Справа № 317/6353/24
Провадження № 1-кп/314/506/2025
07.10.2025 року м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №62024080100004087 від 14.05.2024, відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Серби, Кодимського району, Одеської області, військовослужбовець військової служби за мобілізацією, який проходить військову службу на посаді резерву 59 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 407 КК України,
за участю: прокурора ОСОБА_4 ,
Прокурор Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону звернувся до Вільнянського районного суду Запорізької області з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080100004087 від 14.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 407 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначає, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині ) №311 ОСОБА_3 призначено на посаду солдата резерву 59 запасної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат».
Відповідно до Указу Президента України 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб. Відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Згідно із вимогами ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст.65 Конституції України визначено, ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»,ст. 17 Закону України «Про оборону України» визначають, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, солдат ОСОБА_3 відповідно до вимог ст. ст. 9,11,16,49,127,128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок,суворо дотримуватися Статутів Збройних Сил України,бути дисциплінованим, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від них інших військовослужбовців, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань доручених йому за посадою.
Разом з цим, солдат ОСОБА_3 , достовірно знаючи свої обов'язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов'язку і проходження військової служби , маючи можливість належно їх виконувати, свідомо допустив їх порушення, вчинивши військовий злочин за наступних обставин.
Так, 30.03.2024 солдат ОСОБА_3 , в умовах воєнного стану, реалізовуючи свій умисел, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи в умовах воєнного стану, з метою тимчасового ухилення від військової служби, самовільно залишив місце служби місце несення служби, а саме місце тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 , розташоване в АДРЕСА_2 та був відсутній на військовій службі до 18 листопада 2024року.
Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_3 в період з 30березя 2024 по 18 листопада 2024 без поважних причин обов'язки військової служби не виконував, за викладених вище обставин, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України самовільне залишення місця служби військовослужбовцем без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.
Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_3 добровільно звернувся до слідчого з клопотанням про звільнення його від кримінальної відповідальності з підстав, визначених ч. 5ст. 401 КК України, та висловив намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби.
В судові засідання призначені на 05.02.2025, 09.04.2025, 01.05.2025, 03.06.2025, 04.09.2025, 17.09.2025, 30.09.2025. 07.10.2025 підозрюваний ОСОБА_3 не з'явився.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
За приписами ч. 1ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
Відповідно до ч. 1ст.288 КПК України розгляд клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності здійснюється у присутності сторін кримінального провадження та потерпілого в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею.
Враховуючи той факт, що наразі підозрюваний ОСОБА_3 в судові засідання не з'являється, суд позбавлений можливості заслухати його думку стосовно заявленого клопотання прокурора та дослідити мотиви, переконатися у добровільності та істинності позиції підозрюваного, його розуміння щодо наслідків закриття провадження за нереабілітуючими підставами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні клопотання прокурора про звільнення особи від кримінальної відповідальності та повернути клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.314,284,288,369-372,376 КПК України, суд,-
Відмовити у задоволенні клопотання прокурора Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №62024080100004087 від 14.05.2024, за підозрою у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, повернув дані матеріали прокурору для здійснення кримінального провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом семи діб з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_1
07.10.2025