Справа № 344/17348/25
Провадження № 3/344/5380/25
15 жовтня 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., з участю потерпілих ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , розглядаючи матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,
за ст.ст. 122-4, 124, 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_3 вчинила керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння, порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний, за наступних обставин.
ОСОБА_3 23.09.2025 року о 18-30 год. в м.Івано-Франківську, по вул.Карпатська, 2, керувала транспортним засобом марки "Chevrolet" н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушила п.2.9 а) ПДР України. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі у лікаря нарколога .
ОСОБА_3 23.09.2025 року о 18-30 год. в м.Івано-Франківську, по вул.Карпатська, 2, керувала транспортним засобом марки "Chevrolet" н.з. НОМЕР_1 , була неуважною, не стежила за дорожньою обстановкою, не дотрималась безпечного бокового інтервалу та безпечної швидкості, внаслідок чого допустила наїзд на припаркований транспортний засіб “Mercedes-Benz» д.н.з НОМЕР_2 , після чого продовжила рух та здійснила наїзд на транспортний засіб, що стоїть, а саме “Mitsubishi Lancer» д.н.з. НОМЕР_3 , чим порушила п.п. 2.3.б., 12.1., 13.1 ПДР України, що призвело до механічних пошкоджень транспортних засобів з матеріальними збитками.
ОСОБА_3 23.09.2025 року о 18-30 год. в м.Івано-Франківську, по вул.Карпатська, 2, керувала транспортним засобом марки "Chevrolet" н.з. НОМЕР_1 , була неуважною, не дотрималась безпечного бокового інтервалу, внаслідок чого допустила наїзд на перешкоду, а саме огорожу будинку, чим порушила п. 13.1 ПДР України, що призвело до механічних пошкоджень транспортного засобу та перешкоди з матеріальними збитками.
ОСОБА_3 23.09.2025 року о 18-30 год. в м.Івано-Франківську, по вул.Карпатська, 2, керувала транспортним засобом марки "Chevrolet" н.з. НОМЕР_1 та будучи причетною до дорожньо-транспортної пригоди, залишила її місце події, чим порушила п.2.10.а) ПДР України.
ОСОБА_3 в судовому засіданні вину у вчиненні нею адміністративних правопорушеннях визнала.
Допитані в судовому засіданні потерпілі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтвердили викладені в протоколі обставини вчинення ОСОБА_3 адміністративних правопорушень.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд дослідивши всі зібрані по справі докази, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_3 складу адміністративних правопорушень передбачених ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП, доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом серії ЕПР1№463078 від 23.09.2025 року про адміністративне правопорушення, протоколом серії ЕПР1№463058 від 23.09.2025 року про адміністративне правопорушення, протоколом серії ЕПР1№463094 від 23.09.2025 року про адміністративне правопорушення та протоколом серії ЕПР1№463087 від 23.09.2025 року про адміністративне правопорушення. Вищевказані протоколи про адміністративні правопорушення відповідають вимогам ст.256 КУпАП, оформлені компетентним органом в межах повноважень, наданих особі, яка його склала, чітко викладено суть правопорушення.
Вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП доводиться також схемами місця ДТП від 23.09.2025 року, які досліджувалися судом, письмовими поясненнями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , а також усними поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Матеріали справи містять направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23.09.2025 року, згідно якого у ОСОБА_3 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння.
До матеріалів справи долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого у ОСОБА_3 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: порушення мови, тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці.
Також матеріали справи містять висновок “КНП ПОКЦПЗ ІФ ОР» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного, чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23.09.2025 року.
Вина ОСОБА_3 доводиться відеоматеріалами, що містяться на оптичному диску.
Відповідно до вимог п.2.9.а) ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.3.б) ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно п.13.1. ПДР України передбачено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно п.12.1. ПДР України передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до п.2.10.а) ПДР України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Як встановлено судом ОСОБА_3 допустила порушення згаданих вимог ПДР України, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.1 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Згідно з вимогами ст.122-4 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до вимог ст.124 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Суд звертає увагу на те, що адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні передбачена в КУпАП саме для того, щоб мати змогу зафіксувати обставини ДТП, відібрати пояснення в свідків та очевидців події з метою подальшого вирішення процесуальних питань, в тому числі щодо відшкодування шкоди потерпілому, якому спричинена така шкода. В іншому разі втрачаються вихідні дані, які ускладнюють або з взагалі не дозволяють об'єктивно зафіксувати обставини події та в подальшому вирішити наявний спір між винуватцем ДТП та потерпілим. Більше того, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» від 16 лютого 2021 року № 1231-IX, відповідальність за залишення водіями місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні значно посилено. Одночасно, законодавцем, цим же законом, змінено ст.22 КУпАП, якою виключено з поняття «малозначність діяння», правопорушення передбачене ст.122-4 КУпАП та заборонено звільняти правопорушників від адміністративної відповідальності обмежуючись усним зауваженням.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_3 правильно кваліфіковано за ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП, оскільки вона вчинила вкерування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння, порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний, за наступних обставин, що повністю доведено в суді.
Даних щодо неправомірності дій поліцейських під час документування та оформлення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_3 судом встановлено не було.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст.ст.130 ч.1, 122-4, 124, 124 КУпАП та з врахуванням особи і суспільної небезпеки скоєного, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність ОСОБА_3 , характеру вчиненого правопорушення, ступеня вини особи, слід з метою виховання останньої та запобіганню вчинення нових правопорушень накласти на ОСОБА_3 адміністративне стягнення,зокрема у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.130 ч.1 КУпАП, ст.122-4 КупАП, ст.124 та ст.124 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення:
- за ч.1 ст.130 КупАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
- за ст.122-4 КУпАП у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн.
- за ст.124 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
На підставі ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_3 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Олег ЛАЗАРІВ