Рішення від 06.10.2025 по справі 751/5396/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року

місто Чернігів

Справа №751/5396/25

Провадження №2/751/1667/25

НОВОЗАВОДСЬКИЙРАЙОННИЙСУДМІСТАЧЕРНІГОВА

у складі: головуючого - судді Ченцової С. М.

секретар судового засідання Барбаш М.В.

учасники справи:

позивач - Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради

представник позивача - Корж Людмила Павлівна

відповідач - ОСОБА_1

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ :

І. Стислий виклад позиції позивача

Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у загальному розмірі 46367 гривень 69 копійок.

Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради у жовтні 2018 року повторно зверталась ОСОБА_1 із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, на дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій вказала свій сімейний стан: незаміжня, у шлюбі не перебувала.

До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 31 жовтня 2018 року, де у п. 3 «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сімей, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» розділу І «Загальні відомості» зазначила себе та дочку ОСОБА_2 , а у розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), за період з квітня 2018 року до вересня 2018 року, відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомсім'ямолоді та зареєстрованої у Мін'юсті 07 лютого 2002 року за № 112/6400, із змінами, зазначила, що видами доходів членів її сім'ї є тільки її допомога в Управлінні, депозитних вкладів сім'я за вказаний період не мала.

Згідно з наданими документами, зокрема декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 31 жовтня 2018 року, відповідно до Закону про допомогу сім'ям з дітьми та Порядку № 1751 рішенням Управління від 01.112018 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям з 01.10.2018 року до 31.03.2019 року, у розмірі 466 гривень 83 копійки щомісячно.

Відповідно до Закону про допомогу малозабезпеченим сім'ям та Порядку № 250 згідно з наданими документами, зокрема відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 31 жовтня 2018 року, рішенням Управління від 01 листопада 2018 року ОСОБА_1 була призначена допомога малозабезпеченим сім'ям з 01 жовтня 2018 року до 31 березня 2019 року, у розмірі 271 гривень 29 копійок щомісячно.

Для призначення допомоги одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний період ОСОБА_1 повторно зверталася із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій вказала, що незаміжня, у шлюбі не перебувала.

3а період з 01 грудня 2018 року до 31 грудня 2020 року здійснювався перерахунок розміру допомог.

До Управління адресних соціальних допомог Департаменту із заявою від 12 квітня 2023 року вперше звертався ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати якої ОСОБА_1 не сплачувала аліменти.

До заяви ОСОБА_3 додав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 12 квітня 2023 року та копію заочного рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова від 03 грудня 2021 року, яке набрало законної сили 13 січня 2022 року, у справі №751/1132/21, про визнання його батьком малолітньої дитини ОСОБА_2 та стягнення з ОСОБА_1 на його користь аліментів на утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 17 лютого 2021 року до досягнення дитиною повноліття.

На підставі зазначеного рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова Департаменту стало відомо, що 03 серпня 2018 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який зареєстрований Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 1826, проте під час звернень за призначенням зазначених вище допомог не повідомила (приховала) цю обставину, яка впливає на право отримання допомог та їх розмір, а вказала недостовірну інформацію щодо її сімейного стану: незаміжня та у шлюбі не перебувала.

У зв'язку з приховуванням ОСОБА_1 обставин, які впливають на призначення і виплату допомог, їй було надмірно виплачено бюджетні кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 жовтня 2018 року до 31 грудня 2020 року розмірі 24500 гривень 96 копійок та у вигляді допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01 жовтня 2018 року до 31 грудня 2020 року, у розмірі 21866 гривень 73 копійки.

Станом на час подання позовної заяви до суду кошти, що підлягають поверненню, на рахунок Департаменту не надходили. Угода про погашення суми переплати частинами не укладалась.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 24.06.2025 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду Департамент повідомлений. Від представника позивача Корж Л.П. надійшла заява про розгляд справи без участі представника Департаменту, позовні вимоги підтримує, проти винеснння заочного рішення не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася у встановленому законом порядку, за зареєстрованим місцем проживання, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не зверталася, відзиву не подала.

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (аналогічна за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

З урахуванням викладеного судом 10.05.2023 постановлена ухвала про заочний розгляд справи, відповідно до положень статей 223 ч. 4, 280, 281 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Ш. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_2 , що підтверджується копією актового запису про народження №1245 від 16.06.2017 року. Відомості про батька зазначені на підставі заяви матері, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с.14, 15).

ОСОБА_1 31.10.2018 року, 15.04.2019 року 25.10.2019 року та 13.08.2020 року зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради із заявами про призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с.8-9, 20-21, 28-29, 41-42).

До вказаних заяв ОСОБА_1 надавала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.10-11, 22-23, 30-31, 43-44).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 01.11.2018 року, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям, з урахуванням доходів, на період з 01.10.2018 дo 31.03.2019 pоку у розмірі 466 гривень 83 копійки (а.с.16).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 01.11.2018 року, ОСОБА_1 призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням доходів) на період з 01.10.2018 пo 31.03.2019 pоку у розмірі 271 гривні 29 копійки (а.с.17).

