Постанова від 15.10.2025 по справі 342/558/25

Справа № 342/558/25

Провадження № 3/342/155/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Андріюк І.Г., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка отримана від відділення поліції №2 (м.Городенка) Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживає по АДРЕСА_1 , місце праці у протоколі не вказано,

за ч.2 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 01.01.2025 року близько 23.30 год у с.Котиківка по вул.Т.Шевченка кермував транспортним засобом - Lifan CCR150, без д.н.з. у стані алкогольного сп'яніння. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується дослідженням №49 від 08.01.2025 КНП «Городенківської БЛІЛ ГМР», порушивши вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, повторно протягом року, вчинивши правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.130 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, підтвердивши обставини його вчинення, зазначені у протоколі.

Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів зміцнення законності.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Надані суду матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.130 КУпАП, містять:

протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 349421 від 02.06.2025;

рапорт інспектора СРПП відділення поліції №2 (м.Городенка) Коломийського РВП ГУНП у Івано-Франківській області від 02.06.2025;

диск з відеозаписом з цифрової нагрудної відеокамери (без номера) CammPro 1826R2;

характеристику, видану щодо ОСОБА_1 . Котиківським старостинським округом Городенківської міської ради від 03.06.2025 №6-68;

постанову про закриття кримінального провадження від 30.05.2025;

копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 02.01.2025;

копію протоколу допиту свідка від 15.01.2025;

копію паспорта ОСОБА_1 , № НОМЕР_2 ;

лист генерального директора КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» від 14.01.2025 №32, згідно якого у крові ОСОБА_1 , 2004 року народження, забір якої проводився 01.01.2025 о 23:57 год у КНП «Городенківській БЛІЛ ГМР», етиловий спирт- - 1,67 проміле (дослідження №49 від 08.01.2025);

інформацію регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 18.02.2025 про відсутність інформації щодо видачі посвідчення водія ОСОБА_1 ;

інформацію регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 25.02.2025 про те, що згідно баз даних Єдиного державного реєстру ТЗ МВС України мотоцикл марки LIFAN, шасі (рама) № НОМЕР_3 на обліку у сервісних центрах МВС не перебуває;

висновок експерта Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №СЕ-19/109-25/6373-ІТ від 22.04.2025;

копію постанови Городенківського районного суду від 08.08.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.

Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Згідно постанови заступника начальника відділу СУ ГУНП в Івано-Франківській області від 30.05.2025 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025090000000001 від 02.01.2025 закрито за відсутністю у діяннях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.286-1 КК України. Згідно постанови керування водієм ОСОБА_1 мотоциклом у стані алкогольного сп'яніння, без посвідчення водія, транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, зі швидкістю 60 км/год, яка є більшою за максимально-допустиму швидкість, не є у причинно-наслідковому зв'язку із настанням ДТП та її наслідками, оскільки навіть і у тверезому стані, з наявним посвідченням водія та зареєстрованим мотоциклом при допустимій швидкості він не мав би технічної можливості уникнути наїзду на пішохода.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 349421 від 02.06.2025 ОСОБА_1 01.01.2025 року близько 23.30 год у с.Котиківка по вул.Т.Шевченка кермував транспортним засобом - Lifan CCR150, без д.н.з. у стані алкогольного сп'яніння. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується дослідженням №49 від 08.01.2025 КНП «Городенківської БЛІЛ ГМР», порушивши вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, повторно протягом року, вчинивши правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.130 КУпАП.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою - поліцейським відділення поліції №2 (м.Городенка) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області із заповненням реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, та підписаний ним та ОСОБА_1 .

Згідно протоколу ОСОБА_1 тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом не видавався, посвідчення водія не вилучалося.

Жодних заперечень щодо дій працівників поліції під час складання протоколу ОСОБА_1 не вказав.

У графі протоколу «права особи, якій роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи» підпис ОСОБА_1 .

Особу водія ОСОБА_1 , при оформленні протоколу, встановлено працівниками поліції на підставі паспорта громадянина України.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. У п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством. Відповідно до положень пункту 2.9 а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За правилами ч.2 ст. 130 КУпАП настає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті. Згідно ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного). Тобто доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного).

Визначення терміну «керування транспортним засобом» наведено у п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду встановлено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція).

Відповідно до положень п. 2 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Як зазначено у рапорті, 01.01.2025 близько 23.30 ОСОБА_1 керував мотоциклом марки Ліфан без номерного знака по вул.Шевченка у с.Котиківка Городенківської ТГ Коломийського району, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння згідно довідки №32 від 14.01.2025 КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР».

Крім цього, судом встановлено, що згідно постанови Городенківського районного суду від 08.08.2024 року, яка набрала законної сили 19.08.2024, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, зокрема встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Виходячи з наданих суду матеріалів справи, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, повністю доведена, у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості.

Досліджені судом докази узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.

Матеріали провадження не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.130 КУпАП.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, приймає до уваги те, що керування останнім транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння повторно протягом року після притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП свідчить про недосягнення мети адміністративного стягнення, передбаченої ст.23 КУпАП.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Відповідно до ст. 40- 1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 40- 1, ч.2 ст.130, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк три роки.

Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у сумі 605,60 гривень.

Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілою, її представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Андріюк І. Г.