підрозділом юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, та громадським формуванням, що не має статусу юридичної особи, для проведення реєстраційних дій, відомостей про результати їх розгляду, документів, що містяться в реєстраційній справі таких осіб в електронній формі, та відомостей про цих осіб, які актуальні на момент запиту та на визначену дату, - шляхом їх перегляду, копіювання та роздрукування;
ч.1 ст.30. Витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному законом.
ч.3 ст.30. Оригінали документів, вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню суб'єкту державної реєстрації, у якого зберігаються реєстраційні справи, після проведення відповідних процесуальних дій. Тимчасовий доступ до документів з реєстраційної справи здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 травня 2023 року №1692/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 травня 2023 року за № 750/39806:
п.2 розділу "I. Загальні положення" (…) Документи, що містяться в реєстраційній справі, надаються шляхом виготовлення копій таких документів в паперовій формі з проставлянням підпису та печатки надавача на кожній сторінці документа.
п.1 розділу "II. Надання відомостей з Єдиного державного реєстру у паперовій формі" (…) У разі коли заявник бажає отримати документи, що містяться в реєстраційній справі в паперовій формі, він звертається до суб'єкта державної реєстрації, що відповідно до закону уповноважений зберігати реєстраційну справу у паперовій формі.
п.7 розділу "II. Надання відомостей з Єдиного державного реєстру у паперовій формі" (…) У разі коли надавачем, що відповідно до цього Порядку надаються документи, що містяться в реєстраційній справі в паперовій формі, встановлено відсутність запитуваних документів в реєстраційній справі в електронній формі, надання таких документів здійснюється виключно після виготовлення їх сканованих копій та долучення до відповідної реєстраційної справи в електронній формі.
7. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
7.1. Виходячи з аналізу норм ст.1,5, абз.2 ч.2 ст.11 та ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію", а також п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд вважає, що кожна особа (в тому числі і юридична особа) має право на отримання інформації, яка стосується її особи. Зокрема, юридична особа має право запитувати інформацію, яка є інформацією про неї, в тому числі запитувати документи, які створені нею чи які створені іншими особами, але мають наслідком виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків такої юридичної особи.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, тобто Розпорядник інформації зобов'язаний надати документи, копії, інформацію боржнику-банкруту (у особі його ліквідатора) на його запити.
Однак боржник-банкрут має право запитувати лише ті документи, які створені боржником чи для боржника, чи які створені іншими особами але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, лише ту інформацію, яка є інформацією про боржника.
Реєстраційна справа КТ "Леонід", про витребування копії якої заявлено клопотання, є документами, що містять інформацію боржника (інформацію про боржника).
7.2. Відносини ж щодо внесення і розгляду запиту арбітражного керуючого додатково і спеціально врегульовано статтями 12 і 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства. Зокрема, цими статтями Кодексу детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено адвокатський запит, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду запитів та порядку відшкодування витрат, а тому відповідні положення Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації" не поширюються на відносини між ліквідатором банкрута та Розпорядником інформації.
Згідно із вказаним нормами під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
7.3. Крім того, боржник є в даному випадку особою, яка з'ясовує, та витребовує інформацію і документи стосовно своєї особи (стосовно якої формується реєстраційна справа), яка відповідно до п.10 ч.1 ст.1 і п.3 ч.2 ст.11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" має право безоплатного доступу через персональний кабінет до документів, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та має право на отримання їх у вигляді документів у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі.
Оскільки в цьому реєстрі мають міститися усі документи реєстраційних справ в електронній формі та створюватись їх електронний архів (п.7 ч.2 ст.7), то відповідно боржник так само має право безоплатного доступу до документів реєстраційної справи у паперовій формі, якщо вони не доступні йому через персональний кабінет. Отже в даному випадку відмова Розпорядника майна надати боржнику доступ (ознайомлення) до матеріалів реєстраційної справи боржника у паперовій формі є незаконним. Розпорядник інформації або зобов'язаний був внести усі документи реєстраційної справи в паперовій формі та надати до них доступ боржнику у особі його ліквідатора банкрута через персональний кабінет, або забезпечити доступ до матеріалів реєстраційної справи у паперовій формі.
Ознайомлення ліквідатора банкрута з матеріалами реєстраційної справи має ту перевагу, що він може отримати необхідну інформацію без виготовлення копій документів та виготовляти лише такі необхідні копії, які будуть доказами перед іншими державними органами чи при розгляді справ у суді, що відповідно скорочує витрати часу і коштів як ліквідатора банкрута, так і Розпорядника інформації.
Оскільки Розпорядник інформації відмовив у наданні доступу боржнику-банкруту (у особі його ліквідатора) до матеріалів його реєстраційної справи та відмовив у наданні копій документів, суд вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню, а саме в частині надання усіх матеріалів реєстраційної справи Командитного товариства "Леонід" саме суду у справу, а не боржнику у особі ліквідатора банкрута.
7.4. Стаття ж 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", на яку посилається Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, регламентує порядок вилучення та виїмки документів (яка здійснюється у процесуальній формі тимчасового доступу до документів з реєстраційної справи на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України).
У даній справі ліквідатор банкрута звернувся до Черкаської міської ради із запитом на отримання копій документів реєстраційної справи Командитного товариства "Леонід" та на ознайомлення з матеріалами цієї реєстраційної справи, що не має наслідком вилучення чи виїмку документів.
Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради не забезпечив в Єдиному державному реєстрі доступу заявнику (боржнику) до його реєстраційної справи через персональний кабінет і не надав доступу до документів, які наявні у неї, у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі, тому відмова у наданні доступу до реєстраційної справи з посиланням на неналежну норму закону є незаконною.
Керуючись ст.81, 234, 235 ГПК України, суд
1. Клопотання боржника у особі ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Іванюка О.М., від 11.08.2025 №02-57/88 задовольнити частково.
Зобов'язати Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (вул.Байди Вишневецького,36, м.Черкаси, 18001, ідентифікаційний код 38764676) у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали суду надати Господарського суду Черкаської області у справу №925/747/23 належним чином завірені копії усіх документів реєстраційної справи Командитного товариства "Леонід" (бульв. Шевченка,буд.150, м.Черкаси, 18030, ідентифікаційний код 32941112).
У решті вимог відмовити.
Ухвала суду набрала законної сили 13.10.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Строк пред'явлення ухвали до виконання відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" три роки.
Повне судове рішення складено і підписано 13.10.2025.
Направити цю ухвалу ліквідатору банкрута, членам комітету кредиторів (4), Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.
Суддя Ю.А. Хабазня
Я-7