Справа № 164/528/25
п/с 2-а/164/118/2025
16 жовтня 2025 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Ониска Р.В.,
при секретарі Наумик Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що постановою за справою про адміністративне правопорушення ВН № 210 від 09.10.2024 складеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. 10 лютого 2025 року Позивачу ОСОБА_1 в застосунок «Дія» прийшло сповіщення про винесення щодо нього Постанови про арешт коштів боржника (ВП № 77132963). Про наявність даних Постанов (штрафу) позивач дізнався лише після отримання відповіді на адвокатські запити, представника. Тому сторона позивача вважає, що строк оскарження постанови передбачений ст. 286 КАС України пропущено з поважних причин та незалежних від позивача причин.
Позивач ОСОБА_1 та його представник Чабан Т.М. в судове засідання не з'явилися, подали заяви в яких просять проводити розгляд вище вказаної справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача Похила Т.В. в судове засідання не з'явилася, подала заяву в якій просить проводити розгляд вище вказаної справи без її участі, у поданому суду відзиві, а також у заяві, заперечувала щодо задоволення вище вказаного позову.
Взявши до уваги позицію позивача, представника позивача та представника відповідача, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що постановою ВН № 210 від 09.10.2024, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 - ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн.
10 лютого 2025 року Позивачу ОСОБА_1 в застосунок «Дія» прийшло сповіщення про винесення щодо нього Постанови про арешт коштів боржника (ВП № 77132963). Даною Постановою у межах суми стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів, на Позивача накладено стягнення у сумі, що становить 37600 гривень.
З Постанови про арешт коштів від 10.02.2025 року було встановлено, що дана постанова винесена начальником Маневицького відділу державної виконавчої служби у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Будь С.Л.
У зв'язку з тим, що Позивачем не було отримано жодних Постанов про відкриття виконавчих проваджень, Постанов про адміністративні правопорушення на підставі яких могло бути винесено Постанову про арешт коштів, представником Позивача Адвокатом, Чабан Т.М. було зроблено адвокатські запити від 15.02.2025 року до Маневицького відділу ДВС у Камінь-Каширському районі про отримання інформації та належним чином завірених документів, щодо Позивача (а саме: щодо виконавчого провадження №77132963, яке відкрито відносно боржника ОСОБА_1 ).
У встановлений законом термін на адресу представника Позивача було надіслано: Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 77132963 від 10.02.2025 року, копію супровідного листа про прийняття до примусового виконання постанови ВН № 210 від 09.10.2024 року від 10.01.2025 року за вих. № 45 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також саму копію Постанови ВН № 210 від 09.10.2024 за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУ про адміністративні правопорушення винесену щодо Позивача ОСОБА_4 .
Отримавши дані документи було встановлено, що щодо Позивача Начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 було винесено Постанову ВН № 210 від 09.10.2024 року за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУ та накладено штраф у розмірі 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч гривень нуль копійок).
Також, сторона позивача просить звернути увагу суду, що Позивач за адресою реєстрації місця проживання не отримував ані повістки, ані жодних листів, постанов чи повідомлень від ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також не отримував повідомлення від Укрпошти про отримання кореспонденції. Таким чином, Позивач не знав і не міг знати про направлення йому повістки для проходження медичного огляду, та не знав про наявність Постанови про накладення адміністративного штрафу щодо нього ІНФОРМАЦІЯ_4 . Про наявність даних Постанов (штрафу) дізнався дише після отримання відповіді на адвокатські запити, представника у зв'язку з чим строк на оскарження Постанови ВН № 210 від 09.10.2024 пропущено з поважної причини.
Судом встановлено, що адміністративна справа була розглянута у відсутності ОСОБА_1 без його повідомлення про місце та час її розгляду.
При винесенні оскаржуваної постанови уповноваженою особою на складення постанови не було враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та інші обставини справи, які слід враховувати при призначенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальносі встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачену адміністративну відповідальність.
Згідно п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частина 5 ст. 77 КАС України встановлює, що якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частини першої статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи; давати пояснення, подавати докази; заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки позивач не був поінформований про дату, час та місце розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, таким чином порушено його права на захист.
Згідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Згідно з ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Будь-яких клопотань про витребування та дослідження інших доказів, крім тих, що досліджувались судом в ході розгляду справи, представником позивача та представником відповідача заявлено не було.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що в ході судового розгляду було встановлено, що вина позивача ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, не була доведена відповідачем, так як начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 було порушено процесуальний порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення і в результаті безпідставно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАПта накладено на нього стягнення у виді штрафу, що призвело до порушення прав позивача. З цих підстав, постанова ВН № 210 від 09.10.2024про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В поданій до суду заяві Позивач просив судові витрати залишити за ним, а тому суд рахує за доцільне не стягувати судовий збір з Відповідача на корить Позивача, що сплачений ним при поданні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 8-10, 14, 72-77, 90, 132, 139, 286 КАС України, ст.ст. 7, 268, 276, 280, 287-289, 293 КУпАП, ст. 62 Конституції України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Постанову ВН № 210від 09 жовтня 2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП ОСОБА_1 та накладення на нього адміністративного стягнення у виді 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень штрафу - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Маневицького районного суду
Волинської області Ониско Р.В.