3 01.12.2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок розміру допомог - допомогу одиноким матерям з 01.12.2018 року до 31.03.2019 року встановлено у розмірі 533 гривень 83 копійки, допомогу малозабезпеченим сім'ям, з 01.12.2018 року до 31.03.2019 року, встановлено у розмірі 356 гривень 43 копійки. (а.с.18, 19).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 15.04.2019 року, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.04.2019 дo 30.09.2019 pоку у розмірі 1031 гривню 97 копійок (а.с.24).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 15.04.2019 року, ОСОБА_1 призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням доходів) на період з 01.04.2019 пo 30.09.2019 pоку у розмірі 940 гривень 43 копійки (а.с.25).

З 01.07.2019 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок розміру допомог - допомогу одиноким матерям з 01.07.2019 року до 30.09.2019 року включно, було встановлено у розмірі 1104,97 грн, допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.07.2019 року до 30.09.2019 року включно було встановлено у розмірі 1032 гривні 95 копійок (а.с.26, 27).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 28.10.2019 року, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.10.2019 пo 31.03.2020 pоку у розмірі 775 гривень 65 копійок (а.с.32).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 28.10.2019 року, ОСОБА_1 призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням доходів) на період з 01.10.2019 пo 31.03.2020 pоку у розмірі 475 гривень 98 копійок (а.с.33).

З 01.12.2019 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок розміру допомог - допомогу одиноким матерям з 01.12.2019 року до 31.03.2020 року включно буде встановлено у розмірі 855,65 грн, допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2019 року до 31.03.2020 року включно було встановлено у розмірі 577 гривень 53 копійки (а.с.34, 35).

З 01.01.2020 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок розміру допомоги - допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2020 року до 31.03.020 року було встановлено у розмірі 661 гривні,61 копійки (а.с.36).

На підставі розпоряджень Управління від 03.04.2020 року ОСОБА_5 виплату допомоги одиноким матерям та допомогу малозабезпеченим сім'ям продовжено з 01.04.2020 року до 31.05.2020 року, з 01.04.2020 року по 31.07.2020 року (а.с.37, 38. 39 гривень 40 копійок ).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 16.09.2020 року, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.04.2020 дo 30.06.2020 pоку у розмірі 1056 гривень 14 копійок (а.с.45).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 16.09.2020 року, ОСОБА_1 призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням доходів) на період з 01.06.2020 пo 30.06.2020 pоку у розмірі 901 гривні 10 копійок (а.с.46).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 23.09.2020 року, ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2020 пo 31.12.2020 pоку у розмірі 1136 гривень 14 копійок (а.с.47).

Відповідно до рішення УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 23.09.2020 року, ОСОБА_1 призначена допомога малозабезпеченим сім'ям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2020 пo 31.12.2020 pоку у розмірі 1276 гривень 97 копійок (а.с.48).

З 01.12.2020 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок розміру допомог - допомогу одиноким матерям з 01.12.2020 року до 31.12.2020 року включно буде встановлено у розмірі 1198,14 грн, допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2020 року до 31.12.2020 року включно було встановлено у розмірі 1375 гривень 82 копійки (а.с.49,50).

Відповідно до рішення Чернігівської міської ради № 54/VII- 13 від 25.06.2020 року «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, з 18.12.2020 року (а.с.51, 52).

12.04.2023 року ОСОБА_3 звернувся до Управління адресних соціальних допомог Департаменту із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на дочку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мати якої, ОСОБА_1 , не сплачувала аліменти (а.с.53-54).

До заяви ОСОБА_3 додав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 12 квітня 2023 року та копію заочного рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова від 03 грудня 2021 року у справі № 751/1132/21(а.с.55-56, 57-61).

Заочним рішенням Новозаводського районного суду міста Чернігова від 03.12.2021 року, ОСОБА_3 , визнано батьком малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Чернігова.

Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженки м. Чернігів, на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 17 лютого 2021 року та до досягнення дитиною повноліття.

Із заочного рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова від 03.12.2021 року встановлено, що 03.08.2018 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який зареєстрований Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 1826.

Відповідно до рішення Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради № 1488 від 11.05.2024 року, ОСОБА_1 здійснено підрахунок переплати допомог одинокій матері та малозабезпеченим сім'ям, на підставі рішення суду від 03.12.2021 року, починаючи з 01.10.2018 року до закінчення строку виплати (а.с.62).

Відповідно до розрахунку переплати допомог загальний розмір надміру виплачених ОСОБА_1 бюджетних коштів за період з 01.10.2018 року до 31.12.2020 року, які підлягають поверненню, становить 46367 гривень 69 копійок (а.с.63-64).

Повідомленнями №83, № 84 від 23.05.2023 року повідомлено ОСОБА_1 про надмірно виплачені бюджетні кошти у загальній сумі 46367 гривень 69 копійок за період з 01.10.2018 року до 31.12.2020 року включно, яку необхідно повернути до 23.06.2023 року. Одночасно повідомлено про стягнення коштів в судовому порядку у разі відмови добровільного відшкодування (а.с.65, 66).

