про повернення матеріалів
Справа № 621/3382/25
Провадження № 3/621/1095/25
16 жовтня 2025 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В. Філіп'єва, розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 3 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Зміївського районного суду Харківської області надійшов матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №701080 від 09.10.2025 ОСОБА_2 ставиться у вину вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 173-2 КУпАП за наступних обставин:
09.10.2025, о 14:15 годині, ОСОБА_3 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив сварку зі своєю дружиною ОСОБА_4 , а саме: умисно висловлював образи, погрози нецензурною лайкою, чим було завдано шкоду психічному та фізичному здоров'ю потерпілої, будучи раніше, протягом року, підданим адміністративному стягненню за вчинення порушення за ч.1 статті 173-2 КУпАП, а отже ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 статті 173-2 КУпАП.
До протоколу надано: рапорт чергового відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про надходження повідомлення про домашнє насильство; заяву та письмові пояснення ОСОБА_4 , форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, терміновий заборонний припис, довідку "АМОР", постанову Зміївського районного суду Харківської області від 05.08.2024 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
14.10.2025 протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями визначено головуючого суддю для розгляду адміністративного матеріалу В. Філіп'єву.
Ознайомившись з матеріалами справи, дійшов наступного:
Відповідно до статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Відповідно статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
При цьому суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Тоді як, частиною 3 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за ПОВТОРНЕ протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №701080 від 09.10.2025 дії ОСОБА_3 а кваліфіковано як домашнє насильство психологічного характеру, тобто правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, тоді як на підтвердження повторності надано копію постанови про притягнення порушника до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП від 05.08.2024.
Однак, наведені у вказаній справі порушення не охоплюються складом правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП.
За змістом ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Діючим законодавством передбачено, що судовий розгляд проводиться лише в межах адміністративного обвинувачення, яке міститься в протоколі про адміністративне правопорушення і встановлення інших обставин, які знаходяться за межами обвинувачення та погіршують становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є неприпустимим, оскільки порушує право на захист від конкретного обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення.
Конкретність пред'явленого особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Разом з тим, неконкретність обвинувачення не тільки не дозволяє особі, яка притягується до адміністративної відповідальності належним чином організувати ефективний захист своїх інтересів, а й позбавляє суд належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.
Без усунення зазначених недоліків неможливо виконати вимоги статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо прав особи, яка притягається до відповідальності, а також статті 245, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Усунути зазначену неповноту і неправильність, допущенні при складанні протоколу про адміністративне правопорушення у судовому засіданні неможливо, оскільки суддя позбавлений можливості вийти за межі протоколу про адміністративне правопорушення.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року зазначено, визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, обов'язок щодо збирання доказів, відповідно ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення підлягає повторному поверненню для належного оформлення.
Керуючись статтями 245, 256, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно повернути відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Суддя В. Філіп'єва