Постанова від 14.10.2025 по справі 742/5169/25

Провадження № 3/742/1473/25

Єдиний унікальний № 742/5169/25

Постанова

іменем України

14 жовтня 2025 року м. Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судових засідань Сороки Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану та фактично проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , виконуючу обов'язки директора Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (до 16.12.2021), бухгалтера Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , виконуючи до 16 грудня 2021 року обов?язки директора Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (далі - Станція), являючись посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 19.06.2025, хоча зобов?язана була подати не пізніше 15 січня 2022 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні, пов'язаному з корупцією визнала в повному обсязі, давши в суді пояснення про обставини вчинення адміністративного правопорушення, фактичних обставин вчинення правопорушення, зазначених в протоколі не оспорює, щиро розкаюється у скоєному.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити їй покарання у виді штрафу в межах санкції даної статті.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП з наступних підстав:

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 N? 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"|" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб?єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з положеннями ч. 2 ст.81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статуту Станція є державною, бюджетною, неприбутковою, науковою установою. Прилуцька дослідна станція є правонаступником землі, майна, майнових і немайнових прав та зобов?язань Прилуцької дослідної станції Нікітського ботанічного саду - Національного наукового центру. Стація є юридичною особою, зареєстрованою в порядку, визначеному законодавством, що регулює діяльність неприбуткових установ.

Відповідно до наказу Національної академії аграрних наук України від 26 серпня 2020 року N? 317 - к у зв?язку зі звільненням директора Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України ОСОБА_2 , виконання обов?язків директора Станції покладено на ОСОБА_1 з 27 серпня 2020 року до призначення керівника у встановленому законом порядку.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду виконуючої обов?язки директора Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України у відповідності до пл. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією.

Згідно наказу Національної академії аграрних наук України від 13 грудня 2021 року N? 517-к. узв?язку з призначенням на посаду директора Станції ОСОБА_2 у встановленому законом порядку, увільнити від виконання обов?язків директора Станції ОСОБА_1 - заступника головного бухгалтера з 16 грудня 2021 року, у зв?язку з закінченням строкового трудового договору.

Враховуючи викладене, ОСОБА_3 , будучи звільненою 16 грудня 2021 року з посади виконуючої обов?язки директора Станції, була зобов?язана подати не пізніше 15 січня 2022 року декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями)

Про ознайомлення ОСОБА_4 з вимогами статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі щодо строків декларування та видів декларацій, які має подавати остання, свідчить лист Національної академії аграрних наук України N? 11-1/99 від 09.04.2025, згідно якого керівники державних підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні НААН неодноразово попереджались щодо неухильного дотримання спеціальних обмежень встановлених Законом України «Про запобігання корупції», зокрема щодо подання декларацій у встановлені законом строки. Крім того, про ознайомлення ОСОБА_4 з вищезазначеними вимогами свідчить факт оприлюднення останньою щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави за минулий 2016 рік (28.04.2017), а також щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави за минулий 2020 рік (31.03.2021).

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларація при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), яку оприлюднила ОСОБА_3 , зареєстровано в Реєстрі лише 19.06.2025 о 12 год. 15 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https://public.nazk.gov.ua).:

Таким чином, ОСОБА_1 , виконуючи до 16 грудня 2021 року обов?язки директора Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до пп. «а'п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подала таку декларацію 19.06.2025, хоча зобов?язана була подати не пізніше 15 січня 2022 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).

Положенням ч.1 ст.172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

У відповідності до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, вважаю за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде найкращим превентивним заходом.

Згідно ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Зокрема, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 172-6, 221, 283-285, 294, 321 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виззнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у сумі 605 грн. 60 коп.

Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно ч.1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.

Суддя Наталія ФЕТІСОВА