У подальшому, ОСОБА_1 неодноразово повідомлялася про відшкодування надмірно виплачених коштів, що підтверджується листами від 15 січня 2024 року №№ 21-04/750 та 21-04/751, від 04 квітня 2024 року №№ 21-04/5284 та 21-04/5286, від 09 жовтня 2024 року №№ 21-04/14527 та 21- 04/14528 (а.с.67-72).

ІV. Норми права, які застосував суд та оцінка аргументів сторін

Згідно із ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови призначення та виплата допомоги одиноким матерям здійснюється відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон про допомогу сім'ям з дітьми) та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон про допомогу малозабезпеченим сім'ям) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Відповідно до ч. 1 ст. 18-3 Закону про допомогу сім'ям з дітьми редакція від 20 січня 2018 року) та абз. 1 п. 34 Порядку № 1751 (редакція від 01 серпня 2018 року) допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниш між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до абз. 2 п. 34 Порядку № 1751 (редакція від 31 серпня 2318 року) середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають та на повному державному утриманні.

Відповідно до ст. 1 Закону про допомогу малозабезпеченим сім'ям, малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї, а відповідно до ст. 3 Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Згідно із п. 2 Порядку № 250 (редакція від 01 серпня 2018 року) допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до Закону про допомогу малозабезпеченим сім'ям та Порядку № 250 допомога малозабезпеченим сім'ям призначається на шість місяців.

Згідно з абз. 7 п. 6 Порядку № 250 (редакція від 01 серпня 2018 року) інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II груп або особами з інвалідністю-1 групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні (абз. 9 п. 6 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно (абз. 10 п. 6 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Відповідно до абз. 1 п. 14 Порядку № 250 (редакція від 01 серпня 2018 року) розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом (абз. 2 п. 14 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму (п. 15 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Згідно з абз. 1 п. 16 Порядку № 250 (редакція від 01 серпня 2018 року) для кожної дитини (крім дитини з інвалідністю), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини з інвалідністю, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є особами з інвалідністю І або II групи, - на 20 відсотків.

Розмір соціальної допомоги з 1 квітня 2015 року збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250 гривень, а на кожну дитину віком від 13 до 18 років - на 500 гривень (абз. 4 п. 16 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Максимальний розмір соціальної допомоги з урахуванням збільшення її розміру на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, не може бути більшим за прожитковий мінімум для сім'ї (абз. 5 п. 16 Порядку № 250 у редакції від 01 серпня 2018 року).

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом COVID-19 (далі - постанова № 211) у редакції від 31 березня 2020 року, встановлено з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на усій території України карантин.

Пунктом 1-1 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону про допомогу сім'ям з дітьми у редакції від 02 квітня 2020 року установлено, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім'ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

Пунктом 1-2 ст. 15 Закону про допомогу малозабезпеченим сім'ям у редакції від 02 квітня 2020 року установлено, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.

Підпунктом 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - постанова № 264) у редакції від 08 квітня 2020 року установлено, що на період карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2020 року № 255 (далі - карантин): строк виплати, зокрема, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

У зв'язку з чим, на підставі розпоряджень УПСЗН Новозаводської у м. Чернігові ради від 03.04.2020 року, від 19.06.2020 року ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям продовжено з 01.04.2020 року до 31.05.2020 року, 01.04.2020 року до 31.07.2020 року.

Відповідно до п. 49 Порядку №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Відповідно до абз. 1-3 п. 25 Порядку № 250 в редакції від 20 квітня 2023 року якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Згідно з абз. 4-7 п. 25 Порядку № 250 суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

Судом встановлено, що 03 серпня 2018 року відповідач ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який зареєстрований Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 1826, проте під час звернень за призначенням зазначених вище допомог не повідомила цю обставину, не зазначила сімейний стан у деклараціях. Отже, відповідач приховала обставини, які впливають на призначення і виплату допомог, а тому було надмірно виплачено бюджетні кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01 жовтня 2018 року по 31 грудня 2020 року у загальному розмірі 46367 гривень 69 копійок.

Відповідно до ст. 12, 13 ЦПК України, суд вирішує цивільний спір на засадах змагальності із застосуванням принципу диспозитивності в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Сума надмірно виплаченої допомоги є майном, збереженим без достатньої правової підстави, а тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України та Порядку.

За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Враховуючи, що відповідач не повернула надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям, вона має бути повернута відповідачем у примусовому порядку, як така, що одержана без належної правової підстави.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

V. Розподіл судових витрат

Позивачем понесені та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 грн (а.с.76), які відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 13, 43, 76-81, 141, 263, 265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, за період з 01.10.2018 року до 31.12.2020 року, у розмірі 24500 гривень 96 копійок, та у вигляді допомоги малозабезпеченим сім'ям, за період з 01.10.2018 року до 31.12.2020 року, у розмірі 21866 гривень 73 копійки, всього 46367 гривень 69 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 3028 гривні.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (юридична адреса: 14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19, код ЄДРПОУ 43649464)

Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

Суддя С.М. Ченцова