Справа № 636/7010/25
Провадження 3/621/1106/25
16 жовтня 2025 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В. Філіп'єва, розглянувши матеріали відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 старшого сержанта ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності протягом року відсутні,
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
02.08.2025, о 13:00 годині, ОСОБА_3 , солдат військової частини НОМЕР_1 був виявлений за адресою: АДРЕСА_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. В подальшому солдата ОСОБА_4 було направлено до КНП ХОР "ОКНЛ" відділення цілодобової експертизи алкогольного та наркотичного сп'яніння, де йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, порушення мови. Відповідно до виписки №851 із медичної карти амбулаторного хворого, результат огляду: відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 статті 172-20 КУпАП.
На підтвердження винуватості ОСОБА_4 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення до матеріалів справи надано:
-Протокол про військове адміністративне правопорушення серії ДНХ-4082 від 03.08.2025;
-Випискою медичної карти амбулаторного хворого №851,
-пояснення ОСОБА_4 ,
-Військовий квиток на ім'я ОСОБА_4 .
В судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності, не з'явився, подав заяву, в якій провину в інкримінованому адміністративному правопорушенні визнав в повному обсязі, просив розглянути справу без його участі.
За змістом статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 статті 172-20 КУпАП, яке інкримінується порушнику, не входить до переліку справ, при розгляді яких присутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, наявність відомостей у суду про належне повідомлення про дату і час розгляду справи, а також обов'язок суду забезпечити швидкий і ефективний розгляд справи, суд вважає за можливе провести судовий розгляд за відсутності вказаної особи за наявними матеріалами справи.
Дослідивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на об'єктивному та неупередженому дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя зазначає наступне:
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб, в подальшому неодноразово продовжений.
Відповідно до ст. ст. 11, 16, 17 Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців, крім іншого, такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників). Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. На військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Згідно ч.3 статті 172-20 КУпАП, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п'ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Дослідженими по справі доказами беззаперечно підтверджується відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння під час несення служби в умовах особливого періоду, а отже в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Призначаючи стягнення за вказане правопорушення, суд керується положеннями статті 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Отже, враховуючи суспільну небезпеку адміністративного правопорушення, вчиненого військовослужбовцем під час дії особливого періоду в умовах воєнного стану, до винної особи слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до п.12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», порушника належить звільнити від сплати судового збору як військовослужбовця при розгляді справи, пов'язаній з виконанням службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.172-20, ст.ст. 23, 33, 245, 252, 280, 283-284, 288-289 КУпАП, суд
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винуватим у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на момент винесення постанови становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена через Зміївський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Суддя В. Філіп'єва